Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  poziom magnezu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wykonano badania zawartości magnezu w zębach szczura po zastosowaniu dużych dawek hydrokortyzonu w doświadczalnej osteoporozie polekowej. Poziom magnezu w zębach oznaczony za pomocą absorpcyjnej spektrometrii atomowej, zależał od czasu trwania doświadczenia i rodzaju podawanego leku. Po sterydoterapii zaobserwowano hypomagnezemię w zębach szczura.
Magnesium is an antagonist to calcium, but both elements form with fluoride not easily soluble compounds. This paper present the interaction between magnesium and fluoride in plants, animals and man. Another viewpoit on the metabolism of magnesium in the presence of fluoride has been described.
Zbadano wpływ dodatku preparatu Natuphos® zawierającego enzym fitazę mikrobiologiczną (500 PUkg-1 mieszanki) oraz kwas cytrynowy (20 gkg-1 mieszanki) w paszy na zmiany poziomu magnezu i wapnia w tkankach loch. Badania przeprowadzono na 125 lochach podzielonych na 5 grup doświadczalnych zawierające w poszczególnych mieszankach paszowych fitazę, fosfor, kwas cytrynowy oraz fitazę + kwas cytrynowy. Zarówno dodatek fitazy jak i fitazy + kwas cytrynowy spowodował wzrost zawartości Mg w mózgu, wątrobie i sercu loch. Natomiast dodatek fitazy i fitazy + kwas cytrynowy wpłynął tylko w nieznaczny sposób na wzrost zawartości Ca w mózgu, nerce i sercu. Sama fitaza oraz łącznie z kwasem cytrynowym, jak również fosfor, stosowane jako dodatki paszowe wpływają bardzo silnie na wzrost stężenia obu badanych pierwiastków w surowicy krwi.
Oznaczano poziom magnezu, cholesterolu całkowitego, HDL- i LDL-cholesterolu oraz oceniano zależności między stężeniem magnezu a wymienionymi lipidami w surowicy krwi kobiet i mężczyzn w różnym wieku - honorowych dawców krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie. Uwzględniając płeć i wiek, badanych podzielono na grupy i podgrupy: A - kobiety ogółem, B - mężczyźni ogółem; A1 - kobiety w wieku od 19 do 25 lat, A2 - kobiety w wieku od 26 do 43 lat; B1 - mężczyźni w wieku od 19 do 25 lat, B2 - mężczyźni w wieku od 26 do 43 lat. U kobiet w obydwu przedziałach wiekowych stwierdzono niedoborowe wartości magnezu: w podgrupie A1 - 0.59 mmol/1, w A2 - 0.48 mmol/1. U mężczyzn kształtował się na właściwym poziomie. Stężenie cholesterolu całkowitego i HDL- -cholesterolu we wszystkich badanych grupach i podgrupach mieściło się w przedziale wartości referencyjnych i wynosiło: cholesterol całkowity u kobiet ogółem (gr. A) - 5.20 mmol/1, u mężczyzn ogółem (gr. B) - 5.57 mmol/1; a HDL-cholesterol u kobiet powyżej 1.26 mmol/1, u mężczyzn powyżej 1.02 mmol/1. Zawartość LDL-cholesterolu u mężczyzn w wieku od 26 do 43 lat (podgr. B2) przekraczała wartość uznawaną za prawidłową i wynosiła 4.48 mmol/1, natomiast w pozostałych podgrupach była właściwa. U kobiet w wieku od 26 do 43 lat stwierdzono odwrotną zależność (r = - 0.751) między stężeniem magnezu LDL-cholesterolu, u pozostałych badanych statystycznie istotnych zależności nie znaleziono.
Celem niniejszej pracy było określenie wpływu żywienia dietą wysokotłuszczowej na wskaźniki ogólnowzrostowe i tkankowe poziomy Ca i Mg u szczura. Doświadczenie przeprowadzono na 16 szczurach Wistar, które żywiono przez 8 tygodni dietą kontrolną i wysokotluszczową (25% w/w). Po tym okresie zwierzęta uśpiono i pobrano narządy wewnętrzne do badań biochemicznych. Zawartość Ca i Mg w tkankach oznaczono metodą AAS, po uprzedniej mineralizacji próbek na mokro. Stwierdzono, że żywienie szczurów dietą wysokotłuszczową spowodowało istotnie większy przyrost masy ciała i efektywności żywienia, a zarazem spadek poziomu Mg w wątrobie, ale nie wpływało na tkankowe poziomy Ca.
Doświadczenie przeprowadzono na 200 indykach typu ciężkiego Big-6, które po 3 tygodniach odchowu podzielono na dwie grupy. Od tego momentu jedna z grup otrzymała do wody pit: datek biopleksu-Cu w ilości 30 mg/l wód świadczenie zakończono po 8 tygodniach oznaczając w pełnej krwi, po uprzedniej mineralizacji, Ca, Mg, Zn, Cu i Fe. Dodatkowo określano liczbę hematokrytową. Zastosowanie biopleksu Cu wpłynęło na wzrost we krwi Fe i wzrostu matokrytu. Nadmiar Cu spowodował jednocześnie we krwi indyków znaczące obniżenie poziomu Ca i Mg oraz wzrost Zn i Cu. Uzyskane przyrosty masy ciała ptaków w grupach doświadczalnych były podobne.
W pracy oznaczono zawartość magnezu w subfrakcjach komórkowych niektórych tkanek w hipertyreozie u królika. Stwierdzono, że hormony tarczycy w znaczący sposób wpływają na rozmieszczenie magnezu intracelularnego. W hipertyreozie poziom tego biopierwiastka wyraźnie jest niższy we frakcji cytozolowej i wyższy w pozostałych subfrakcjach komórkowych.
Doświadczenie przeprowadzono na 120 cielętach rasy cb z okolo 80% dolewem bydła holsztyńsko-fryzyjskiego. Cielęta żywione były paszą z dodatkiem probiotyków zawierających żywe zliofilizowane kultury bakterii z gatunku Enterococcus faecium. Bacillus subtilis i Lactobacillus casei. Ponadto jeden z dodatków probiotycznych zawierał koncentrat allicyny - substancji pozyskiwanej z czosnku. W badaniach własnych średni poziom Ca, P i Mg w surowicy krwi w pierwszym i drugim okresie badawczym zarówno w grupach kontrolnych, jak i doświadczalnych był zbliżony i nie wykazywał wpływu czynnika probiotycznego w żywieniu. Otrzymane wyniki mieściły się w granicach fizjologicznych.
In this work level of magnesium and some lipid compounds: total lipids, triglycerides, cholesterol with its fractions / HDL and LDL cholesterol / in blood serum of cattle in dependence of the age and physiologycal condition of organism was investigated. Obtained results allow to ascertain that the age of animals, final gestation or period of intensive lactation have statistically essential effect/ P i 0,01 / on level of compounds under discussion. Also connection with content of magnesium and level of some lipid compounds in blood serum of investigated animals was observed.
The concentrations of magnesium ions in the blood serum of individuals living in two different types of environments, an urban environment / Lublin / and a health resort (Nałęczów). Markedly low concentrations of magnesium were observed in the Lublin samples. Especially low mag nesium concentrations were observed in the samples taken from males. Large concentrations were observed in the Nałęczów samples. This study has shown that an urban environments markedly lowers the concentrations of magnesium in blood serum samples. This study shows the positive influence of the Nałęczów environment concerning coronary-arterial disseases.
Flawonoidy są pochodnymi polifenylowymi powszechnie występującymi w roślinach jadalnych, spożywanych przez ludzi. Wiele badań prowadzonych in vitro wykazuje ich rolę w zmiataniu wolnych rodników, działaniu przeciwmiażdżycowym i w hamowaniu rozwoju nowotworów. Skutki ich działania in vivo poznane są w mniejszym stopniu. Celem naszej pracy było określenie wpływu kwercetyny i rutyny podawanych z ołowiem lub miedzią na poziom wapnia i magnezu w surowicy krwi i wybranych tkankach szczurów. Kwercetyna i rutyna podawane wraz z Pb lub Cu powodowały obniżenie toksyczności obu metali, głównie w surowicy i w nerkach zwierząt doświadczalnych. Wielkość tych zmian zależała bardziej od użytego metalu, niż od rodzaju podawanego flawonoidu.
Zastosowane dawki CaC03 lub MgC03 równoważne 0,75 i 2 Hh oraz dawka CaO lub MgO odpowiadająca podwójnej kwasowości hydrolitycznej prowadziły do istotnych zmian stopnia zakwaszenia gleby. Zmiany odczynu gleby w wyniku wapnowania lub magnezowania oraz zastosowana dawka litu w ilości 2,5 mg Li xkg-1 gleby w różnym stopniu wpływały na wielkość plonu tytoniu oraz na zawartość litu. Dostarczony do gleby lit w formie dostępnej dla roślin spowodował wyraźny wzrost jego koncentracji w roślinach tytoniu oraz zwiększenie ilości pobranego kationu w stosunku do roślin wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości litu. Zastosowana dawka litu spowodowała wzrost pobrania litu w korzeniach tytoniu 8-krotnie, 26-krotnie w łodygach, a w liściach 100-krotnie w odniesieniu do części roślin tytoniu wyrosłych na glebie o naturalnej zawartości tego pierwiastka. Wzrost zawartości litu w glebie, np. w obiekcie kontrolnym spowodował, że 87% pobranego kationu znajdowało się w liściach, 8% w korzeniach i 5% w łodygach. Natomiast w obiekcie kontrolnym o naturalnej zawartości tego pierwiastka 42% pobranego kationu znajdowało się w korzeniach, 13% w łodygach i 42% w liściach. Zmiany odczynu gleby w wyniku zastosowania różnych form i dawek nawozów wapniowych lub magnezowych wpłynęły na obniżenie koncentracji litu w tytoniu oraz wpływały na ilość pobranego kationu z plonem uprawianej rośliny. Najwyższe obniżenie ilości pobranego litu obserwowano w przypadku uprawianych roślin w obiektach, w których zastosowano dawki nawozów obliczonych według dwóch kwasowości hydrolitycznych.
The level of magnesium, calcium, zync and copper in blood serum of three breeds of horses: hanower, wielkopolska andardenwas marked during a season when horses do not graze on pastures. Results did not indicate significant statistical differences in contents ofmetab among studied breeds of horses.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.