Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 83

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  nanotechnologia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W pracy omówiono nową interdyscyplinarną dziedzinę nauki zajmującą się operacjami zmiany materii, dokonywanymi na poziomie atomowym, prowadzącymi do tworzenia nowych struktur, materiałów i urządzeń, które mogą być wykorzystane w różnych działach gospodarki, w tym w medycynie, w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Materiały nanocząsteczkowe są skuteczne w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, które nie wytwarzają obronnych mechanizmów adaptacyjnych, jak w przypadku stosowania środków farmakologicznych. Ocenia się, ze nanomateriały zajmą przełomową pozycję w dezynfekcji. Przy użyciu nanotechnologii wytwarzane są kompozyty polimerowe charakteryzujące się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Nanomateriały coraz szerzej dostępne są na rynku, przy czym nie jest w pełni znany mechanizm ich działania. Ostatnio pojawiły się badania wskazujące, że niektóre nanomateriały nie są wolne od ryzyka zdrowotnego związanego z możliwością przenikania nanocząsteczek do komórek organizmu, akumulowania się w nich wytwarzając różne schorzenia. Dlatego niezbędne jest prowadzenie szczegółowych badań nad ich bezpieczeństwem zdrowotnym.
Produkcja wyrobów opartych na nanotechnologii umożliwia tworzenie nowych materiałów o dotychczas nieznanych właściwościach. Produkty te mają ogromne znaczenie w rozwoju większości współczesnych sektorów rynkowych. W artykule przedstawiono wyniki badań poziomu wiedzy i świadomości studentów w zakresie stosowania nanotechnologii oraz nanowyrobów. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że powinna zostać wprowadzona kampania edukacyjna dotycząca nanotechnologii oraz nanowyrobów. Można sądzić także, że dostosowanie cen nanoproduktów do możliwości finansowych konsumentów spowodowałoby wzrost zainteresowania tymi wyrobami, umożliwiłoby także praktyczne ich przetestowanie, czego wynikiem będzie wzrost popytu na te dobra.
Nanotechnologia jest nowym, obiecującym działem nauki w dziedzinie technologii materiałowej. To technologia i tworzenie miniaturowych wyrobów determinowanych wielkościami tworzących je elementów atomów i cząsteczek w skali „ nano ". Ocenia się, że materiały nanocząsteczkowe zajmą przełomową pozycję w medycynie i w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w przemyśle spożywczym. Nanomateriały znajdują się już na rynku od kilku lat, przy czym nie jest jeszcze w pełni znane ich oddziaływanie zdrowotne, dlatego też niezbędnym jest prowadzenie badań z tego zakresu i zachowanie ostrożności w ich stosowaniu. Ocenia się, iż materiały nanocząsteczkowe zajmą przełomową pozycję w dezynfekcji, farmacji, medycynie oraz w szeregu działach przemysłu. W przemyśle spożywczym nanotechnologia znalazła zastosowanie głównie do badania żywności, wody i środowiska naturalnego oraz zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych.
Opakowanie
|
2003
|
tom 48
|
nr 08
48-50
Przez nanotechnologię rozumieć należy obszar obejmujący wymiary od 0,1 do 100 nm(10⁻⁹ m). Opracowanie metod otrzymywania nanokompozytów o znacznie lepszych od tradycyjnych materiałów właściwościach mechanicznych i fizycznych spowoduje ich szerokie zastosowanie. Dzięki doskonałym właściwościom barierowym i przezroczystości będą się one nadawać jako materiały opakowaniowe. Przewidywać można, że tego rodzaju materiały będą miały duży wpływ na wiele dziedzin naszego życia.
W pracy przedstawiono dwie perspektywy zastosowania nanorurek węglowych w medycynie: jako nośnik leków antynowotworowych w chemioterapii miejscowej oraz do produkcji biosensorów, którymi można badać poziom glukozy we krwi.
Mikroorganizmy od czasu wynalezienia antybiotyków zdążyły się dostosować i uodpornić na niektóre z nich. W związku z tym szuka się nowych bezpiecznych dla człowieka substancji o charakterze przeciwdrobnoustrojowym. Jedną z zaproponowanych metod jest nanotechnologia. Ze wszystkich poznanych nanocząstek, to nanocząstki metali wykazują największy potencjał antybakteryjny. W artykule zawarto przegląd aktualnego stanu wiedzy na temat skuteczności działania nanocząstek srebra na bakterie patogenne i porównania skuteczności ww. nanocząstek na bakterie w zależności od budowy ściany komórkowej bakterii.
Nanotechnology is one of the new technology with a high number of innovation which founds applications in many fields of engineering and industry, including food production. Nanotechnology in agriculture and food processing includes is used at all stages of the food chain, therein production of pesticides and fertilizers, food quality and safety, and the use of plastics designed for contact with foods such as packaging and anti-bacterial coatings. It creates new materials with unique structure and unusual functional properties whose features may be significantly different compared to their larger counterparts. Nanomaterials are characterized by high reactivity, resulting in new biological properties and their impact on the environment, which both are hard to predict. In this part of the article the agriculture and food nanotechnology are presented, with particular emphasis on the use of metal nanoparticles. Risks associated with the use of nanomaterials and current legislation in the field of nanotechnology are also discussed.
14
75%
Nanotechnologia jest terminem obejmującym projektowanie, tworzenie oraz użytkowanie materiałów, zbudowanych z cząstek, o wymiarach od 1 do 100 nm. Jest nową dziedziną wiedzy, która bazuje na osiągnięciach m.in. Chemii, biologii, fizyki, mechaniki oraz informatyki. Artykuł ma charakter przeglądowy, w którym przedstawiono charakterystykę popularnych nanomateriałów i potencjalne możliwości ich wykorzystania w budowie i obsłudze technicznej maszyn rolniczych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 5 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.