Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kwas foliowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena stanu odżywienia kwasem foliowym w grupie młodzieży akademickiej. Zbadano 178 studentów Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w wieku 20-26 lat. Oszacowano wielkość pobrania folianów z dietą oraz stężenie kwasu foliowego w surowicy krwi i w erytrocytach. Uzyskane wyniki pozwalają na stwierdzenie, iż spożycie folianów w badanej grupie młodzieży akademickiej jest nieadekwatne do zapotrzebowania. Przeciętne stężenie kwasu foliowego w surowicy u mężczyzn kształtuje się na poziomie 7,77 ng/ml, u kobiet - 8,64 ng/ml, zaś w erytrocytach odpowiednio 297,90 ng.ml oraz 305,85 ng/ml. Ryzyko niedoboru kwasu foliowego stwierdzono u 14,5% kobiet i 19,4% mężczyzn, zaś deficyt kwasu foliowego w tkankach - u 0,9% badanych kobiet.
Badanie dotyczyło oceny częstości przyjmowania preparatów kwasu foliowego przez kobiety ciężarne, z uwzględnieniem okresu rozpoczęcia suplementacji, a także oszacowania dawki kwasu foliowego przyjmowanego w postaci preparatów. Badanie przeprowadzono w Warszawie, metodą ankietową wśród 547 kobiet ciężarnych. Badania wykazały, że suplementację diety kwasem foliowym przed zajściem w ciążę stosowało 31 % badanych kobiet. Częściej były to kobiety z wykształceniem wyższym, w optymalnym wieku rozrodczym i niekorzystną przeszłością położniczą. Suplementacja diety kwasem foliowym w okresie ciąży była powszechna (86% ciężarnych), jednakże zdecydowana większość ciężarnych (66,7%) rozpoczęła suplementację diety kwasem foliowym zbyt późno (4-5 tydzień ciąży lub początek 3 miesiąca). 36% kobiet ciężarnych przyjmowało dość duże dawki kwasu foliowego (1200-1400 µ.g dziennie), co wynika z jednoczesnego przyjmowania preparatu kwasu foliowego i innych preparatów witaminowo -mineralnych.
Celem badania było sprawdzenie wiedzy na temat znaczenia dla zdrowia kwasu foliowego w wybranych grupach kobiet w wieku prokreacyjnym. W badaniu posłużono się kwestionariuszem ankiety, który został wypełniony przez 515 celowo dobranych kobiet w wieku 19 - 45 lat. Najczęściej wskazywaną rolą kwasu foliowego było zmniejszanie ryzyka wystąpienia wad cewy nerwowej. Niedobór tej witaminy zazwyczaj był kojarzony z takimi objawami, jak uczucie ciągłego zmęczenia i bladość skóry. Mniej niż połowa respondentek potrafiła poprawnie wskazać zalecaną dzienną dawkę kwasu foliowego. Wykazano niski poziom znajomości produktów bogatych w kwas foliowy - tylko połowa badanych kobiet zadeklarowała znajomość takich produktów. Na podstawie analizy uzyskanych wyników stwierdzono, że wiedza kobiet uczestniczących w badaniu dotycząca kwasu foliowego była niewystarczająca, co może bezpośrednio przełożyć się na niedostateczne jego spożycie, a w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia ryzyka występowania niedoboru tej witaminy w organizmie oraz objawów i chorób z nim związanych.
50 wybranych losowo chorych przyjmowanych do szpitala, u których wykonano oznaczenia stężeń homocysteiny, witaminy B12 i kwasu foliowego we krwi, podzielono na dwie grupy w zależności od wyniku testu serologicznego na obecność zakażenia H. pylori. W grupie I (kontrolnej) bez zakażenia H. pylori znalazło się 14 chorych (28%), zaś w grupie II (z zakażeniem H. pylori) - 36 chorych (72%). W grupie chorych z zakażeniem H. pylori stwierdzono znamiennie niższe statystycznie średnie stężenie witaminy B12 (279,2 ± 69 pq/ml vs 430 ± 98 pq/ml) (p < 0,001) i kwasu foliowego (4,1 ± 1,2 ng/ml vs 6,8 ± 2,7 ng/ml) (p < 0,05) oraz wyższe stężenie homocysteiny (16,8 ± 3,9 µmol/l vs 12,1 ± 2,8. µmol/l) (p < 0,05). Otrzymane wyniki mogą wskazywać na to, że zakażenie H. pylori może sprzyjać rozwojowi choroby niedokrwiennej serca poprzez wzrost stężenia homocysteiny we krwi, zaś niedokrwistości megaloblastycznej poprzez obniżenie poziomu witaminy B12 i kwasu foliowego.
W badaniach modelowych oznaczano zawartość kwasu foliowego na poszczególnych etapach produkcji pieczywa pszennego i żytniego, wypiekanego z mąki wzbogaconej kwasem foliowym w ilości 0,01 g/100 g mąki. Wyekstrahowanie kwasu foliowego z analizowanych produktów przeprowadzono wg metody podanej przez Gujską i Kuncewicz z modyfikacją zgodnie z PN-EN 14131: 2003, stosując hydrolizę trójenzymatyczną (koniugaza, α-amylaza, proteza). Oznaczenia zawartości kwasu foliowego prowadzano metodą chromatografii cieczowej, wykorzystując wysokosprawny chromatograf cieczowy (La ChromElite, Hitachi) z detektorem UV/VIS. Stwierdzono, że technologiczny proces produkcji chleba wpływał na zmniejszenie zawartości dodanego kwasu foliowego. W przypadku chleba pszennego zawartość kwasu foliowego była w nim mniejsza o 35 % w stosunku do jego ilości w mące, natomiast w chlebie żytnim aż o 62 %. Uwzględniając aspekty bezpieczeństwa żywności, badania technologiczne powinny odzwierciedlać poziom rzeczywistego wzbogacenia produktów zbożowych w kwas foliowy.
Wzbogacanie żywności w witaminy i związki mineralne nadaje jej dodatkowe właściwości, które mogą sprzyjać prawidłowemu rozwojowi i funkcjonowaniu organizmu człowieka. Wiele produktów wzbogacanych zawiera kwas foliowy, w szczególności dotyczy to soków, nektarów i napojów owocowych. Celem pracy było oznaczenie zawartości kwasu foliowego w sokach i napojach owocowych wzbogacanych z wykorzystaniem techniki wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC).
Celem pracy było oznaczenie kwasu foliowego i folianów w fortyfikowanych sokach owocowych oraz zbadanie możliwości skrócenia metody ich oznaczania. W badanych sokach stwierdzono o około 30% niższe zawartości kwasu foliowego niż deklarowane przez producentów. W doświadczeniu modelowym nie stwierdzono istotnego wpływu dodatku enzymów i ekstrakcji w temperaturze 100°C na wynik oznaczenia dodanego kwasu foliowego. Wynika z tego, że metodę oznaczenia kwasu foliowego można skrócić i pominąć etapy: ekstrakcji oraz hydrolizy. Etapy te miały natomiast istotny wpływ (α = 0,05) na wynik oznaczenia naturalnej formy folianów, tj. 5-metylotetrahydrofolianu.
Celem przeprowadzonych badań było sprawdzenie skuteczności podawanego lochom syntetycznego β-karotenu oraz kwasu foliowego jako stymulatora płodności i plenności loch w doświadczeniu prowadzonym przez cztery kolejne cykle reprodukcyjne. Materiał doświadczalny stanowiło 180 loszek rasy wbpxpbz, przydzielonych do trzech grup doświadczalnych liczących po 60 sztuk. W trzech pierwszych cyklach reprodukcyjnych grupa I (kontrolna) loch otrzymywała standardową mieszankę pasz treściwych. Zwierzętom z grup II i III od pokrycia do 30 dnia ciąży podawano 2 mg kwasu foliowego w 1 kg mieszanki oraz dodatkowo do 14 dnia ciąży 80 mg β-karotenu (gr. II) i 160 mg tego składnika w grupie III. Po 30 dniu ciąży lochy żywiono tą samą mieszanką, co grupę kontrolną. W czwartym cyklu reprodukcji zwierzęta wszystkich grup doświadczenia żywiono identyczną mieszanką, bez stosowania dodatków. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że najbardziej skutecznym modelem żywienia macior ze względu na ilość urodzonych prosiąt było skarmianie przed i 14 dni po pokryciu mieszanką zawierającą dodatek 80 mg β-karotenu i 4 mg kwasu foliowego. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że u loch żywionych mieszankami pasz treściwych zawierających dodatek β-karotenu i kwasu foliowego wzrastała skuteczność krycia oraz liczebność miotów, a zmniejszała się ilość martwych prosiąt w miocie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.