Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  atmosfera modyfikowana
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Postęp technologiczny i techniczny w przemyśle opakowaniowym oraz wzrost wymagań konsumentów spowodowały konieczność opracowania nowych opakowań oraz modyfikacji tradycyjnych systemów pakowania żywności. Innowacyjne opakowania powinny łączyć wiele funkcji - umożliwiać wydłużenie terminu przydatności do spożycia żywności, informować o stanie produktu czy zapobiegać zmianom fizycznym, chemicznym o mikrobiologicznym zapakowanego produktu. Opakowanie jest też jednym z ważniejszych narzędzi komunikacji rynkowej pomiędzy konsumentem a producentem. Pakowanie artykułów żywnościowych, głównie mięsa i przetworów mięsnych, rozwija się intensywnie dzięki nowym, wydajnym urządzeniom, w pełni zautomatyzowanym, zapewniającym estetyczne pakowanie w higienicznych warunkach. Silna konkurencja wśród producentów opakowań, maszyn pakujących i produktów spożywczych jest podstawą rozwoju nowych rodzajów materiałów opakowaniowych i konstrukcji opakowań, a także metod pakowania.
Celem pracy była analiza zmian trwałości chleba przechowywanego w specjalnie zaprojektowanym opakowaniu aktywnym. Opakowanie to zawierało trójskładnikową kompozycję aktywną. Po miesiącu przechowywania prób w zaproponowanym opakowaniu objętość wydzielonych gazów była wyższa niż dla prób bez saszetek z trójskładnikową kompozycją aktywną. Szczegółowa analiza składu atmosfery wewnątrz opakowania dała zadowalające rezultaty Wykazała bowiem, że wraz z ogólnym wzrostem obojętności gazów zwiększyła się procentowa zawartość dwutlenku węgła, a spadła procentowa zawartość tlenu. Wyniki przeprowadzonych w niniejszej pracy badań wykazały, że zastosowanie saszetki aktywnej w opakowaniu zwiększyło okrefe przechowywania chleba do 30 dni.
W pracy określono wpływ pakowania w atmosferze modyfikowanej przy zastosowaniu folii opakowaniowej o przepuszczalności tlenu 1900 i 3000 cm³/m²/24 h ·bar na zmiany zawartości azotanów(V) i (III) w szpinaku, w ciągu 12 dni przechowywania, w temperaturze 4 ºC. Zawartość azotanów(V) zarówno w surowcu, jak i we wszystkich analizowanych próbach pakowanych w atmosferze modyfikowanej była wysoka i wynosiła od 937 do 1212 mg/kg ś.m., nie przekraczała jednak dopuszczalnych poziomów. Po 12 dniach przechowywania prób pakowanych w powietrzu i w atmosferze o składzie: 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ odnotowano dużą zawartość azotanów(III), przy czym większą zawartością tych związków charakteryzowały się próby zapakowane w folię o przepuszczalności 3000 cm³/m²/24 h·bar (odpowiednio 105 i 221 mg/kg), mniejszą natomiast próby zapakowane w folię o przepuszczalności 1900 cm³/m²/24 h·bar (odpowiednio 77 i 124 mg/kg). Próby pakowane w powietrzu i w atmosferze modyfikowanej o składzie: 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ charakteryzowały się także najniższą jakością sensoryczną, niezależnie od zastosowanego materiału opakowaniowego. Najwyższą jakością sensoryczną, a także najmniejszym wzrostem zawartości azotanów(III) w czasie przechowywania charakteryzowały się próby zapakowane w atmosferze o składzie: 20 % O₂, 5 % CO₂, 75 % N₂ i 20 % O₂, 25 % CO₂, 55 % N₂.
Badano wpływ pakowania w atmosferze modyfikowanej, z zastosowaniem folii o różnej przepuszczalności tlenu (3000 cm³/m²/24 h·bar oraz 1900 cm³/m²/24 h·bar) na zawartość azotanów(V) i (III) oraz cech sensorycznych i fizykochemicznych w sałatce warzywnej typu coleslaw, przechowywanej przez 12 dni w temperaturze 4 ºC. Produkt zapakowano w atmosferze powietrza oraz w atmosferze modyfikowanej o następującym składzie: 2 % O₂, 10 % CO₂, 88 % N₂; 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ i 20 % O₂, 25 % CO₂, 55 % N₂. Największą zawartość azotanów(V) stwierdzono w sałatkach zapakowanych w atmosferze modyfikowanej z 10 % udziałem CO₂, zamkniętych w woreczki z folii o przepuszczalności tlenu 3000 cm³/m²/ 24 h·bar. W sałatkach zapakowanych w folię o mniejszej przepuszczalności tlenu (1900 cm³/m²/24 h·bar) zarówno w atmosferze powietrza, jak i w atmosferze modyfikowanej o składzie: 2 % O₂, 10 % CO₂, 88 % N₂ oraz 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ stwierdzono występowanie azotanów(III). W trakcie przechowywania, we wszystkich próbach odnotowano istotne zmniejszenie (p≤0,05) not oceny sensorycznej i zawartości ekstraktu oraz obniżenie wartości pH. Sałatki były akceptowane pod względem sensorycznym do 6 dni przechowywania.
Zastosowanie mieszanin gazowych o składzie dobieranym w zależności od rodzaju pakowanego produktu umożliwia zachowanie jakości tego produktu w przedłużonym okresie czasu. Jest to rozwiązanie konkurencyjne w stosunku do opakowania próżniowego, stosowane na coraz większą skalę przy pakowaniu produktów mięsnych, rybnych i mleczarskich oraz owoców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 4 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.