Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 85

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  przedszkola
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena jakości żywienia dzieci przedszkolnych pozostających na diecie makrobiotycznej. Badania wykonano w trzech pięciodniowych okresach metodą wagową. Na podstawie danych o spożyciu potraw przez dzieci obliczono średnią dzienną rację pokarmową, a następnie w oparciu o tabele wartości odżywczej obliczono jej wartość energetyczna i odżywczą Żywienie dzieci w czasie ich pobytu w przedszkolu charakteryzowało się bardzo niską wartością energetyczną. Przeliczając zawartość składników pokarmowych diety na 1000 kcal wykazano wysoką zawartość białka, błonnika pokarmowego i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a niską tłuszczu ogółem, witaminy B12 i D oraz wapnia.
5
61%
Celem pracy jest diagnoza bazy materialnej do zajęć ruchowych oraz sposobu realizacji tych zajęć w przedszkolach śląskich. W badaniach zastosowano metodę sondażu diagnostycznego. Materiał stanowią wyniki badań 30 śląskich placówek przedszkolnych. Wyposażenie placówek przedszkolnych oceniono metodą obserwacji, uwzględniając rodzaje ćwiczeń, do których mogą być wykorzystane urządzenia i sprzęt sportowy. Oceny realizacji zajęć ruchowych w przedszkolu dokonano w oparciu o autorski kwestionariusz ankiety, który został skierowany do nauczycieli i dyrektorów przedszkoli. Do analizy zakwalifikowano 60 kwestionariuszy wypełnionych przez nauczycieli, 30 kwestionariuszy wypełnionych przez dyrektorów oraz 30 arkuszy obserwacji. Badania wykazały, iż w śląskich placówkach przedszkolnych organizowane są różne formy zajęć ruchowych, przy czym baza materialna do realizacji tych zajęć jest bardzo słaba. Uzyskane wyniki badań świadczą o ograniczonej częstotliwości zajęć ruchowych, zbyt krótkim czasie ich trwania, braku strojów gimnastycznych dzieci, korzystaniu ze starych przewodników metodycznych, a przede wszystkim o rzadkim wykorzystywaniu przyrządów i urządzeń sportowych. Nie sprzyja to stymulowaniu rozwoju fizycznego i motorycznego dzieci.
Odpowiednio zbilansowana całodzienna racja pokarmowa, zapewniająca organizmowi odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, jest niezwykle ważna w okresie wczesnodziecięcym ze względu na intensywny rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Żywienie przedszkolne powinno realizować 75% całodziennej racji pokarmowej. Celem pracy była ocena wartości energetycznej i odżywczej posiłków przygotowywanych w wybranym przedszkolu we Wrocławiu na podstawie teoretycznej analizy jadłospisów z zastosowaniem programu komputerowego Dietetyk 2. Wyznaczono wartość energetyczną oraz zawartość podstawowych składników odżywczych (białka, tłuszczów i węglowodanów), witamin antyoksydacyjnych (A i C) oraz wybranych składników mineralnych (Ca i Fe) dla 40 całodziennych jadłospisów przedszkolnych z czterech pór roku: wiosny, lata, jesieni i zimy. Średnia wartość energetyczna racji była prawidłowa wiosną, latem i zimą. Jesienią przekraczała normy. Wykazano, że dieta dzieci charakteryzowała się małą podażą wapnia wiosną i latem. Nadmiary spożycia stwierdzono w przypadku witamin A, C oraz żelaza.
Badania zostały zrealizowane w Państwowym Przedszkolu w Drawsku Pomorskim, do którego uczęszcza 128 dzieci w wieku 3-6 lat, z czego 60% stanowią 5 i 6-latki. Dane żywieniowe uzyskano na podstawie 40 jadłospisów podzielonych na cztery dekady. Dekadowość pozwala zastosować artykuły żywnościowe o szerokim asortymencie i bogatej wartości odżywczej oraz wzbogacać jadłospisy w produkty sezonowe. Analizowane racje pokarmowe nieznacznie przekraczały zapotrzebowanie dzieci na poszczególne składniki pokarmowe: energia o 3% (44 kcal), białko o 6% (2,63g), tłuszcze o 3% (1,35g), tylko w przypadku węglowodanów przekroczenia zalecanej normy było nieco wyższe i wynosiło 8% (15,8g). Jadłospisy charakteryzowały się dużą rozmaitością, nie były monotonne oraz jednolite. Biorąc pod uwagę zalecane ilości produktów nie były one spożywane w nadmiarze. Dzieci jadły produkty nabiałowe, produkty zbożowej (chleb, płatki kukurydziane), makarony, ziemniaki oraz drób, ryby a także mięso wieprzowe. Codziennie podawane były warzywa i owoce bogate w karoten i witaminę C.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.