Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kobiety karmiace
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem udziału tłuszczu i kwasów tłuszczowych w diecie kobiet karmiących piersią. Pobranie żywności i składników odżywczych w grupie 69 kobiet karmiących wyłącznie piersią w 2 okresach laktacji, wiosennym i jesiennym oceniono na podstawie 7-dniowego wywiadu obejmującego żywienie w tym okresie. W diecie badanych kobiet, zarówno w sezonie wiosennym, jak i jesiennym największy był udział mleka i przetworów mlecznych (17,1%; 12,0%), a w następnej kolejności produktów zbożowych, łącznie z pieczywem (10,8%; 9,3%), mięsa, w tym drobiu i podrobów (6,8%; 6,4%) oraz ziemniaków (6.8%; 8,7%). Stwierdzono zbyt wysoki udział energii z tłuszczu (około 35%) i nasyconych kwasów tłuszczowych (12,9%) na wiosnę i 12,3%) na jesieni) oraz izomerów trans kwasów tłuszczowych (około 2%)) w diecie badanych kobiet.
Karmiącym matkom podawano przez okres 3 miesięcy, po 200 mg selenu (Se) dziennie w 1 postaci drożdży bogatoselenowych lub seleninu sodu. Przed rozpoczęciem badań oraz po 3 miesiącach pobierano krew i mleko, w których oznaczano stężenie Se. Wykazano, że już po miesiącu stężenie Se w i pełnej krwi, osoczu i w mleku wzrosło znamiennie statystycznie. Drożdże selenowe wywierały korzystniejszy wpływ na wzrost stężenia Se w składowych częściach krwi. Wzrost stężenia Se w mleku był jednakowy w obu badanych grupach. Ilość Se spożywanego przez karmione piersią niemowlęta wzrosło z 6,1 do 13,0 - 13,9 mg dziennie.
Zawartość sodu w diecie kobiet karmiących piersią nie wpływa w sposób znaczący na jego poziom w mleku kobiecym. Jednak zbyt duża podaż soli/sodu w diecie może być przyczyną zaburzeń stanu zdrowia, w tym m.in. podwyższenia ciśnienia tętniczego. Celem pracy była ocena zawartości sodu/soli w diecie kobiet karmiących piersią. Pobranie sodu i soli w grupie 53 kobiet karmiących wyłącznie piersią oceniono na podstawie 7-dniowego wywiadu nt. sposobu żywienia, z wykorzystaniem programu Dieta-FAO wer. 1.1. Średnie spożycie sodu z dietą kobiet karmiących piersią wynosiło 3344 mg /osobę/dzień (zakres od 681 mg/osobę/dzień do 5851 mg/osobę/dzień). Łączne spożycie soli (sól kuchenna i sód pochodzący z żywności, w przeliczeniu na sól) wynosiło 8,36 g/osobę/dzień i realizowało w 167% maksymalne dzienne spożycie soli (5 g) rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Najwięcej sodu w diecie kobiet karmiących piersią pochodziło z soli kuchennej dodawanej podczas przygotowywania posiłków w warunkach domowych (35%), a w następnej kolejności z przetworów zbożowych (24%), mięsa i przetworów mięsnych (17%) oraz mleka i przetworów mlecznych (13%).
The objective of this study was to investigate dietary habits and nutritional status of 102 breastfeeding women, aged 21-37 years. The food intake was assessed by questionnaire studies. In studied women body weight and height were measured and BMI index was calculated. Nearly three quarters of studied population have a normal body weight (BMI˂25) but BMI value was higher than in period prior to pregnancy. It was found out that dietary habits of breastfeeding women are partly adequate to the nutritional requirements and it is connected both with the frequancy and type of consumed products (vegetables, fruits whole-meal bread).
Wprowadzenie. Karmienie piersią uznawane jest za najkorzystniejszy, naturalny sposób żywienia niemowląt. Skład ilościowy i jakościowy mleka kobiecego jest idealny do realizacji wszystkich potrzeb żywieniowych niemowlęcia do 6 miesiąca życia, przy założeniu, że sposób żywienia matki karmiącej jest prawidłowy. Cel badań. Celem pracy było oszacowanie spożycia energii oraz białka, tłuszczów, węglowodanów i cholesterolu w grupie 100 kobiet karmiących piersią, w wieku od 19 do 38 lat, z województwa mazowieckiego. Materiał i metoda. Badanie przeprowadzono w okresie od września 2010 do marca 2011. Wyniki uzyskano przy użyciu kwestionariusza ankietowego oraz metody 3-dniowego bieżącego notowania. Wyniki. Wartość energetyczna racji pokarmowych była zgodna z normą u 9% badanych kobiet. Aż 91% respondentek charakteryzowało się zbyt niską wartością energetyczną diety. Spożycie białka zgodne z normą odnotowano u 64% badanych kobiet, tłuszczu u 45%. Zalecenia spożycia kwasów tłuszczowych wielonienasyconych realizowało 61% badanych kobiet, nasyconych 15%, węglowodanów 36%. Spożycie cholesterolu było za wysokie u 45% badanych kobiet. Odnotowano istotny statystycznie wpływ wykształcenia na wielkość spożycia tłuszczu ogółem oraz kwasów tłuszczowych nasyconych i wielonienasyconych, sacharozy oraz wartość energetyczną całodziennych racji pokarmowych. Kobiety z wykształceniem wyższym spożywały od 12% do 20% więcej wymienionych składników stosunku do kobiet z wykształceniem średnim/zawodowym. Wnioski. Istnieje potrzeba dalszej edukacji kobiet w okresie laktacji na temat prawidłowo zbilansowanej diety, gdyż w ocenianych racjach pokarmowych kobiet karmiących wykazano wiele nieprawidłowości.
Artykuł stanowi przegląd oferowanych na rynku typów napojów funkcjonalnych. Wymieniono grupy społeczne, do których adresowane są napoje funkcjonalne, m. in. zagrożeni ryzykiem chorób nowotworowych, sportowcy, kobiety karmiące piersią czy osoby w podeszłym wieku. Opisano najbardziej charakterystyczne dodatki do napojów, jak witaminy, żywe kultury bakterii, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, ekstrakty roślin, dodatki energetyzujące, bezkaloryczne środki słodzące, wapń i błonnik.
Celem pracy była ocena stanu odżywienia i sposobu żywienia matek karmiących, które korzystały z poradnictwa ambulatoryjnego lub leczenia klinicznego swoich dzieci w Instytucie Matki i Dziecka. Badania prowadzono metodą ankietową z włączonym kwestionariuszem żywieniowym w okresie od marca 1997 do lipca 1999. Grupa badana liczyła 120 kobiet karmiących piersią w różnych okresach laktacji. Oceniono wskaźniki stanu odżywienia kobiet przed ciążą, w okresie ciąży i karmienia (BMI) oraz sposób żywienia.
Wprowadzenie. Biorąc pod uwagę negatywny wpływ używek, w tym alkoholu, nikotyny oraz nadmiernego spożycia kofeiny na organizm dziecka i matki, bardzo ważnym elementem profilaktyki jest zaprzestanie lub ograniczenie ich stosowania, zwłaszcza w okresie ciąży, i laktacji. Cel badań. Celem pracy była ocena spożycia alkoholu, palenia papierosów, narażenia na dym tytoniowy oraz spożycia kofeiny w wybranej grupie kobiet karmiących piersią z województwa mazowieckiego. Materiał i metoda. Badanie przeprowadzono w okresie od września 2010 do marca 2011 roku, wśród 102 kobiety w wieku od 19 do 38 lat. Informacje o spożyciu alkoholu, paleniu tytoniu oraz narażeniu na dym tytoniowy uzyskano metodą wywiadu kwestionariuszowego. Do oceny spożycia kofeiny zastosowano metodę 3-dniowego bieżącego notowania i metodę częstotliwości spożycia. Źródłem informacji o zawartości kofeiny w spożywanych produktach były dane literaturowe, a w przypadku napojów energetyzujących dane producenta zamieszczone na etykietach. Wyniki. Spośród wszystkich badanych kobiet (n=102), aż 17% respondentek deklarowało spożycie alkoholu, 6% palenie papierosów, a 15% bierne narażenie na dym tytoniowy. Średnie spożycie kofeiny, w grupie tzw. „konsumentów kofeiny” (n=94) wynosiło 127,4 ±76,0 mg/os/dzień dla metody 3-dniowego bieżącego notowania i 163,4 ±100,6 mg/os/dzień dla metody częstotliwości spożycia. Współczynnik korelacji pomiędzy zastosowanymi metodami wynosił r=0,71 (p<0,001). Głównymi źródłami kofeiny niezależnie od zastosowanej metody zbierania danych były: herbata czarna, która dostarczała około 60% kofeiny oraz kawa mielona (około 20%) i kawa instant (około 13%). Wnioski. Mimo powszechnej wiedzy nt. szkodliwości palenia papierosów/narażenia na dym tytoniowy oraz spożycia alkoholu i produktów bogatych w kofeinę, część respondentek nie zaprzestała stosowania tych używek w okresie laktacji, co wskazuje to na konieczność prowadzenia edukacji w tym zakresie.
Badano zawartość kadmu we włosach kobiet karmiących piersią, ich niemowląt oraz niemowląt żywionych modyfikowanymi mieszankami mleka krowiego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.