Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odzywki dla niemowlat
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy przedstawiono wyniki badań zawartości składników mineralnych w mleku i jego przetworach oraz w niektórych produktach do żywienia niemowląt i małych dzieci. Zawartość wapnia w mleku spożywczym z UTH o różnej zawartości tłuszczu wahała się od 104,9 do 136,3 a magnezu od 7,7 do 9,3 mg/100 g, nie wykazując różnic w zależności od zawartości tłuszczu. W jogurcie naturalnym zawartość wapnia wahała się od 186,4 do 200,0 mg/100 g, a w różnych rodzajach jogurtów owocowych od 100,1 do 164 mg/100 g. Zawartość magnezu w tych jogurtach wahała się od 7,1 do 12,1 mg/100 g. W mleku proszkowym pełnym witaminizowanym oraz w mleku proszkowym odtłuszczonym, jak również w produktach przeznaczonych do żywienia niemowląt oznaczono poziomy 9 składników mineralnych. Uzyskane wyniki wyrażono w mg/100 g. Oceniono również stopień zaspokojenia zapotrzebowania na te składniki przez 100 g badanych produktów. Dane te obliczono głównie w stosunku do krajowych norm na te składniki podanych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie a w odniesieniu do manganu, w stosunku do zaleceń w USA. Mleko spożywcze i jogurty dostarczają dzieciom i dorosłym od 1-9 roku życia od ponad 9 do powyżej 20% zalecanej normy na wapń. Pobranie magnezu u dzieci wahało się od 6 do około 10% zalecanej normy i było 2-krotnie niższe w stosunku do zaleceń dla dorosłych. Badane mleko proszkowe i produkty do żywienia niemowląt i dzieci są dobrym źródłem badanych składników mineralnych. Jedynie produkty Humana 0; 1 i 2 okazały się ubogim źródłem manganu a odżywka eliminacyjna Humana MCT ubogim źródłem żelaza. Odżywka ta w odróżnieniu od Humany 0; 1 i 2 okazała się dość dobrym źródłem miedzi i manganu.
W pracy przedstawiono -wyniki badań eksploatacyjnych wytłaczarek spożywczych typu TS-45 (pierwszych polskich ekstruderów), które były zainstalowane w kilku zakładach produkcyjnych na terenie całego kraju. Oceniano trwałość maszyn ze szczególnym uwzględnieniem ich głównych elementów roboczych. W oparciu o uzyskane wyniki dokonano oceny walorów funkcjonalno-użytkowych badanych urządzeń.
Odżywki w proszku dla niemowląt są to układy wieloskładnikowe. Celem pracy była analiza przemian fazowych poszczególnych składników oraz ich wpływ na właściwości termokinetyczne odżywek w proszku. Proszki spożywcze były badane przy użyciu skaningowego kalorymetru różnicowego (DSC). Pełny termogram proszku otrzymywano w wyniku ogrzewania próbki od temperatury -60°C do temperatury 160 lub 300°C z szybkością 5K/min., w atmosferze azotu. Zaobserwowano różnice w przebiegu termogramów laktozy krystalicznej i amorficznej. Termogram laktozy krystalicznej charakteryzuje się dwoma pikami endotermicznymi, natomiast laktoza amorficzna charakteryzuje się pikiem egzo- i endotermicznym. Tłuszcz mleczny charakteryzuje się tylko pikami endotermicznymi. Białka mleka i skrobia mają termogramy o łagodnym przebiegu, również endotermicznym. Na podstawie przebiegu krzywych można zaobserwować odpowiednie piki przemian fazowych w termogramach mleka pełnego i odtłuszczonego. W termogramach odżywek dla niemowląt zaobserwowano charakterystyczne piki topnienia laktozy, jako jednego z głównych składników tych mieszanin. W zależności od zawartości tłuszczu można zaobserwować jego przemiany fazowe w odżywkach. Na podstawie termogramów składników można wykazać ich obecność na termogramach odżywek w proszku dla niemowląt.
W cz. I artykułu przedstawiono problem alergii pokarmowej spowodowanej spożywaniem mleka. Wskazano na główne alergeny mleka krowiego: kazeinę, β-laktoglobulinę (ß-lg), α-laktoalbuminę (α-la) oraz ich homologi znajdujące się w mleku kozim. WII części opisano modyfikacje białek wpływające na zmiany właściwości alergennych tj.: procesy termiczne, hydrolizę enzymatyczną i chemiczną, a także fermentację mlekową prowadzoną przy zastosowaniu drobnoustrojów wykorzystywanych w przemyśle mleczarskim. Wymienione procesy mają na celu obniżenie właściwości immunoreaktywnych białek mleka krowiego, mogących mieć zastosowanie podczas produkcji hypoalergennych odżywek dla dzieci cierpiących na alergie.
W pracy podjęto próbę oceny całkowitej zawartości krzemu oraz form potencjalnie biodostępnych w odżywkach dla dzieci i niemowląt. Ocenę całkowitej zawartości krzemu dokonano przy pomocy atomowej spektroskopii absorpcyjnej (AAS), a formę biodostępną oznaczono przy pomocy spektroskopii w zakresie światła widzialnego (VIS) z molibdenianem amonowym.
Celem pracy było ustalenie zawartości składników mineralnych z uwzględnieniem poziomu ołowiu i kadmu w odżywkach dla niemowląt. Ponadto określono preferencje żywieniowe badanej grupy niemowląt oraz czynniki wpływające na spożycie odżywek. W większości badanych posiłków zawartość Zn, Cu, P, Na i Mg znacznie przekraczała 5% próg dziennego spożycia, co jednak nie zostało opisane na etykietach, pomimo, że zalecane jest umieszczanie tego typu informacji. Badania wykazały, że produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie zawsze spełniają normy bezpieczeństwa, jeśli chodzi o zawartość ołowiu. Należy uznać badane odżywki za bezpieczne pod względem zawartości kadmu. W Polsce gotowe produkty spożywcze dla niemowląt nie cieszą się zbyt dużym zaufaniem, należy jednak stale monitorować ich skład chemiczny, ponieważ stanowią poważne źródło szkodliwych zanieczyszczeń.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.