Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  makroekonomia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem badań była próba oceny, w jaki sposób zmiany wielkości wsparcia w krajach powiązanych za pośrednictwem wymiany handlowej oddziałują na wartość wsparcia rolnictwa. Przedstawiono założenia i mechanizmy przepływu nadwyżki ekonomicznej poprzez wymianę handlową. Wykazano, iż wielkość finansowego wsparcia rolnictwa zależy od wymiany handlowej i poziomu wsparcia występującego wśród głównych partnerów handlowych.
Celem rozważań jest przedstawienie zasadniczych zmian form handlu dokonujących się pod wpływem głównych sił makrootoczenia przedsiębiorstw handlowych w państwach europejskich na początku XXI wieku. Artykuł powstał na postawie analizy literatury przedmiotu z zakresu nauk o marketingu i handlu oraz prowadzonych badań własnych dotyczących handlu detalicznego, a także analizy wybranych danych statystycznych (GUS) dotyczących krajowego handlu. W wyniku przeprowadzonych badań ustalono, że na początku XXI wieku pod wpływem zachodzących zmian w otoczeniu przedsiębiorstw handlowych zaobserwować można było rozwój nowych form (jednostek) handlu detalicznego, w tym zwłaszcza handlu elektronicznego (e-commerce), sklepów wygodnego zakupu (convenience shops), przy jednoczesnym powstawaniu form handlu o charakterze hybrydowym (np. sklepów dyskontowych wygodnego zakupu) oraz umacnianie się znanych od dawna form handlu jak np. domy towarowe, supermarkety oraz sklepy dyskontowe. Znajomość przedstawianych w artykule zjawisk posiada implikacje praktyczne i może być pomocna w pracy menadżerów przedsiębiorstw handlowych.
W serii kolejnych artykułów skoncentrujemy się na praktycznym wykorzystaniu energii słonecznej, geotermalnej, biomasy, wody i wiatru do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W pierwszym z nich przedstawiamy makroekonomiczną charakterystykę energii odnawialnej w Polsce.
W artykule przedstawiono analizę globalizacji polskiego sektora rolno- spożywczego. Na umiędzynarodowienie działalności gospodarczej w badanym okresie, zwłaszcza w sektorze żywnościowym, duży wpływ miała akcesja Polski do struktur Unii Europejskiej w 2004 r. Ważnym czynnikiem był również globalny kryzys finansowy. W czasie globalnej recesji badany sektor umacniał swoją pozycję międzynarodową wobec innych działów gospodarki. W Polsce w latach 2001-2011 odnotowano wzrost wartości eksportu produktów rolno-spożywczych z 3009 do 21 170 mln USD, co zwiększyło udział polski w globalnym eksporcie z 0,55 do 1,28%. Obecnie za ok. 11 % polskiej sprzedaży na rynkach zagranicznych odpowiada sektor rolno-spożywcy.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.