Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Jakość pozyskiwanych skór nutrii jest jedną z ważniejszych cech, która ma decydujące znaczenie w przetwórstwie przemysłu skórzanego. Tradycyjny termin odsądzania młodzieży od matek w warunkach polskich wynosi 7-8 tygodni. Niektórzy badacze tego zagadnienia (1,3,5) zalecają odsądzanie młodzieży od matek wcześniej, nawet już w wieku 4 tygodni. Celem niniejszego opracowania było prześledzenie wpływu terminu odsądzania młodzieży od matek w wieku 4,6 i 7 tygodni i zbadanie czy będzie miał on wpływ na późniejszą jakość ich skór i okrywy włosowej. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że wcześniejszy termin odsądzania poza długością skóry nie wpłynął ujemnie na pozostałe badane parametry skór i okrywy włosowej.
Celem przedstawionych badań było określanie strawności składników pokarmowych i retencji azotu u lisów polarnych, które były żywione paszą z udziałem tłuszczów: roślinnych (oleju rzepakowego), zwierzęcych (łoju) oraz ich mieszanin - oleju rzepakowego i łoju. Materiał doświadczalny stanowiło 20 sztuk lisów polarnych w wieku czterech miesięcy, podzielonych losowo na cztery grupy. Zwierzęta z grupy kontrolnej karmione były paszą standardową, z grupy doświadczalnej II - paszą z dodatkiem 5% łoju; z grupy III - paszą z dodatkiem 2,5% łoju i 2,5% oleju rzepakowego oraz z grupy IV - paszą z dodatkiem 5% oleju rzepakowego. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono lepsze wykorzystanie składników pokarmowych we wszystkich grupach doświadczalnych otrzymujących dodatek tłuszczów zwierzęcych, roślinnych i ich mieszanin.
W przeprowadzonych badaniach określono pomiary masy ciała, przyrosty i zużycie paszy przez rosnące lisy polarne. Materiał doświadczalny stanowiło 120 sztuk lisów odsadzonych od matek w wieku 42 dni, podzielonych losowo na cztery grupy, po 30 sztuk w każdej o jednakowej liczebności samców i samic. Grupa (I) kontrolna żywiona była karmą standardową, grupa (II) doświadczalna żywiona była karmą z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego (łoju) 5%, grupa (III) doświadczalna żywiona była karmą z dodatkiem tłuszczu zwierzęcego (łoju) 2,5% i oleju rzepakowego 2,5% oraz grupa (IV) doświadczalna żywiona była karmą z dodatkiem oleju rzepakowego 5%. We wszystkich grupach stwierdzono wyrównaną masę ciała i przyrosty oraz mniejsze zużycie paszy w trzech grupach doświadczalnych.
W niniejszej pracy przeprowadzono ocenę przyrostów masy ciała i zużycia paszy u królików białych nowozelandzkich, żywionych mieszankami granulowanymi, w składzie których znajdowały się parowane ziemniaki. Najwyższą końcową masę ciała i przyrost w wieku 70 dni osiągnęły króliki z grupy doświadczalnej, która była żywiona mieszanką granulowaną z udziałem 30% parowanych ziemniaków. Również w grupie tej zużyta została najmniejsza ilość paszy na kg przyrostu masy ciała. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że stosowanie w mieszankach granulowanych dodatku 15 i 30% parowanych ziemniaków wpłynęło korzystnie na przyrosty masy ciała i zużycie paszy.
Badania przeprowadzono na 40 samicach i 12 samcach użytkowanych w pierwszym sezonie rozpłodowym. Wszystkie zwierzęta zostały podzielone na cztery grupy o liczebności 10 samic i 3 samców w każdej. Lisy w poszczególnych grupach żywione były karmą z dodatkiem tłuszczów zwierzęcych, roślinnych i ich mieszanin. Analiza użytkowania rozpłodowego samic obejmowała następujące wskaźniki: termin pierwszego krycia, ilość samic jałowych, wykoconych i odchowujących oraz liczebność miotów. Natomiast u samców określona została liczba oddanych skoków. Najlepsze wyniki uzyskano w czwartej grupie żywionej karmą z dodatkiem 5% oleju rzepakowego, gdzie wskaźnik odchowu wyniósł 91,8%.
Celem przedstawionych badań byto określenie strawności składników pokarmowych i retencji azotu u królików białych nowozelandzkich, które żywione były mieszankami treściwymi granulowanymi. Materiał doświadczalny stanowiło 18 królików w wieku 3 miesięcy, podzielonych losowo na 3 grupy, po 6 szt. w każdej (3 samice i 3 samce). Zwierzęta z grupy kontrolnej żywione były mieszanką granulowaną standardową, z grupy doświadczalnej II mieszanką granulowaną, gdzie 15% poszczególnych składników zastąpiono parowanymi ziemniakami i z grupy doświadczalnej III, gdzie 30% poszczególnych składników zastąpiono parowanymi ziemniakami. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że dodatek do mieszanek granulowanych 15 i 30% parowanych ziemniaków nie wpłynęło ujemnie na pogorszenie strawności podstawowych składników pokarmowych.
Badania oceny pokroju i klasyfikacji skór przeprowadzono na 120 lisach polarnych, które były przydzielone do czterech grup żywieniowych: jednej kontrolnej i trzech doświadczalnych. Grupa kontrolna otrzymywała paszę standardową: grupa doświadczalna II otrzymywała do karmy dodatek 5% łoju bydlęcego; grupa doświadczalna III otrzymywała do karmy dodatek 2,5% łoju i 2,5% oleju rzepakowego i grupa doświadczalna IV otrzymywała do karmy dodatek 5% oleju rzepakowego. W badanych grupach doświadczalnych uzyskano lepsze parametry dla oceny pokroju i klasyfikacji skór aniżeli w grupie kontrolnej.
W niniejszej pracy wykonano badania w trzech grupach na nutriach szafir grenlandzki. Dotyczyły one oceny tempa wzrostu oraz zużycia pasz przez zwierzęta, które były żywione trzema rodzajami mieszanek treściwych granulowanych o różnym składzie. Doświadczenie wykonano na 180 sztukach młodzieży odsadzonej od matek w wieku 4 tygodni życia, podzielonych losowo na 3 grupy, po 60 sztuk w każdej (30 samic i 30 samców). Wszystkie zwierzęta utrzymywane były w systemie kąpieliskowym do wieku 26 tygodni. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że stosowanie w żywieniu nutrii dodatku suszu z kukurydzy w mieszankach granulowanych nie wpłynęło ujemnie na końcową masę ich ciała, przyrosty i zużycie pasz.
W niniejszym opracowaniu dokonano kompleksowej oceny mięsa królików, żywionych mieszanką granulowaną, w składzie której znajdowało się 15 i 30% parowanych ziemniaków. Przeprowadzona została analiza rzeźna i szczegółowa dysekcja tuszek. Po pobraniu próbek mięsa wykonano analizy chemiczne, w których oceniono: suchą masę, białko, popiół, odczyn pH, wodochłonność i zawartość mioglobiny. Dokonano również oceny testowo smakowej mięsa. Przeprowadzone badania wykazały wysoką wydajność rzeźną (ponad 60%) we wszystkich trzech badanych grupach. Również badania chemiczne mięsa potwierdziły wysoką zawartość białka w mięsie, a ocena testowo smakowa wykazała wysokie walory mięsa króliczego.
Badania obejmują swym zakresem ocenę efektywności chowu lisów przy zastosowaniu czterech wariantów żywienia lisów w okresie 126 dni. W każdej grupie żywieniowej oceniano zużycie pasz i ich strukturę. Koszty zużytych pasz, efektywność ekonomiczną oraz opracowane modele ekonomiczne produkcji skór lisich wyliczono na podstawie norm i parametrów proponowanych przez autorów. W kosztach skarmianych pasz wykazano największe oszczędności w grupie IV. W badaniach modelowych przy produkcji 350 tys. skór w skali kraju stwierdzono, że stosując IV system żywienia można oszczędzić na paszach kwotę 1.666 tys. zł w stosunku do systemu żywienia w grupie I, co daje porównywalną równowartość 4.765 ton ziarna zbóż.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.