Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  okolice Nowego Sacza
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z Nowego Sącza i okolic na temat technologii przygotowania potraw. Badaniami ankietowymi dotyczącymi technologii przygotowania potraw objęto rodziców 121 dzieci sześcioletnich uczęszczających do przedszkoli w Nowym Sączu i okolicach. Statystyczną analizę wyników przeprowadzono przy pomocy programu komputerowego SPSS 12.0 PL for Windows. Przyjęto podział badanej populacji w zależności od płci dzieci. Stwierdzono statystycznie istotne zróżnicowanie odpowiedzi rodziców na dwa pytania, a mianowicie czy podczas płukania rozdrobnionych produktów spożywczych następuje strata witamin z grupy B i czy następuje strata witaminy C. Na oba pytania prawidłowych odpowiedzi udzielił większy odsetek rodziców chłopców niż dziewczynek. Również na pozostałe pytania, statystycznie nieistotne, więcej pozytywnych odpowiedzi udzielili rodzice chłopców. Konieczne jest zwrócenie uwagi rodziców dzieci na znaczenie zasad dotyczących technologii przygotowania potraw oraz prowadzenie edukacji, aby zwiększyć wiedzę rodziców na ten temat.
Każda inwestycja niezależnie od rodzaju i wielkości wywołuje zmiany w otoczeniu. Niektóre z nich mogą być postrzegane jako zmiany negatywne, jak na przykład lokalizacja zakładu przemysłowego w sąsiedztwie obszarów mieszkaniowych, inne natomiast mają ogromne pozytywne oddziaływanie na otoczenie i sąsiedztwo, co w konsekwencji przekłada się na poziom cen i aktywność lokalnego rynku nieruchomości. Wiadomym jest, iż budowa i rozwój układu komunikacyjnego decyduje o poziomie gospodarczym danego regionu, a także kraju. W niniejszej pracy przeprowadzono badania mające na celu sprawdzenie powyższych tez. Jako obszar badań wybrano miejscowość Świniarsko w gminie Chełmiec. W lipcu 2008r. zakończono tam budowę obwodnicy miasta Stary Sącz i mostu na rzece Dunajec. Ta zmiana układu komunikacyjnego spowodowała, że miejscowości leżące na lewym brzegu rzeki zyskały nowe rozwiązanie komunikacyjne. Świniarsko jest najbliższą miejscowością sąsiadującą ze Starym i Nowym Sączem, oraz miejscowością przez którą przebiega droga będąca przedłużeniem obwodnicy. W wyniku badań przeprowadzonych na zbiorze danych zawierających ceny transakcyjne niezabudowanych nieruchomości gruntowych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz zagrodową, stwierdzono, iż budowa nowych rozwiązań komunikacyjnych przyniosła krótkotrwały wzrost cen w okresie trwania inwestycji oraz trwałe ożywienie lokalnego rynku nieruchomości.
Celem pracy była ocena wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z Nowego Sącza i okolic na temat roli składników pokarmowych i zasad bilansowania diety. Badaniami ankietowymi dotyczącymi roli składników pokarmowych oraz zasad bilansowania diety objęto rodziców 121 dzieci sześcioletnich uczęszczających do przedszkoli w Nowym Sączu i okolicach. Statystyczną analizę wyników przeprowadzono przy pomocy programu komputerowego SPSS 12.0 PL for Windows. Przyjęto podział badanej populacji w zależności od płci dzieci. Stwierdzono statystycznie istotne zróżnicowanie odpowiedzi rodziców na osiem pytań. Większy odsetek rodziców chłopców niż dziewczynek udzielił prawidłowych odpowiedzi aż na siedem spośród tych pytań. Również na pozostałe pytania, statystycznie nieistotne, więcej prawidłowych odpowiedzi udzielili rodzice chłopców. Niski poziom wiedzy żywieniowej badanych rodziców świadczy o konieczności upowszechniania podstawowych informacji o żywieniu człowieka przez publikowanie ich w codziennej prasie, książkach popularnonaukowych oraz w środkach masowego przekazu.
Wiedza żywieniowa rodziców dzieci przedszkolnych z nowego sączą i okolic. 1. Wiedza ogólna o żywieniu dzieci. Bardzo ważnym i niedocenianym problemem współczesnego żywienia jest ocena wiedzy żywieniowej rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Poznanie ich wiedzy żywieniowej ma kardynalne znaczenie, gdyż wiadomo, że błędy żywieniowe popełnione w okresie dzieciństwa są często nieodwracalne. Celem pracy była ocena wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z Nowego Sącza i okolic na temat ogólnych zasad żywienia dzieci. Badaniami ankietowymi objęto rodziców 121 dzieci sześcioletnich uczęszczających do przedszkoli w Nowym Sączu i okolicach. Statystyczną analizę wyników przeprowadzono przy pomocy programu komputerowego SPSS 12.0 PL for Windows. Przyjęto podział badanej populacji w zależności od płci dzieci. Stwierdzono statystycznie istotny wpływ płci dziecka na odpowiedzi na pytanie dotyczące udziału energii z białka w diecie dziecka oraz całkowitego zastąpienia białka zwierzęcego białkiem roślinnym. Na oba pytania prawidłowych odpowiedzi udzielił większy odsetek rodziców chłopców niż dziewczynek. Rodzice chłopców wykazali się lepszą znajomością ogólnych zasad żywienia dzieci przedszkolnych. Z uwagi na duże braki w wiedzy żywieniowej rodziców należałoby rozważyć możliwość zorganizowania kursów obejmujących zasady żywienia dzieci oraz wydania książek popularno-naukowych z tego zakresu.
Wiedza żywieniowa rodziców dzieci przedszkolnych z Nowego Sącza i okolic. 2. Żywienie w profilaktyce chorób dietozależnych. Wiedza żywieniowa rodziców ma kluczowe znaczenie dla zdrowia dziecka przedszkolnego, gdyż decyduje ona o sposobie żywienia oferowanego dzieciom przez rodziców. Rodzice zazwyczaj nie są świadomi, że ich dzieci, już w tak wczesnym wieku, są narażone na choroby dietozależne, takie jak otyłość, choroby układu krążenia czy cukrzyca typu 2. Celem pracy była ocena wiedzy rodziców dzieci w wieku przedszkolnym z Nowego Sącza i okolic na temat żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych. Badaniami ankietowymi objęto rodziców 121 dzieci sześcioletnich uczęszczających do przedszkoli w Nowym Sączu i okolicach. Statystyczną analizę wyników przeprowadzono zgodnie z metodologią podaną w części 1. Stwierdzono statystycznie istotny wpływ płci dziecka na odpowiedzi na pytanie dotyczące wpływu tłuszczów roślinnych na miażdżycę. Prawidłowej odpowiedzi na to pytanie udzieliło więcej rodziców chłopców niż dziewczynek (50,0% vs 62,5%). Rodzice chłopców wykazali się lepszą znajomością zasad żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych. Z uwagi na duże braki w wiedzy żywieniowej rodziców należałoby rozważyć możliwość zorganizowania kursów obejmujących zasady żywienia w profilaktyce chorób dietozależnych oraz wydania książek popularno-naukowych z tego zakresu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.