Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przedstawiono konsekwencje finansowe zmiany zasad rozliczania podatku VATw gospodarstwach o typach rolniczych „bydło mleczne” i „zwierzęta ziarnożerne” w regionach Wielkopolska i Śląsk oraz Mazowsze i Podlasie. Stwierdzono, korzystne skutki zmiany zasad rozliczania VAT we wszystkich grupach gospodarstw w obu analizowanych regionach. Miarą korzyści jest ujemna wartość salda VAT. Relatywnie większe korzyści odnieśliby prowadzący gospodarstwa o mniejszej powierzchni UR. Zasady ogólne według założeń opartych na niemieckim systemie podatkowym byłyby „korzystniejsze dla gospodarstw o typie „zwierzęta ziarnożerne” i największych obszarowo z grupy „bydło mleczne”.
Opracowanie dotyczy badań przeprowadzonych w grupie gospodarstw indywidualnych o typach rolniczych¹ ”zwierzęta ziarnożerne” oraz ”uprawy i zwierzęta różne”, uczestniczących w systemie gromadzenia danych rachunkowych FADN. Dokonano zestawienia wysokości obciążeń podatkowych w gospodarstwach położonych w regionach Wielkopolska i Śląsk oraz Mazowsze i Podlasie w trzech grupach obszarowych i czterech okręgach podatkowych.
Przedstawiono wyniki badań dotyczące próby określenia kosztów wymiaru podatku rolnego na przykładzie gminy wiejskiej. Przedstawiono kategorie kosztów wymiaru i poboru podatku rolnego. Do określenia kosztów procesu fiskalnego wykorzystano m.in. relację kosztów wymiaru i poboru podatku rolnego do wpływów z tytułu podatku rolnego. Określona wartość wskaźnika potwierdziła tendencje podawane w literaturze, wskazujący na relatywnie niski stopień fiskalizmu w Polsce, na poziomie nieprzekraczającym 13%.
Przedstawiono wyniki badań dotyczących struktury dochodów własnych gmin wiejskich w Polsce. Analizowano wpływy z tytułu podatku rolnego w oraz udziału podatku rolnego w dochodach własnych gmin w ujęciu ogółem oraz w przeliczeniu na 1 ha UR. Przedstawiono zróżnicowanie dochodów własnych gmin wiejskich w ujęciu terytorialnym według Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do celów Statystycznych (NUTS). Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono występowanie zależności dochodów własnych gmin determinowanej ich typem. Stwierdzono zależność pomiędzy skalą dochodów własnych a powiązaniem źródeł dochodów z czynnikiem ziemi. W latach 2009-2010 zmniejszenie dochodów własnych gmin było skutkiem niekorzystnych warunków ekonomicznych i klimatyczno-pogodowych, zwłaszcza w regionach południowym i południowo-zachodnim Polski.
Przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród rolników indywidualnych. Badania dotyczyły poznania opinii rolników na temat konkurencyjności rolnictwa względem pozostałych sektorów gospodarki oraz gospodarstw z pozostałych krajów Unii Europejskiej (UE). Rolnicy uczestniczący w badaniach podleganie rolnictwa odrębnym zasadom podatkowym ocenili jako zasadne, a warunki prowadzenia działalności rolniczej w Polsce jako odmienne głównie z powodu niższych dopłat do produkcji i gorszego wyposażenia w środki do produkcji.
Podjęto próbę przedstawienia istoty i spektrum znaczeniowego konkurencji podatkowej, które spotyka się w literaturze przedmiotu oraz wskazanie wpływu tej kategorii na funkcjonowanie systemów opodatkowania rolnictwa. Przedstawiono również główne założenia systemów opodatkowanie rolnictwa funkcjonujących w krajach UE. Wskazano główne konstrukcje podatkowe, które można uznać za tożsame dla większości systemów podatkowych. Na podstawie przeprowadzonej analizy stwierdzono podobieństwa systemów opodatkowania dochodów tytułem prowadzenia działalności rolniczej. Zasadniczo dochody uzyskiwane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a różnice dotyczą rozwiązań przyjętych w zakresie sposobu określania dochodu. Stosowanie specjalnych rozwiązań podatkowych w podatku dochodowym tytułem prowadzenia działalności rolniczej można uznać za rozwiązania wspierające konkurencyjność podatkową, zarówno w wymiarze wewnętrznym (rolnictwo, względem pozostałych sektorów gospodarki), jak i w wymiarze międzynarodowym.
19
100%
Przedstawiono wyniki badań dotyczących kosztów procesu fiskalnego podatku rolnego na przykładzie gminy wiejskiej położonej w województwie zachodniopomorskim. Do określenia kosztów procesu fiskalnego wykorzystano kategorie kosztów wymiaru i poboru podatku rolnego oraz ich relacje do wpływów z tytułu podatku rolnego. Na przykładzie analizowanej gminy potwierdzono występujące w literaturze przedmiotu twierdzenie o stopniu fiskalizmu na poziomie około 10%. Teza ta potwierdziła się w analizowanej gminie, w której wskaźnik fiskalizmu nie przekroczył poziomu 10%, a istotnymi czynnikami kształtującymi efektywność procesu fiskalnego były m.in.: niskie wpływy z podatku rolnego, wydatki o charakterze rzeczowym, wykorzystywanie ulg i zwolnień podatkowych
W artykule przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych wśród rolników indywidualnych. Region badań obejmuje województwa łódzkie i mazowieckie. Dane źródłowe zostały uzyskane z wykorzystaniem kwestionariusza wywiadu. Przeprowadzone badania dotyczyły poznania opinii rolników na temat opodatkowania gospodarstw indywidualnych. Ocenie poddano wysokość i funkcjonowanie podatku rolnego, jako podstawowej konstrukcji podatkowej w polskim rolnictwie. Rolnicy uczestniczący w badaniach pozytywnie ocenili ciężar i funkcjonowanie podatku rolnego.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.