Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  odmiany galazkowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W latach 1995 - 1996 oceniono plonowanie gałązkowych odmian chryzantemy wielkokwiatowej (Dendranthema grandiflora Tzvelev) w uprawie w nie ogrzewanym tunelu foliowym. Kwitnienie oraz jakość plonu zależały od odmiany. Najwcześniej kwitły odmiany: ‘Golden van Langen’, ‘Harlekijn’, ‘Moonstone’ i Tigerrag’. Na kwitnienie i plonowanie wpływała także temperatura i usłonecznienie. Wysoka temperatura i malejące usłonecznienie na początku uprawy mogły być przyczyną opóźnienia kwitnienia w drugim roku badań. Najlepszą jakością odznaczała się odmiana ‘Moonstone’, dobrą ‘Golden van Langen’, średnią ‘Sheena’ i ‘Fiji White’, a najgorszą ‘Isis’.
W pracy dokonano oceny odżywienia makroskładnikami gałązkowych odmian chryzantem uprawianych w tunelu foliowym w dwóch różniących się warunkami świetlnymi okresach uprawy, tj. wiosenno-letnim (20 odmian) i letnio-jesiennym (13 odmian). Studia porównawcze przeprowadzono na podstawie zaleceń wybranych autorów (6). Wykazano duże rozbieżności dotyczące zalecanych zawartości pierwiastków w liściach chryzantem. Konsekwencją tego są niejednoznaczne, a czasami także sprzeczne oceny stanu odżywienia roślin, co czyni wspomniane zalecenia mało przydatnymi.
Oceniono skuteczność daminozydu w 6 terminach uprawy gałązkowej odmiany chryzantemy wielkokwiatowej (Chrysanthemum × grandiflorum /Ramat./Kitam.) ‘Breeze’ z grupy Santini. Rośliny uprawiano w szklarni od 1 kwietnia, 1 maja, 1 czerwca, 1 lipca, 2 sierpnia i 1 września 2004 roku, przez 3 tygodnie przy dniu długim (16 godzin). Następnie sadzono je do szklarni krótkiego 10-godzinnego dnia. W każdym z terminów uprawy „gałązki” o szypułach długości 2-3 cm potraktowano daminozydem (1275 mg‧dm⁻³), opryskując górne liście roztworem B-Nine 85 SP. W cyklach od sierpnia i od września rośliny kwitły z 1-2 dniowym opóźnieniem. Rośliny opryskane retardantem były nieznacznie niższe od nietraktowanych, zwłaszcza sadzone w późniejszych terminach. Wysokość, jaką osiągnęły w cyklach od kwietnia do lipca, spełniała wymogi I wyboru, a w sierpniu i wrześniu II wyboru. „Gałązki” pod wpływem daminozydu zmieniły pokrój, szczególnie w cyklach rozpoczynanych w czerwcu, w sierpniu i we wrześniu. Szypuły wyrastały bliżej wierzchołka pędu, tworząc nieco węższe, bardziej wyrównane „gałązki”. Liczba koszyczków kwiatowych i ich średnica nie uległy zmianie.
Wczesne, gałązkowe odmiany chryzantemy wielkokwiatowej - Chiysanthemum x grandiflorum (Ramat.) Kitam. - uprawiano po sobie w wysokim, nieogrzewanym tunelu foliowym, w dwóch terminach - wiosennym i jesiennym. W roku 2004 uprawiano rośliny z dwu- i czterotygodniowym okresem wzrostu w warunkach długiego dnia, a w roku 2005 - z okresem dwu- i trzytygodniowym. W uprawie wiosennej zaciemniano rośliny od 15 maja, w uprawie jesiennej - od 15 sierpnia. Przed rozpoczęciem zaciemniania roślin mierzono wysokość młodych roślin i określono liczbę liści wytworzonych przez te rośliny. Do oceny jakości kwitnących roślin przyjęto kryterium określające długość pędów na co najmniej 60 cm i liczbę rozwiniętych koszyczków kwiatowych na minimum 6. Określono także czas trwania każdej uprawy. Kwiaty zbierano w lipcu i w październiku. W roku 2004 dwutygodniowy okres uprawy roślin w warunkach długiego dnia okazał się wystarczający dla 12 spośród 20 odmian porównywanych w terminie wiosennym i 10 odmian porównywanych w terminie jesiennym. Jakość kwitnących roślin pozostałych odmian nie odpowiadała przyjętemu w pracy kryterium. Korzystniejsze warunki uprawy w roku 2005 umożliwiły osiągnięcie wysokiej jakości przez kwitnące rośliny wszystkich badanych odmian chryzantem.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.