Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  preferencje zywieniowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule omówiono czynniki kształtujące preferencje żywieniowe u dzieci. Wskazano, że już w okresie płodowym kształtują się preferencje żywieniowe. Zaprezentowano badania różnych ośrodków naukowych dotyczących preferencji smakowych. Wykazano, że są one związane ze środowiskiem, w jakim dziecko dojrzewa, i sytuacji żywieniowych, w jakich dane było mu się znaleźć. Na preferencje żywieniowe można wpływać począwszy już od sposobu żywienia matki w okresie ciąży, karmienia, jak i w późniejszych okresach życia dzieci.
Celem badań była ocena praktyk kobiet w zakresie racjonalnego wykorzystania żywności w gospodarstwach domowych oraz ocena świadomości wpływu obróbki kulinarnej na zachowanie witamin w potrawach. Badania wstępne przeprowadzono wśród 100 gospodarstw domowych. Stwierdzono, iż kobiety preferują świeże surowce, ale znaczna część badanych nie myje ich przed obraniem i zbyt długo przetrzymuje po obraniu w wodzie. Popularnym sposobem gotowania warzyw i ziemniaków jest rozpoczynanie procesu od zimnej wody, co powoduje znaczne straty witaminy C.
W pracy oceniono zwyczaje i preferencje żywieniowe, spożycie wody z produktów i napojów, spożycie energii oraz subiektywne obciążenie wysiłkiem fizycznym 100 dzieci kończących szkołę podstawową. Dokonano oceny składu ciała metodą bioimpedancji. Wyniki oceny stanu odżywienia interpretowano z użyciem siatek centylowych dla dzieci łódzkich. Stwierdzono u 8% dzieci niedowagę, u 11% nadwagę i u 16% otyłość. Dokonana analiza żywienia i preferencji żywieniowych wykazała wiele nieprawidłowości. Nie ustalono związku statystycznie istotnego pomiędzy składem ciała, spożyciem energii, spożyciem wody z produktów i napojów a deklarowaną przez uczniów aktywnością ruchową, p< 0,05.
Przeprowadzono badania nad preferencjami oraz czynnikami wyboru napojów alkoholowych wśród studentów trzech poznańskich wyższych uczelni. Preferencje i czynniki wyboru oceniono dla alkoholi mocnych, piwa oraz wina.. Badania wykazały, że preferencje kobiet i mężczyzn różniły się, biorąc pod uwagę alkohole mocne, aczkolwiek zarówno w jednej, jak i drugiej grupie wysokie miejsce w rankingu zajęty wysokogatunkowe napoje alkoholowe. Analiza preferencji związanych ze spożyciem określonych gatunków win wykazała wysoką zbieżność pomiędzy kobietami i mężczyznami, natomiast w przypadku piwa, preferencje kobiet i mężczyzn nie były już tak silnie skorelowane ze sobą. Obydwie badane grupy charakteryzowały się podobnymi kryteriami, dotyczącymi czynników wyboru dla analizowanych grup napojów alkoholowych.
Celem pracy była ocena zwyczajów żywieniowych ludzi palących papierosy na podstawie ich preferencji żywieniowych oraz częstotliwości spożywania wybranych produktów spożywczych. Badania uwzględniały wpływ płci na sposób żywienia osób palących. Badania zostały zrealizowane metodą ankietową wśród 100 osób palących papierosy zamieszkujących Lublin, w okresie od grudnia 2005 do marca 2006 roku. Kobiety palące częściej spożywały owoce, warzywa, soki warzywne i owocowe, mleko, produkty mleczne, pieczywo pełnoziarniste, płatki, otręby, ryby oraz wędliny chude niż mężczyźni. Kobiety w istotnym stopniu preferowały produkty pochodzenia roślinnego a mężczyźni produkty pochodzenia zwierzęcego. Posiłki były znacznie regularniej jadane w grupie kobiet. Największy odsetek respondentów paliło papierosy od 6 do 10 lat i były to częściej kobiety (22%) niż mężczyźni (14%). Głównymi przyczynami palenia były stres (60%) i alkohol (50%).
Oceniono wartość energetyczną posiłków spożywanych przez konsumentów w gastronomii systemowej i określono, czy informacja o wartości odżywczej wpływa na wybór dań. Badania zostały przeprowadzone przy pomocy ankiet w grupie 600 przypadkowych konsumentów w wybranej sieci warszawskich restauracji McDonald’s. W badanych restauracjach respondenci dostarczali z posiłkiem średnio 765 kcal, a niektórzy nawet do 2880 kcal. Stwierdzono, że czynniki, tj.: wiek, płeć, i wykształcenie istotnie statystycznie wpływają na wartość energetyczną spożywanych posiłków. Kobiety spożywały mniej kaloryczne posiłki niż mężczyźni. Natomiast osoby poniżej 30 roku życia zamawiały bardziej kaloryczne posiłki niż pozostałe. Tylko 14,5% respondentów wskazało, że informacja o wartości energetycznej wpłynęła na wybór żywności. Należy podkreślić, że badani deklarowali, iż w tego rodzaju restauracjach bywają zwykle od jednego do kilku razy w miesiącu. Ze względu na małą częstotliwość korzystania z tego rodzaju gastronomii wydaje się, że nie jest to sytuacja szczególnie niekorzystna ze względów zdrowotnych. Podawanie informacji żywieniowej w polskich zakładach typu fast food dotychczas nie wpłynęło na bardziej prozdrowotne wybory posiłków przez konsumentów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.