Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  obrobka hydrotermiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było określenie wpływu obróbki enzymatycznej i hydrotermicznej nasion oraz dodatku przeciwutleniacza i witaminy E na stabilność oleju lnianego w trakcie przechowywania. Materiałem wyjściowym były nasiona lnu wysokolinolenowej odmiany „Bukoz”. Nasiona poddawano obróbce enzymatycznej i hydrotermicznej w temp. 50 °C przez 3 h. Stosowano mieszaninę enzymów: celulazę i proteazę w postaci preparatów Celluclast 1.5 L i Alcalase 2.4. Olej tłoczono na zimno w prasie ślimakowej i oczyszczano przez naturalną sedymentację i dekantację. Jako przeciwutleniacz stosowano mieszaninę α-tokoferolu, palmitynianu askorbylu i lecytyny sojowej, a jako witaminę E - octan dl-α-tokoferylu. Oleje przechowywano w brązowych butelkach szklanych, w warunkach chłodniczych, w temp. 6 °C przez 6 miesięcy. Badaniom poddano oleje pochodzące z nasion: bez obróbki, po obróbce oraz po obróbce z dodatkiem przeciwutleniacza i witaminy E. W olejach oznaczono: stopień hydrolizy, pierwotny i wtórny stopień utlenienia lipidów oraz wykonano ich ocenę sensoryczną. Ustalono, że obróbka enzymatyczna i hydrotermiczna nasion lnu przed tłoczeniem na zimno wywarła korzystny wpływ na stabilność oleju w trakcie 6-miesięcznego przechowywania w warunkach chłodniczych. Ogólny stopień utlenienia oleju na koniec okresu przechowywania, określony za pomocą wskaźnika Totox, nie przekraczał 10 jednostek, wyznaczających dobrą jakość olejów jadalnych. Stwierdzono, że obróbka enzymatyczna i hydrotermiczna nasion spowodowała znaczne zmiany w charakterystyce sensorycznej oleju, w którym wystąpiła intensywna nuta „skórki od chleba”. W trakcie przechowywania nastąpiło zmniejszenie intensywności tej nuty oraz wzrost intensywności nuty „utlenionej” i „gorzkiej”, a końcowa ocena smakowitości ogółem oleju była na granicy akceptacji i wynosiła 6 pkt w skali 10-punktowej. Dodatek przeciwutleniacza w ilości 150 mg/kg opóźnił pierwotne i wtórne procesy oksydacyjne a także ograniczył niekorzystne zmiany sensoryczne. Dodatek octanu dl-α-tokoferylu w ilości 400 mg/kg do oleju pozwolił na uzyskanie zalecanej wartości współczynnika Harrisa (0,6).
Celem badań było prześledzenie zmian właściwości przeciwutleniających nasion fasoli ‘Red Kidney’, podczas ich obróbki hydrotermicznej, związanej z przetwarzaniem nasion na mąkę instant, z zastosowaniem gotowania, parowania pod ciśnieniem i ekstruzji. W suchych nasionach i po kolejnych etapach obróbki hydrotermicznej oznaczano zawartość polifenoli oraz aktywność przeciwutleniającą metodami z ABTS i DPPH. Przeprowadzono też analizę sensoryczną uzyskanych mąk instant. Stwierdzono, że wszystkie procesy przetwarzania nasion na mąkę powodowały zmniejszenie zawartości polifenoli oraz obniżenie aktywności przeciwutleniającej w produktach finalnych. Najmniejsze straty, wynoszące około 20–25% w stosunku do surowca, obserwowano w procesie ekstruzji. Właściwości przeciwutleniające mąk instant, otrzymanych metodami gotowania i parowania były porównywalne. Najatrakcyjniejsza sensorycznie okazała się mąka uzyskana metodą parowania.
Celem badań było określenie wpływu obróbki hydrotermicznej nasion rzepaku z zastosowaniem ogrzewania mikrofalowego na wydajność i cechy sensoryczne wytłoczonego oleju. Dwie odmiany rzepaku ozimego: ‘Monolit’ i ‘Brendy’ nawilżano do wilgotności 7,5%, następnie ogrzewano za pomocą mikrofali (800 W, 2450 MHz) przez 4 i 8 minut, dowilżano do wilgotności 6%, 7%, 8%, a następnie wytłaczano olej za pomocą prasy ślimakowej Farmer 10 (firmy Farmet). Przeanalizowano wpływ ogrzewania mikrofalowego na kształtowanie się cech sensorycznych tłoczonych na zimno olejów, jak również na stopień ich akceptacji konsumenckiej. Otrzymane oleje oceniano pod względem barwy, w tym zawartości barwników karotenoidowych i chlorofilowych. Wykazano, że ogrzewanie mikrofalowe nasion rzepaku, po uprzednim ich nawilżeniu, istotnie wpływa na wydajność tłoczenia oleju i modyfikuje jego cechy sensoryczne.
Celem przeprowadzonych badań była ocena wpływu techniki gotowania i odmiany na cechy jakościowe wybranych odmian marchwi jadalnej. Materiałem badanym były reprezentatywne próbki wybranych 10. odmian marchwi jadalnej. Ugotowana marchew odmian Nigel F1, oraz Nipomo F1 cechowała się najwyższą jakością sensoryczną ze względu na zastosowany sposób gotowania. Stwierdzono, że obróbka cieplna metodą tradycyjną pozwala na usunięcie znacznych ilości zanieczyszczeń chemicznych, takich jak azotany (V), dlatego powinna być zalecana do gotowania marchwi przy sporządzaniu potraw. Stwierdzono istotny statystycznie wpływ odmiany na zawartość wapnia i sodu w marchwi świeżej oraz technik gotowania na obniżenie zawartości wapnia i magnezu w ugotowanej marchwi. Stwierdzono największe ubytki składników mineralnych w marchwi gotowanej metodą tradycyjną. W oparciu o uzyskane wyniki badań wykazano, że jakość ugotowanej marchwi zależy od odmiany, zawartości składników chemicznych, a także od tworzących się podczas obróbki cieplnej cech sensorycznych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.