Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Trapa natans
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Kotewka orzech wodny Trapa natans L. jest gatunkiem krytycznie zagrożonym w Polsce. W Kotlinie Oświęcimskiej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat populacje tej rośliny zanikły na naturalnych oraz na wielu wtórnych stanowiskach. W 2002 roku podjęto próbę odtworzenia populacji gatunku w nieużytkowanych gospodarczo zbiornikach w granicach jego historycznego zasięgu. Reintrodukcję przeprowadzono w stawach w Parku Pszczyńskim oraz zbiorniku wodnym Paprocany, a także w starorzeczach Wisły powyżej Oświęcimia. W wyniku wprowadzenia owoców, kotewka orzech wodny pojawiła się w 12 z 15 akwenów, do których zostały one wsiane. Do 2012 roku roślina przetrwała w 8 zbiornikach, w tym w 7 starorzeczach. W trzech zbiornikach populacje liczą tysiące osobników i tworzą zwarte płaty, zaś na 5 stanowiskach kotewka orzech wodny tworzy niewielkie, liczące kilkadziesiąt rozet, samodzielnie odtwarzające się populacje
Opisane stanowisko kotewki orzecha wodnego jest jednym z dwóch najliczniejszych na Opolszczyźnie. W pobliżu Jakubowic, w czterech stawach hodowlanych, stwierdzono ponad 300 tysięcy osobników. Podobnie jak w przypadku innych antropogenicznych stanowisk tego gatunku w Polsce największym potencjalnym zagrożeniem dla kotewki jest osuszanie i konserwacja stawów hodowlanych.
Ściśle chroniony gatunek, kotewka orzech wodny Trapa natans wymieniony jest w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin wśród gatunków krytycznie zagrożonych (CR), zaś w Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w kategorii taksonów wymierających (E). W 2008 roku odnotowano dwa nowe stanowiska tego gatunku na terenie jezior: Kozienickiego i Opatkowickiego (Nizina Środkowomazowiecka, kwadrat ATPOL FD90). Populacja Trapa natans na Jeziorze Opatkowickim składała się z kilkunastu osobników (56 rozet liściowych), na terenie Jeziora Kozienickiego – zaledwie z kilku osobników (12 rozetek liściowych). Ze względu na duże walory przyrodnicze Jeziora Opatkowickiego (m.in. bogate stanowisko salwinii pływającej Salvinia natans i groszku błotnego Lathyrus palustris) zaproponowano objęcie go ochroną rezerwatową. Dla zachowania populacji Trapa natans i Salvinia natans konieczne są zabiegi ochrony czynnej, polegające na utrzymaniu lub niewielkim podwyższeniu istniejącego poziomu wody oraz systematycznym usuwaniu ekspansywnych helofitów i hydrofitów.
Opisano nowe stanowisko kotewki orzecha wodnego Trapa natans L. w zbiorniku zaporowym w Rzeszowie. Pojedyncze rozety kotewki w zbiorniku rzeszowskim obserwowano już w 2007 roku, nie wiadomo jednak, kiedy pojawiły się pierwsze osobniki. Średnia głębokość zbiornika wynosi obecnie ok. 1,5 m. Dominuje miękkie, muliste dno. Stężenie związków biogennych jest dość duże (zawartość fosforanów 0,3 mg l-1), a pH wody jest lekko zasadowe. Kotewka w zbiorniku w 2010 roku była bardzo liczna i pokrywała 10% powierzchni zbiornika (ok. 4 ha)
W tekście opisano nowo odnalezione stanowiska dwóch gatunków roślin wodnych chronionych w Polsce: kotewki orzecha wodnego Trapa natans L. i salwinii pływającej Salvinia natans (L.) All. położone kilkadziesiąt kilometrów na zachód i wschód od Krakowa. W obu przypadkach rośliny stwierdzono w zbiornikach wodnych pochodzenia antropogenicznego – stawach rybnych w okolicach Chrzanowa (kotewka orzech wodny) oraz na terenie zalanego wodą dawnego wyrobiska żwirowni w Zabierzowie Bocheńskim (salwinia pływająca)
A locality of Trapa natans L. (Trapaceae) has been found in the Odra oxbow lake near Zakrzów village in Lower Silesia (south-western Poland).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.