Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  kawa mielona
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W artykule przedstawiono tanią i prostą metodę oznaczania cykorii w kawie mielonej z zastosowaniem mikroskopu optycznego. W mikroskopowej analizie ilościowej badania oparto na wyznaczeniu średniej sumy fragmentów drewna cykorii w zależności od stężenia procentowego (wag.) cykorii w kawie. Dla zależności tej uzyskano wysoki współczynnik korelacji liniowej (r=0,99). Korzystając z opracowanej krzywej wzorcowej wyznaczono zawartość cykorii w kawie mielonej z rynku.
Badano zmiany zawartości tlenu w opakowaniach kawy mielonej w zależności od gatunku botanicznego kawy, stopnia jej upalenia, granulacji, rodzaju opakowania i temperatury przechowywania. Po gwałtownym, kilkugodzinnym wzroście tlenu o 50-80%, wywołanym desorpcją, następuje trwające kilka dób utrzymywanie się zawartości maksymalnej, a następnie długotrwały, około 3-miesięczny spadek zawartości tlenu, aż do jego całkowitego zaniku. Na przebieg tych procesów mają wpływ głównie rodzaj opakowania oraz temperatura przechowywania kawy.
Badano przebieg desorpcji dwutlenku węgla w opakowaniach kawy mielonej. Zasadniczy wzrost zawartości dwutlenku węgla stwierdzono w czasie pierwszej doby po opakowaniu kawy, jednak niewielkie ilości CO2 wydzielały się z kawy nawet po upływie dwóch miesięcy. Zaobserwowano różnice maksymalnych zawartości CO2 w opakowaniach, związane z różnym czasem odgazowywania poszczególnych partii kawy.
Przeprowadzono badania zawartości wolnych rodników w upalonej i zmielonej kawie metodą elektronowego rezonansu paramagnetycznego. Stwierdzono, że zawartość wolnych rodników zmienia się w kawie podczas przechowywania. W kawie przechowywanej w opakowaniach fabrycznych następuje nieznaczny spadek zawartości wolnych rodników, natomiast w kawie poddanej swobodnemu działaniu powietrza zaobserwowano wyraźny wzrost ich zawartości. Zawartość wolnych rodników w próbkach świeżej kawy jest rzędu 1,6 x 1016/g.
Kawa palona jest artykułem podatnym na niekorzystne działanie czynników środowiska. Jej jakość może obniżać się m.in. w wyniku absorpcji pary wodnej z atmosfery, oksydacji, ulatniania się składników aromatu i pochłaniania obcych zapachów. Wszystkie wymienione procesy zachodzą znacznie intensywniej w kawie mielonej, która ostatnio staje się coraz popularniejsza. Niektóre procesy, obniżające jakość, eliminuje się poprzez stosowanie odpowiednich opakowań, jednak nie można wyeliminować całkowicie oddziaływania tlenu.
Atrakcyjność naparów kawy jest ściśle związana z bogactwem aromatu pojawiającym się w trakcie przygotowywania kawy do spożycia. Pomiar liczby oksydacyjnej pozwala na określenie intensywności aromatu. W pracy przedstawiono wyniki zmian aromatu kawy mielonej i kawy mielonej zawierającej pszenicę w trzech temperaturach (8°C,20oC, 35°C), w czasie 3 miesięcy. Proces zaniku aromatu opisano modelem kinetycznym opartymi o wyniki eksperymentalne. Przechowywanie kawy i jej mieszanki z pszenicą w niskich temperaturach przedłuża korzystne cechy organoleptyczne naparu kawy.
Przedmiotem badań były zmiany zawartości wilgoci w kawie mielonej i mieszankach kawy mielonej z dodatkiem upalonej pszenicy oraz upalonego owsa. Materiał badawczy przechowywano w laminacie: polipropylen-folia Al-polipropylen, w temperaturach: 8°C; 20°C i 35°C. Zawartość wilgoci w czasie trzech miesięcy wzrosła o około 1%, świadczy to o dobrej barierowości opakowania zastosowanego do doświadczeń.
Zbadano zawartość cynku, manganu, miedzi i żelaza w kawach naturalnych mielonych i ziarnistych po zmieleniu oraz w naparach wykonanych z tych kaw. Analizę przeprowadzono w spektrometrze absorpcji atomowej SP 192 firmy Pye Unicam. Określono także stopień ekstrakcji do fazy wodnej dla poszczególnych pierwiastków. Wyniki poddano analizie statystycznej: analizie wariancji i korelacji. Wykazano charakter zależności w zawartościach oznaczonych mikroelementów między kawą a naparem oraz między zawartościami tych pierwiastków w ziarnie kawy palonej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.