Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 117

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  edukacja zywieniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Wprowadzenie: Edukacja żywieniowa jest niezbędna w kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych poprzez zwiększanie świadomości na temat wpływu żywności i żywienia na zdrowie. Ceł pracy: Ocena wpływu edukacji żywieniowej na poziom wiedzy żywieniowej wśród dzieci w wieku szkolnym. Materiał i metody: W badaniu wzięło udział 105 dzieci w wieku 11-12 lat z terenów Polski południowo-wschodniej. Materiałem do badań były dane uzyskane przy pomocy autorskiego kwestionariusza ankiety zawierającego pytania z zakresu zasad racjonalnego żywienia. Na podstawie tych danych dokonano analizy wpływu edukacji żywieniowej na poziom wiedzy żywieniowej uczniów. Wyniki: Po wdrożeniu działań edukacyjnych zaobserwowano istotnie wyższy poziom wiedzy żywieniowej w zakresie doboru produktów w całodziennej diecie. Poziom wiedzy żywieniowej u ponad połowy badanych (51%) po wdrożeniu edukacji żywieniowej był na poziomie „dobrym”. Wnioski: Edukacja żywieniowa miała istotny wpływ na poziom wiedzy żywieniowej.
Celem podjętych badań było określenie stopnia zrozumienia i przyswojenia treści cyklu 4 audycji radiowych nt. żywienia przez wylosowane osoby starsze pochodzące z Warszawy i okolic. Stwierdzono stosunkowo duży wzrost wiedzy żywieniowej respondentów po wysłuchaniu przez nich audycji radiowych, statystycznie istotnie większy w grupie tych, którzy wysłuchali całego cyklu. Względnie najlepszą początkową znajomością zagadnień żywieniowych wykazały się osoby w wieku 64-75 lat. Wyniki wskazują, że szersze i systematyczne upowszechnianie żywienia przez radio mogłoby wpłynąć na podniesienie świadomości żywieniowej starszych ludzi, a w dalszej konsekwencji na poprawę ich sposobu żywienia i stanu zdrowia.
W Polsce stosunkowo rzadko prowadzone były badania dotyczące oceny świadomości żywieniowej i jej zmian pod wpływem procesu edukacyjnego, a zwłaszcza mężczyzn. W wyniku intensywnych zmian o charakterze demograficzno-społecznym mężczyźni coraz częściej pomagają kobietom w prowadzeniu gospodarstwa domowego, w tym w realizacji funkcji żywieniowej rodziny. Badania miały na celu ocenę potrzeb mężczyzn związanych z poszerzeniem wiedzy o żywności i żywieniu. Wykazano, że istnieje potrzeba systematycznego poszerzania wiedzy o żywności i żywieniu wśród mężczyzn. Dla realizacji tego celu powinny być wykorzystane różne formy edukacji żywieniowej o charakterze informacyjnym.
Celem pracy była analiza poziomu wiedzy żywieniowej 13-15-letniej młodzieży, charakterystyka wybranych cech środowiska społecznego młodzieży oraz ich wpływu na poziom wiedzy żywieniowej. Badana populacja charakteryzowała się dość niskim poziomem wiedzy żywieniowej, prawie połowa badanych nie znała źródeł białka zwierzęcego, błonnika, także konsekwencji nadmiernej konsumpcji słodyczy oraz małego spożycia pieczywa ciemnego. Dziewczęta posiadały większą wiedzę żywieniową w porównaniu z chłopcami. Deklaracje o dostępności i korzystaniu z różnych źródeł wiedzy żywieniowej oraz występowanie prawidłowych zwyczajów żywieniowych w rodzinie pozytywnie korelowały z posiadaną wiedzą żywieniową.
15
75%
Żywienie to jeden z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy wzrost i rozwój człowieka. Niewłaściwe żywienie jest podłożem do powstania i rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego czy miażdżycy. Celem pracy była ocena zachowań młodzieży licealnej z Jawora z uwzględnieniem wybranych zwyczajów żywieniowych i aktywności fizycznej. W badaniach udział wzięło 168 respondentów (108 dziewcząt i 60 chłopców). Dane uzyskano metodą wywiadu. Nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe występowały zarówno u dziewcząt, jak i chłopców, przy czym stwierdzono statystycznie istotny wpływ płci w tym zakresie. Główne błędy to nieregularność spożywania posiłków, pomijanie pierwszego i drugiego śniadania oraz podwieczorku, a także dość częste dojadanie między posiłkami. Poziom aktywności fizycznej respondentów przedstawiał się niekorzystnie. Wyniki badań wskazują, iż niezbędne jest prowadzenie edukacji żywieniowej wśród młodzieży w celu kształtowania prawidłowych zachowań żywieniowych i korygowania błędów.
Marnowanie żywności to, w obecnych czasach, bardzo ważny temat. Szacuje się, iż rocznie na świecie marnuje się 1/3 produkowanej żywności. Straty powstają na każdym z etapów łańcucha żywnościowego „od pola do stołu”. Jednakże dane wskazują, że znaczący odsetek żywności tracony jest na etapie konsumpcji. Istnieją różne metody ograniczania marnowania żywności w gospodarstwach domowych.
W badaniu ankietowym zrealizowanym w grupie 200 kobiet w listopadzie 1994 roku zastosowano kwestionariusz zawierający pytania pozwalające na sprawdzenie, w jakim stopniu teoria przyczynowego działania Ajzena i Fishbeina (1) jest weryfikowana w sferze edukacji żywieniowej. Analiza statystyczna wyników umożliwiła weryfikację hipotez badawczych, przy czym zaobserwowano relatywnie istotniejsze korelacje między poglądami behawiorystycznymi (tj. odnoszącymi się do przydatności korzystania z danego źródła wiedzy w poszerzaniu własnej wiedzy) a zamiarem zwiększenia częstotliwości korzystania z tego źródła w ciągu następnego roku. Siła oddziaływania poglądów normatywnych, odzwierciedlających opinie innych osób, na zamiar częstszego korzystania z różnych źródeł, jest mniej istotna. Okazało się więc, iż w pierwszej fazie edukacji żywieniowej należy przede wszystkim stosować takie źródła edukacji żywieniowej, które są najczęściej wykorzystywane przez odbiorców, tj. poradnictwo na łamach czasopism kobiecych i specjalne wydawnictwa żywieniowe.
Lekcje z edukacji społeczno - przyrodniczej o tematyce zdrowego żywienia, poprzez uświadamianie zachowań prozdrowotnych w życiu codziennym dzieci, są jednym z działań wychowawczych i profilaktycznych sprzyjających propagowaniu zasad zdrowego żywienia, które jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia, wpływających na poprawę sposobu żywienia i jakości spożywanej żywności.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.