Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 42

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  produkcja sokow
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W wyniku wtórnej pasteryzacji soku uzyskuje się produkt komercyjnie sterylny, tzn. pozbawiony mikroorganizmów zdolnych do namnażania w warunkach otoczenia podczas produkcji, dystrybucji i przechowywania. Proces pasteryzacji powinien być tak zaprojektowany, aby możliwe byto osiągnięcie określonej temperatury wewnątrz fazy stałej produktu (cząstek owoców) przy jednoczesnym uniknięciu przegrzania fazy ciekłej (soku). Równie ważne pod względem technoiogianym jest zapewnienie ' jednorodnej dystrybucji cząstek owoców w całej objętości produktu oraz ochrona cząstek przed zniszczeniem ich struktury (utratą ich integralności) w procesie produkcji soku. Wymagania te mogą być spełnione przez odpowiednie zaprojektowanie linii produkcyjnej.
Soki charakteryzują się dużą różnorodnością w zależności od użytego surowca oraz technologii produkcji. Soki owocowe i pomidorowe są w Unii Europejskiej objęte szczegółowymi regulacjami prawnymi. Najważniejszym dokumentem określającym wymagania dotyczące surowców, dozwolonych procesów, substancji pomocniczych i dodatków stosowanych do ich produkcji jest wprowadzona w 2001 r. i wielokrotnie już nowelizowana dyrektywa sokowa (dyrektywa Rady 2001/112/ WE), wdrożona w Polsce zgodnie z rozporządzeniami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rygorystyczne przepisy prawne, przyjęte dokumenty techniczne oceny autentyczności i jakości soków (Kodeks Praktyki AIJN) oraz skuteczna samokontrola przemysłowa w Polsce (DSK) są gwarancją bardzo dobrej jakości i eliminacji pojawiających się niezgodności. Jest to bardzo ważne, bowiem konsumenci poszukują autentycznych, wysokiej jakości produktów, a jedna szklanka soku, zgodnie z opinią IŻŻ, może stanowić jedną z pięciu porcji owoców i warzyw dziennie.
Celem pracy było określenie siły oraz kierunku związku pomiędzy produkcją, eksportem i cenami zagęszczonego soku jabłkowego (ZSJ) a cenami skupu jabłek do przetwórstwa w Polsce. Do analizy wykorzystano dane publikowane w miesięczniku „Rynek Rolny”. Zastosowano metody korelacji. Zakres czasowy pracy obejmował lata 2004-2014. Wielkość produkcji ZSJ, pomimo wahań, zwiększała się w analizowanym okresie. ZSJ wyprodukowany w Polsce w ponad 90% był przedmiotem eksportu, a związek pomiędzy wielkością produkcji i wolumenem eksportu, mierzony współczynnikiem korelacji, był dodatni i bardzo silny. Korelacja pomiędzy wielkością produkcji ZSJ a cenami eksportowymi tego produktu była na przeciętnym poziomie, lecz dodatnia. Współczynnik korelacji pomiędzy cenami eksportowymi ZSJ a cenami skupu jabłek do przetwórstwa był na przeciętnym poziomie i dodatni. Ceny skupu jabłek do przetwórstwa były ujemnie skorelowane z wielkością produkcji oraz eksportu ZSJ.
Condition of the premises and equipment used for production and hygienic behavior, impact on the safety of food. Food safety issues are regulated by law. Both in Regulations (EC) No 17812002, 85212004 and in the Law of food safety and nutrition in 2006, pointed tools that help ensure the production and marke­ting of food of appropriate quality care. These include risk analysis and the implementation and application of the principles of good hygiene practices (GHP), manufacturing (GMP) and Hazard Analysis System and Critical Control Point (HACCP). Hazard analysis must cover the entire production cycle from raw materials, through the thickened juice, and ending with the juice mead. Certain types of threats may slightly vary throughout a production campaign due to changing raw material.
Po raz 15. branża soków, nektarów i napojów spotkała się z przedstawicielami nauki i firm współpracujących na Międzynarodowym Sympozjum, organizowanym przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków. Około 180 osób z 9 krajów przyjechało do Zakopanego do Hotelu Mercure Kasprowy, by w dniach 23-25 maja poznać prognozę zbiorów na obecny sezon i szczegóły sytuacji rynkowej soków i koncentratów, przedyskutować najważniejsze sprawy dla branży, posłuchać, co nauka ma do zaoferowania przemysłowi i co nowego mają w ofercie dostawcy. A przede wszystkim, by odnowić kontakty, przeprowadzić rozmowy biznesowe. Patronat honorowy nad sympozjum objął minister RiRW Marek Sawicki. Gościem specjalnym był prof. Stanisław Kowalczyk, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Celem artykułu była analiza zmian na rynku przedsiębiorstw zajmujących się produkcją soków owocowych i warzywnych w Polsce w latach 2003-2013. Z przeprowadzonych analiz wynika, że produkcja soków owocowych i warzywnych jest branżą, która charakteryzuje się dużym potencjałem rozwojowym, o czym świadczy 80-procentowy wzrost liczby przedsiębiorstw produkujących soki w analizowanym okresie. Dalszy rozwój tej branży w najbliższych latach może być stymulowany przez systematyczny wzrost eksportu soków owocowych i warzywnych z kraju, a nie przez popyt na te produkty na rynku krajowym.
Jedną z możliwości rozwoju rynku sokowniczego w Polsce i Unii Europejskiej jest zastosowanie niekonwencjonalnych surowców w produkcji. Są to często rośliny zawierające wiele cennych substancji prozdrowotnych. Mogą one więc nie tylko poszerzać ofertę dostępnych produktów, ale również korzystnie wpływać na zdrowie konsumentów. Do takich surowców można zaliczyć m.in. trawę pszeniczną i czarną rzodkiew. Właściwości sensoryczne soków z tych surowców są negatywnie oceniane przez ankietowanych, jednak dodatek innych soków (np. jabłkowego) lub zastosowanie odpowiedniej obróbki wstępnej może korzystnie wpłynąć na ich właściwości smakowo-zapachowe. Do surowców niekonwencjonalnych można zaliczyć także warzywa wzbogacane w pierwiastki mineralne już na etapie uprawy (biofortyfikowane). Produkty z nich uzyskane mogą stanowić tzw. żywność funkcjonalną i stać się cennym źródłem pierwiastków, których niedobór występuje w codziennej diecie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.