Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 57

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  dzialki rolnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Działki na wsi są trwałym zjawiskiem, a ich liczba w latach 1988-1992 wzrosła z 1530 do 1B71 tys.,tj.o 9%. W 1992 roku zajmowały one ok. 571 tys. ha UR, co stanowiło 3% UR ogółem i ok. 4% UR gospodarki chłopskiej. W latach 1988-1992 liczba działek o obszarze do 0,5 ha wzrosła o 8%,a działek 0,51-0,99 ha - o 14% Średni obszar działki na wsi w 1992 roku wynosił - 34 ary. Działki małe (do 0,5 ha) częściej występują w makroregionach północnym i północno-wschodnim, natomiast duże w centralnej i południowej Polsce. Działkowicze - poza ziemią oraz najczęściej marginalnymi zasobami siły roboczej - dysponują także budynkami gospodarczymi. Najczęściej mają Je rodziny mieszkające w domu Jednorodzinnym (56% takich rodzin). Dobre zaopatrzenie rynku w żywność i niska opłacalność produkcji rolniczej spowodowały, że odsetek rodzin hodujących zwierzęta w latach 1988-1992 zmniejszył się z 84 do 54%. Najmniejsze zmiany dotyczyły chowu drobiu, a relatywnie największe chowu trzody chlewnej i bydła. Natomiast duże jest nadal zainteresowanie ze strony działkowiczów produkcją roślinną i jej przeznaczeniem na zaopatrzenie własne oraz na sprzedaż (warzywa, owoce, ziemniaki). Ten kierunek produkcji w powiązaniu z walorami rekreacyjnymi i zdrową żywnością, stanowi główny motyw dużego zainteresowania działką wśród wiejskich rodzin nierolniczych. W latach 1988-1992 odsetek rodzin nierolniczych sprzedających produkty z działki zmniejszył się z 19,7 do 9,1%, a grupie rodzin bez działki (hodowcy drobnego inwentarza) z 6,4 do 0,5%. Średnia wartość sprzedaży na 1 rodzinę z produkcją towarową w 1992 roku wynosiła - 10 mln. zł, co w makroskali stanowiło ok. 157,6 mld. zł, tj. 1,5% produkcji towarowej całego rolnictwa i ok. 2% produkcji towarowej gospodarki chłopskiej. Działki, podobnie jak w 1988 roku, nadal są ważnym źródłem korzyści materialnych dla rodzin o niskich dochodach - emerytów, rencistów, pracowników PGR, spółdzielców i rodzin wielodzietnych.
W artykule rozpatrzono wpływ powierzchni i odległości między drogami na sposób dostępności do działek z dróg. Stwierdzono, że na polach małych do 0,5 ha powinien być stosowany jednostronny dostęp z dróg do działek, co przyczynia się do zmniejszenia gęstości dróg i obniżenia kosztów ich budowy oraz eksploatacji. W przypadku działek większych od 1 do 2 ha, dominować powinny układy gruntowe z drogami po obu stronach działek (dostęp obustronny) zmniejszające koszty transportu. Zaskakująca i do tej pory niezauważana jest wielkość wydłużenia działki wskazująca na potrzebę przejścia z obustronnego na jednostronny dostęp do dróg. Można przyjąć z niewielkim uproszczeniem, że wydłużenie to jest stałe i wynosi około 1:15 do 1:17.
Praca dotyczy zasad określania sposobów dostępności do działek z dróg. Konieczność zapewnienia dojazdu do każdej działki ogranicza możliwości przebiegu dróg do dwu przypadków. Między sąsiednimi drogami może występować jeden lub dwa rządy działek, co określane jest jako dostęp jednostronny i obustronny. W pracy wykazano, że w przypadku działek krótkich do około 150 m , niezależnie od ich powierzchni, powinien występował dostęp jednostronny. W układach działek o długościach większych, drogi należy tak projektować, aby zapewniały do nich obustronny dostęp. Przedstawione zasady mogą być przydatne przy korektach sieci drogowej bez zmiany rozłogów działek.
Rynek nieruchomości stanowi istotny składnik wzrostu gospodarczego. Rynek ten jest jednak niedoskonały, ze względu na brak odpowiednich zasobów danych o czynnikach kształtujących ceny nieruchomości, a także czynnikach wpływających na atrakcyjność terenów jako podstawy kształtowania się cen rynkowych [Gawroński, Prus 2005]. W pracy podjęto próbę analizy wpływu wybranych czynników na kształtowanie się cen działek budowlanych i rolnych w gminie Bochnia. Wykazano, że ceny działek budowlanych uzależnione są przede wszystkim od kształtu działki oraz odległości od centrum miasta. Badaniami objęto te działki budowlane, które miały możliwość podłączenia do infrastruktury technicznej. W przypadku działek rolnych istotnymi czynnikami wpływającymi na ich ceny są kształt działki i jej nachylenie.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.