Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 267

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 14 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  obszary przygraniczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 14 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przegląd opracowań wykonanych dla obszarów przygranicznych Polski, Republiki Białoruskiej, Republiki Czeskiej oraz Niemieckiej Republiki Federalnej. Dwa sposoby ujmowania zagadnień gospodarczych, wąski - rozumiany jako wyznaczanie terenów, szerszy - jako gospodarowanie przestrzenią w różnych aspektach: gospodarczym, społecznym i kulturowym.
Artykuł przedstawia: zarys koncepcji polityki przestrzennego rozwoju terytorium europejskiego aktualnie opracowywanych w UE; autorską koncepcję teoretycznego modelu regionu transgranicznego jako układu odniesienia opracowań praktycznych w polskich regionach granicznych; cele, kierunki i instrumenty polityki rozwoju przestrzennego krajowych regionów granicznych.
W części wstępnej artykuł omawia rolę różnych czynników wpływających bądź to na rozwój więzów integracyjnych, bądź na dezintegrację stosunków sąsiedzkich w 11 europejskich obszarach granicznych. W UE w regionalnej mozaice terenów granicznych odróżnia się cztery kategorie obszarów granicznych. Obszary graniczne krajów nie będących członkami UE, takich jak Polska, tworzą odrębną grupę regionów transgranicznych. Główne kategorie UE zawierają wewnętrzne regiony graniczne nie generujące poważnych problemów i regiony zewnętrzne ze znaczącymi problemami, sąsiadujące z krajami nie będącymi członkami UE. Centralne regiony graniczne Unii jako obszary z potencjałem „interkulturalnym" są promowane, co daje im poważne atuty na Jednolitym Rynku. W części podstawowej artykuł przedstawia szeroki . kontekst planowania transgranicznego, koncentrując się na szybko zbliżającej się Cywilizacji Informacyjnej i Społeczeństwa Informacyjnego. Podkreślono na przykład, że w bliskiej przyszłości wysokie standardy informacji i wiedzy będą priorytetowe w produkcji łączącej zasoby ekonomiczne o malejącym znaczeniu, np. sektor węglowy. Zarysowane metodyczne wskazówki planowania transgranicznego, jeszcze oczekujące na uwzględnienie w systemie prawnym są przedstawione jedynie przykładowo, co potwierdza zróżnicowana praktyka UE. Wytyczne uwzględniają strategiczny wpływ trzech fundamentalnych tematów w studiach transgranicznych: 1) systemy przyrodnicze i kulturowe; 2) system osadniczy; 3) system transportowy i infrastruktury granicznej. Teoretyczny model , regionu transgranicznego wyjaśnia istotę tej dualnej struktury. Proponowana syntetyczna metoda opracowania studium transgranicznego opiera się na grze współzależnych celów, kierunków zagospodarowania przestrzennego i ich uwarunkowań i jest opisana w tekście. Metoda jest dodatkowo ilustrowana czterema tematycznymi mapami. Przyjęto, że 16 nowych i dużych województw, w tym 11 granicznych, będą sprzyjać tej metodzie. Interesujący, uzasadniony i bardzo ambitny plan opracowania studiów transgranicznych z siedmioma sąsiadującymi z Polską krajami został przyjęty przez UMiRM i zlecony do IGPiK na lata 1998-2000. Instytut ma opracować te plany, przygotować syntezę siedmiu studiów i opublikować je w okresie przedakcesyjnym. Będzie to stanowić dowód roli lidera Polski we współpracy transgranicznej w tym regionie Centralnej Europy. Artykuł przedstawia założenia i istotę polskiego planowania w transgranicznych regionach w latach 1998-2000.
Koncepcja rozwoju systemu osadniczego Polski. Wnioski z prac nad studiami zagospodarowania przestrzennego województw. Wyniki prac dwustronnych nad zagospodarowaniem obszarów przygranicznych.
W artykule przedstawiono w ujęciu historycznym (od 1970 r.) i perspektywicznym problematykę współpracy organów planowania Polski i Czechosłowacji, a od niedawna Czech i Słowacji. Omówiono treść i wnioski z opracowanych dokumentów studialnych.
Polsko-ukraińska współpraca transgraniczna do niedawna miała charakter doraźny i polegała na licznych kontaktach pomiędzy województwami i „obłastiami" przygranicznymi. Dalszy jej rozwój wymaga jednak przeprowadzenia szczegółowych badań tych terenów oraz stworzenia kompleksowego programu ich rozwoju. Prezentowany model badawczy regionu transgranicznego, rozumiany zarówno jako „odwzorowanie" rzeczywistości, jak i wzór do naśladowania, ma służyć wytyczeniu dróg postępowania badawczego, a także stworzeniu podstaw dla skoordynowanej polityki przestrzenno-gospodarczej Polski i Ukrainy.
Ekologiczna katastrofa lasów w Sudetach, jaka miała miejsce w latach 1978-1989, wiąże się ściśle z zanieczyszczeniem powietrza. Proces ten trwa zapewne od połowy XIX w., ale nasilił się zwłaszcza po 1950 roku. Znana jest wielkość emisji dużych emitentów, poza kontrolą pozostają mali. Dokonano próby obliczenia emisji niezorganizowanej w rejonie przygranicznym. Podstawą była sprzedaż paliwa, którego parametry chemiczne zostały ustalone. Rezultaty prezentuje mapa. Na ogół emisja niezorganizowana ma tu niski poziom, choć w sezonie grzewczym wzrasta poważnie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 14 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.