Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 28

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  filtracja membranowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Procesy membranowe w produkcji hydrolizatów skrobiowych obejmują procesy ultrafiltracji, które znajdują zastosowanie w ciągłych procesach enzymatycznej hydrolizy skrobi, oraz procesy mikrofiltracji wykorzystywane w filtracji hydrolizatów. Podano główne zalety, a także mankamenty technik membranowych.
W artykule omówiono zalety techniki filtracji membranowej w produkcji soków owocowych w porównaniu z tradycyjnymi metodami klarowania i filtracji. Podkreślono szczególnie korzyści wynikające z uproszczenia procesu technologicznego i ograniczenia wyposażenia technicznego oraz oszczędności zużycia materiałów pomocniczych, ograniczenia strat soku i poprawy jego jakości i stabilności.
Podobieństwa budowy i właściwości biologicznych cystatyny białka jaja kurzego do ludzkiej cystatyny c stwarzają możliwość jej wykorzystania w prewencji i leczeniu wielu chorób. Dlatego celem badań było opracowanie podstaw procesów izolacji i oczyszczania cystatyny białka jaja przy użyciu techniki filtracji membranowej i chromatografii powinowactwa. W wyniku diaflltracji odzyskiwano z białka jaja lub jego roztworów, po usunięciu z nich lizozymu, 40-65% aktywnego inhibitora. Wykazano, że usunięcie lizozymu z roztworu białka nie wpływa na ilość odzyskanej cystatyny w filtratach. Natomiast w procesach oczyszczania cystatyny metodą chromatografii powinowactwa odzyskiwano do 50% inhibitora zawartego w preparatach uzyskanych po suszeniu rozpyłowym roztworów białek; ilości te były niższe o 3-4% jeśli oczyszczano preparaty białka z którego usunięto lizozym.
W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa mikrobiologicznego żywności, producenci prowadzą monitoring mikrobiologiczny surowców, półproduktów, linii technologicznej i produktu końcowego. Konieczność wykonywania dużej liczby analiz w krótkim czasie wymusza wprowadzanie automatycznych systemów analizy mikrobiologicznej. Oprócz ogólnej charakterystyki systemów przeznaczonych dla mikrobiologii, przedstawiono dziewięć systemów najczęściej stosowanych w analizie żywności, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu badań, zasady i rodzaju oznaczenia oraz czasu analizy jednostkowej. Podano również najważniejsze kryteria wyboru systemu do laboratorium.
Przedstawiono wyniki badań modelowych, których celem była ocena podłoży możliwych do wykorzystania w analizach mikrobiologicznych utrwalonego piwa wykonanych metodą filtracji membranowej. Zakażone niewielką, znaną liczbą bakterii fermentacji mlekowej, drożdży lub pałeczek z grupy coli piwo filtrowano, a sączki umieszczano na różnych podłożach agarowych, padach nasączonych podłożami ciekłymi lub krążkach odżywczych. Przy ocenie podłoży kierowano się odzyskiem komórek i morfologiczną charakterystyką kolonii. Najlepsze wyniki, w przypadku wykrywania bakterii fermentacji mlekowej, uzyskano na podłożach agarowych MRS, Raka-Ray i NBB-Am oraz krążkach odżywczych VLB-S7-S (Sartorius); w przypadku drożdży - na podłożu agarowym YGC i na kartonikach nawilżonych podłożami ciekłymi Y M i WLN (Millipore). Podłoże ENDO firmy Millipore dawało największy odzysk pałeczek z grupy coli.
Pałeczki należące do rodzaju Aeromonas wykazują podobne właściwości biochemiczne jak pałeczki z grupy coli. Mogą wywoływać choroby u zwierząt i ludzi, a ponadto charakteryzują je silne właściwości adhezyjne. Wzrost tych bakterii w systemach dystrybucji wody prowadzi zwykle do tworzenia biofilmów. Oznaczanie bakterii Aeromonas sp. w wodzie nie jest obligatoryjne. Jednak wyniki badań mikrobiologicznych wody sugerują uznanie tych bakterii jako wskaźników potencjalnej kolonizacji systemów dystrybucji wody pitnej.
Próby soku dyfuzyjnego o różnej jakości poddano ultrafiltracji w skali laboratoryjnej za pomocą membran z azotanu celulozy (CN) i polichlorku winylu (PCV). W sokach dyfuzyjnych i uzyskanych filtratach oznaczono zawartość: suchej substancji, sacharozy, cukrów redukujących oraz azotu a–aminokwasowego, a także lepkość. Obliczono czystość soków i efekt oczyszczania. Stwierdzono, że w wyniku ultrafiltracji soków, za pomocą membran z azotanu celulozy (CN) i polichlorku winylu (PCV) zawartość sacharozy i cukrów redukujących nie zmieniła się. Soki po ultrafiltracji charakteryzowały się mniejszą zawartością azotu a-aminokwasowego niż soki dyfuzyjne, przy czym filtracja przez membranę CN umożliwiła oddzielenie tych substancji w większym stopniu niż filtracja przez membranę PCV. Lepkość soków po filtracji była mniejsza w zakresie 0,7–1,8 mPa⋅s (membrana CN) i 0,5–1,7 mPa⋅s (membrana PCV) i była zbliżona do lepkości czystych roztworów sacharozy o podobnym stężeniu. Membrana PCV charakteryzowała się większym strumieniem permeatu, zwłaszcza w początkowej fazie filtracji, niż membrana CN. Im większa była czystość i mniejsza lepkość soku dyfuzyjnego, tym strumień permeatu był większy. Zastosowanie filtracji membranowej umożliwiło oczyszczenie soków o złej jakości, co w warunkach przemysłowych jest najczęściej niemożliwe. Soki otrzymane po filtracji przez membranę z azotanu celulozy charakteryzowały się lepszą jakością niż soki po filtracji przez membranę z polichlorku winylu.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących wyboru optymalnej procedury wykrywania i izolacji bakterii z rodzaju Legionella ze środowiska wodnego. Zastosowano metodę filtracji membranowej. Porównano wzrost bakterii na filtrach celulozowych , poliwęglanowych i z fluorku poliwinylidenu. Określono optymalny czas obróbki wstępnej próbek wody (zakwaszenie, wysoka temperatura), pozwalających na znaczną redukcję mikroflory towarzyszącej przy zachowaniu wzrostu bakterii z rodzaju Legionella.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.