Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 218

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  aromaty spozywcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W przemysłowych procesach przetwarzania żywności występują straty aromatu i istnieje potrzeba jego suplementacji. W artykule omawiane są syntetyczne związki zapachowe identyczne z naturalnymi i ich rola w aromatach spożywczych.
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę substancji aromatycznych, cele ich stosowania oraz funkcje, jakie spełniają w produktach spożywczych. Biorąc pod uwagę fakt, iż substancje aromatyczne są przebadane pod względem toksykologicznym w stosunkowo małym zakresie, celowe jest monitorowanie ich spożycia z żywnością. Omówiono dwie metody wykorzystywane obecnie w różnych krajach europejskich i w USA do oszacowania pobrania substancji aromatycznych z żywnością.
Naturalne olejki eteryczne należą do głównych składników aromatów spożywczych. Ich właściwości smakowe są powszechnie znane i doceniane. Ograniczona jest natomiast wiedza zarówno producentów żywności jak i konsumentów o wpływie olejków eterycznych na psychikę człowieka oraz o ich właściwościach terapeutycznych i konserwujących. Współczesny przemysł spożywczy w niewielkim stopniu i bardzo powoli wykorzystuje tę wiedzę, która jest podstawą jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny naturalnej - aromaterapii, w której jedynymi środkami terapeutycznymi są naturalne roślinne olejki eteryczne.
Mikrokapsułkowanie, czyli powlekanie cząstek substancji kapsułkowanej otoczką substancji kapsułkującej jest bardzo korzystne. Pozwala m.in. chronić substancje, oddziela składniki, które mogą, a nie powinny, ze sobą reagować, maskuje niepożądany smak i zapach niektórych dodatków do żywności (np. witamin z grupy B), ułatwia dozowanie i przechowywanie składników ciekłych, przekształcając je w postać proszku. Jednym z materiałów stosowanych do tworzenia mikrokapsułek jest skrobia, zarówno natywna, jak i modyfikowana. W Polsce od kilku lat uprawiane są dwie odmiany lędźwianu siewnego (Lathyrus sativus L.), którego nasiona zawierają w suchej masie około 45% skrobi o dużej zawartości amylozy wynoszącej około 35%. Celem pracy było określenie możliwości wykorzystania skrobi z nasion lędźwianu siewnego do tworzenia mikrokapsułek. Dwiema metodami otrzymano stearyniany skrobiowe (ze skrobi ziarnistej i wstępnie skleikowanej), w których następnie mikrokapsułkowano menton. Oznaczano m.in. ogólną ilość mentonu w mikrokapsułkach, ilość mentonu rzeczywiście zakapsułkowanego i ilość niezakapsułkowaną, pozostałą na powierzchni. Wstępne skleikowanie skrobi powodowało zwiększenie podatności na estryfikację, o czym świadczył wyższy stopień podstawienia kwasem stearynowym. Biorąc pod uwagę skrobie natywne, najwięcej mentonu zawierały kapsułki uzyskane z obu skrobi lędźwianowych (36,7-37,2 g w100 g masy kapsułek), a mniej - ze skrobi pszennej i ziemniaczanej (odpowiednio 28,7 g i 25,6 g w 100 g masy kapsułek). Niezależnie od metody otrzymywania, stearyniany skrobi obu odmian lędźwianu zawierały średnio o 46% więcej mentonu niż odpowiednie stearyniany skrobi pszennej i ziemniaczanej. Stearyniany wszystkich badanych skrobi otrzymane przez wstępne skleikowanie charakteryzowały się większą zawartością mentonu niż stearyniany otrzymane ze skrobi ziarnistych.
Celem pracy było zbadanie wpływu składu chemicznego części aromatycznej na właściwości fizyczne proszkowych, syntetycznych aromatów waniliowych. Dodatkowo badano różnice pomiędzy proszkami pobranymi z odbieralnika i komory suszarki rozpyłowej. Do suszenia podawano roztwory o 50% stężeniu suchej substancji, w tym 10% zawartości aromatu oraz 40% mieszaniny maltodekstryny i gumy arabskiej w stosunku 7:1. W otrzymanych proszkach oznaczono: zawartość wody, aktywność wody, gęstość pozorną, gęstość nasypową luźną, gęstość nasypową utrzęsioną, kąt nasypu, kąt zsypu, ściśliwość, kohezję, barwę oraz wielkość cząstek. Stwierdzono istotne statystycznie różnice we właściwościach fizycznych proszków pobranych z różnych miejsc suszarki rozpyłowej (wielkość cząstek, zawartość wody, jasność, gęstość pozorna i kohezja). Skład chemiczny części aromatycznej nie miał istotnego statystycznie wpływu na większość wskaźników analizowanych właściwości fizycznych proszków.
W artykule przedstawiono wyniki badań zamykania olejku rozmarynowego w trakcie suszenia rozsyłowego w mikrokapsułce z maltodekstryny. Zastosowano dodatek olejku rozmarynowego w ilości 0,5 oraz 1 ml na 100 g roztworu. Stosowano temperaturę powietrza wlotowego 200°C oraz trzy strumienie surowca. Stwierdzono, iż najlepsze -wyniki zamknięcia związków aromatycznych otrzymuje się przy -wyższym dodatku aromatu do roztworu. Jednak ubytek tych związków w trakcie suszenia rozsyłowego nie jest proporcjonalny do dwukrotnie większego dodatku aromatu. Mikrokapsułkowaniu aromatów sprzyja także mniejsza zawartość wody wproszkach, mniejsza gęstość nasypowa luźna oraz -większa porowatość złoża.
W artykule omówiono zagadnienia związane z proszkowymi aromatami spożywczymi. Przedstawiono najczęściej stosowaną metodę ich otrzymywania poprzez mikrokapsułkowanie w procesie suszenia rozpyłowego. Otrzymanie dobrej i powtarzalnej jakości proszków jest trudne technologicznie. Dzięki współpracy nauki z przemysłem udało się kilka lat temu uruchomić w Polsce produkcję aromatów w proszku na dużą skalę. Przedstawiono również metody kontroli ich jakości (ocena organoleptyczna, chromatografia gazowa).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 11 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.