Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  confectionery industry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W próbkach barwionych cukierków twardych oznaczano zawartość niektórych syntetycznych barwników spożywczych wykorzystując trzy niezależne metody: 1 - metode chromatografu obrotowej; 2 - metodą spektrofotometrii absorpcyjnej (UV-VIS) oraz 3 - metodę pulsowej polarografii różnicowej (FSDPP). Badania wykazały, że w żadnej z badanych próbek nie zostały przekroczone dopuszczalne zawartości barwników.
Celem pracy było określenie przydatności tłuszczów roślinnych, różniących się składem kwasów tłuszczowych (szczególnie izomerów trans), do wypieku ciasta biszkoptowo-tłuszczowego. Oceniono jakość siedmiu tłuszczów roślinnych. Przeprowadzono ocenę właściwości surowego ciasta, właściwości technologicznych i sensorycznych gotowego wyrobu, otrzymanego przy udziale badanych tłuszczów. Stwierdzono, że rodzaj zastosowanego tłuszczu miał bardzo istotny wpływ na cechy ciasta biszkoptowo- tłuszczowego. Wykazano korzystny wpływ izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych na masę objętościową surowego ciasta i gotowego wyrobu. Ciasta wypieczone z ciekłym olejem rzepakowym generalnie uzyskały noty średnie. Sensorycznie najlepiej zostały ocenione ciasta, do których wytworzenia zastosowano tłuszcze o najwyższych zawartościach izomerów trans.
Określono wpływ dodatku środka spulchniającego na jakość ciastek kruchych, w zależności od rodzaju zastosowanego tłuszczu. Zbadano skład kwasowy 6 tłuszczów i określono właściwości fizyczne i sensoryczne otrzymanych z ich udziałem ciastek kruchych. Stwierdzono, że dodatek NaHCO3 powodował istotny statystycznie wzrost objętości ciastek otrzymanych z udziałem tłuszczów: palmowego, palmowo-kokosowego i rzepaku uwodornionego. W ocenie sensorycznej produkty kruche z dodatkiem kwaśnego węglanu sodu uzyskały niższe noty. Generalnie dodatek NaHCO3 nie miał istotnego statystycznie wpływu na fizyczne cechy produktów otrzymanych z udziałem masła, powodował natomiast obniżenie ich jakości sensorycznej. W związku z tym dodatek spulchniacza do tradycyjnych, wysokotłuszczowych wyrobów kruchych nie jest konieczny.
10
71%
Zbadano możliwości wypieku herbatników pszennych z dodatkiem mąki z amarantusa w ilości od 0% do 20%, w stosunku do masy mąki pszennej. Określono wybrane składniki chemiczne herbatników (zawartość tłuszczu, cukrów ogółem, popiołu i suchej masy) oraz wykonano ich oceną sensoryczną po 24 h od wypieku. Analizy wykazały, że 10% i 15% dodatek mąki z amarantusa nie obniżał oceny sensorycznej produktu i nie powodował niekorzystnych zmian w składzie chemicznym herbatników.
Oznaczono skład kwasów tłuszczowych oraz oceniono zawartość pierwotnych i wtórnych produktów utlenienia w tłuszczu wyekstrahowanym z ciast kruchych surowych i pieczonych z dodatkiem masła „ Extra ", margaryn: „ Kasia " i „ Słoneczna " oraz smalcu. Ciasta zostały poddane obróbce termicznej metodą konwencjonalną i w kuchence mikrofalowej. W tłuszczach ekstrahowanych z pieczonych ciast, niezależnie od sposobu obróbki termicznej, obserwowano niewielkie zmiany wskaźników jakości tłuszczu. Ciasta pieczone z dodatkiem tłuszczów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe były dobrym ich źródłem, niezależnie od sposobu obróbki cieplnej.
Określono stopień utlenienia tłuszczu wyekstrahowanego z 19 przemysłowych wyrobów ciastkarskich pochodzących od 9 producentów. W analizowanych produktach oznaczono również skład kwasów tłuszczowych nasyconych, jedno- i wielonienasyconych z uwzględnieniem udziału izomerów trans kwasów C16:1, C18:1, C182, C18:3. W badanym asortymencie przemysłowych wyrobów ciastkarskich, w większości produktów, wskaźniki utlenienia tłuszczów nie wskazywały na nadmierną oksydację. We wszystkich analizowanych produktach stwierdzono obecność izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, w zakresie od 0,2% do 18,2% sumy wszystkich kwasów tłuszczowych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.