Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 585

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 30 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  bezrobocie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 30 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Aura
|
1994
|
nr 12
6-7
Being unemployed and having work on-and-off result in diminished self-confidence, increased depression, alcoholism. Stress is the main symptom of the health effects caused by unemployment. It could result in a collapse of the immune system and in a risk of coronary disease or actual onset of it. The stress caused by unemployment can also result in turning to criminal or subcultural groups. Unemployment among young people, especially when long-term, can reinforce bonds with these groups and enhance inclinations to drug addiction. Re-skilling of the unemployed can significantly reduce this health risk.
Omówienie najważniejszych przyczyn decydujących o niejednorodności danych dotyczących problemów bezrobocia w Polsce. Istotna trudność w tej materii to kilkakrotnie przeprowadzane zmiany ustawowe dotyczące tego zagadnienia, wprowadzające liczne modyfikacje kryteriów bezrobocia. Stąd też niezmierna trudność w określeniu rzeczywistego rozmiaru bezrobocia. Przedstawienie podstawowych informacji dotyczących sytuacji na rynku pracy w woj. warszawskim (na podstawie danych z końca I kwartału 1992r.) oraz uwzględnienie problemów bezrobocia odnotowanych w województwach ościennych wchodzących w skład makroregionu warszawskiego. Krytyczne odniesienie się do sposobu wykorzystania państwowych funduszy przeznaczonych na przeciwdziałanie i ograniczanie bezrobocia oraz do braku prowadzenia aktywnej polityki wobec bezrobocia, a także dotychczasowych działań w praktyce ograniczających się do pomocy finansowej i socjalnej udzielanej osobom nie pracującym.
Opracowanie zawiera analizę danych na temat aktywności zawodowej i bezrobocia ludności wiejskiej. Materiał źródłowy stanowią wyniki badań ankietowych IERiGŻ. Badania te zostały przeprowadzane w 1996 roku wśród mieszkańców 73 wsi (ogółem około 30 tys. osób). Charakterystykę sytuacji wiejskiej ludności na rynku pracy ograniczono do osób w wieku produkcyjnym. W ten sposób wyeliminowano jedną z podstawowych różnic pomiędzy zatrudnieniem zarobkowym, a zajęciami w gospodarstwie rolnym członków rodzin rolniczych. Zebrane informacje udokumentowały, że mieszkańcy wsi w znikomym stopniu partycypują w ogólnej poprawie sytuacji na rynku pracy. Niezmiennie w najtrudniejszym położeniu znajdują się osoby z wiejskich rodzin pracowniczych. W porównaniu z analogicznymi materiałami źródłowymi z ankiety przeprowadzonej w 1992 roku, w grupie ludności niechłopskiej z 52,3 do 49,1%. zmniejszył się udział pracujących, wzrósł natomiast odsetek bezrobotnych - z 15,1 do 18,4% .Według wcześniejszych badań odpowiednio niższa była również wartość stopy bezrobocia wśród bezrolnych mieszkańców wsi. W 1992 roku wynosiła ona 22,3%, a w 1996 roku 27,3% .Świadczy to o pogłębianiu się nierówności na rynku pracy oraz kumulacji bezrobocia w grupie niechłopskiej ludności wiejskiej. Ograniczenia w możliwościach podjęcia pracy zarobkowej uwydatniły odrębności w aktywności zawodowej osób z rodzin rolniczych i bezrolnych. Wpływ zatrudnienia w gospodarstwach chłopskich na łagodzenie napięć na rynku pracy szczególnie silnie zaznaczył się w przestrzennych różnicach w alokacji siły roboczej oraz w rozpowszechnieniu bezrobocia na wsi. Charakterystyka osób zarobkujących i bezrobotnych według cech demograficznych i poziomu wykształcenia wykazała, że upośledzenie mieszkańców wsi na rynku pracy jest głównie związane z ich niskim poziomem kwalifikacji zawodowych.
At the beginning of nineties a reform of EU's regional policy was implemented, which resulted in an increase of support provided for under-developed regions from structural funds. Paper presented an analysis showing the effects of using means from structural funds in under-developed regions within 1994-1999, on the regions' GDP, investment level, employment and unemployment as well as on education level of local populations.
11
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Praca nierejestrowana a bezrobocie

80%
Tradycyjne zatrudnienie kobiet dominuje w niżej płatnych sektorach gospodarki. Kobiety silniej są związane z pracę w kurczącym się sektorze publicznym. W znacznie mniejszym stopniu korzystają z możliwości stwarzanych przez sektor prywatny. Wynika to nie tylko z niechęci kobiet do zmiany miejsca pracy, ale także z pogarszającej się sytuacji na rynku pracy w wyniku wzrostu bezrobocia. Szanse znalezienia nowej pracy dla kobiet są mniejsze niż dla mężczyzn. Kurczenie się możliwości korzystania ze zinstytucjonalizowanej opieki nad dziećmi powoduje spadek aktywności zawodowej kobiet w wieku 25-34 lata, a więc w wieku, który jest preferowany w sektorze prywatnym. Wymienione zjawiska tworzą syndrom niekorzystnej sytuacji kobiet na rynku pracy, przy czym występują znaczne zróżnicowania regionalne. Konieczna i trudna transformacja systemowa w większym stopniu obciąża kobiety niż mężczyzn.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 30 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.