Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odpady produkcyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W niniejszym artykule przedstawiono problem rolniczego zagospodarowania odpadów powstających przy produkcji biopaliw. Przedstawiono najważniejsze kierunki i technologie zagospodarowania odpadów w rolnictwie. Znaczna część tych technologii prowadzi do uzyskania cennego materiału nawozowego.
W pracy przedstawione zostały wyniki badań dotyczące związków fenolowych (indeks fenolowy) i formaldehydu w odpadach produkcyjnych z wełny kamiennej i w gruncie, który został poddany rekultywacji. Najwięcej związków fenolowych (1000-1500 mg‧kg⁻¹ odpadu) i formaldehydu (1,7-2,6 mg‧kg⁻¹ odpadu) zawiera poprodukcyjna wełna kamienna. Stwierdzono, że stosowane odpady z wełny kamiennej przyczyniły się do zwiększenia koncentracji związków fenolowych i formaldehydu w rekultywowanym gruncie. Najlepsze kiełkowanie nasion rzepaku ozimego było na odpadach z wełny kamiennej.
Scharakteryzowano problem składowisk i uzasadniono potrzeby jego rozwiązania z punktu widzenia ochrony środowiska. Przedstawiono również stopień rozwiązania tego problemu w Polsce na tle poziomu światowego jak i koszty z tym związane.
W artykule przedstawiono wyniki badań właściwości energetycznych wycierki ziemniaczanej. W ramach badań określono następujące parametry wycierki: wilgotność bezwzględną, ciepło spalania, wartość opałową i zawartość popiołu. Uzyskane wyniki badań wskazują, że wycierka jest surowcem o walorach energetycznych zbliżonych do innych odpadów roślinnych.
Tani import oraz notowane przez ostatnie lata wysokie ceny skupu żywca są jedną z ważniejszych przyczyn nierentowności przedsiębiorstw przemysłu mięsnego. Dodatkowym problemem dla właścicieli firm z tej branży są powstające w produkcji mięsnej odpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane, co z reguły generuje wysokie koszty. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie w tym celu fermentacji metanowej. Substraty, takie jak gnojowica świńska oraz treść przewodu pokarmowego, mogą być wykorzystane jako substrat dla biogazowni bez wstępnej obróbki termicznej, natomiast odpady poubojowe, w myśl Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1069/2009 z dnia 21 października 2009 r., wymagają wcześniejszej higienizacji. W Pracowni Ekotechnologii, działającej przy Instytucie Inżynierii Biosystemów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, przeprowadzono badania wydajności biogazowej tych odpadów z Zakładu Mięsnego „Paszak” w Olszówce (gmina Przykona). Analizę wykonano zgodnie z obowiązującą niemiecką normą DIN 38 414/S8. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że substraty te mają bardzo duży potencjał energetyczny. Wykazano, że racjonalne zagospodarowanie uciążliwych odpadów rzeźnych (treści przewodu pokarmowego świń i gnojowicy) może generować zysk ekonomiczny wynikający ze sprzedaży energii elektrycznej i ciepła, a także wyeliminowania kosztów związanych z utylizacją generowanych odpadów.
Przeprowadzono badania nad konserwacją osadów fermentacją kwasu mlekowego. Otrzymano dobre kiszonki (ocenione na 65 punktów w skali Fliega), które nie zmieniały swojej jakości w okresie kilku tygodni. Uznano, że metoda jest alternatywą dla małych zakładów mięsnych, które nie mają wyposażenia dla produkcji mączek paszowych z wyodrębnianych osadów czy innych odpadów poprodukcyjnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.