Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
1
100%
Celem artykułu jest przedstawienie ekologiczno-ekonomicznych aspektów produkcji i stosowania biopaliw ciekłych I generacji. Na podstawie analizy literatury przedmiotu stwierdzono, że za stosowaniem biopaliw ciekłych I generacji przemawiają zarówno aspekty ekonomiczne (poczucie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój obszarów wiejskich, wzrost dochodów rolniczych, tworzenie nowych miejsc pracy), jak i ekologiczne (ograniczenie wydobycia nieodnawialnych zasobów, redukcja emisji zanieczyszczeń). Należy również uwzględnić negatywne aspekty produkcji i stosowania biopaliw ciekłych I generacji: ekonomiczne („głód ziemi”, wzrost cen surowców rolnych i żywności, ubożenie ludności) i ekologiczne (wątpliwa ochrona środowiska naturalnego, wzrost efektu cieplarnianego, monokultura upraw, niska wartość opałowa) .
Przedstawiono źródła pomocy finansowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa skierowane do poszkodowanych rolników w wyniku klęsk żywiołowych. Jako pomoc dla poszkodowanych gospodarstw uznane zostały przede wszystkim kredyty klęskowe inwestycyjne i obrotowe udzielane w ramach rządowego programu pomocy oraz wsparcia z PROW 2007-2013 w postaci działania 126. „Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych”.
Celem pracy było scharakteryzowanie jednego z odnawialnych źródeł energii, jakim jest energia wiatru. Na podstawie dostępnych danych liczbowych przedstawiono zasoby energetyczne wiatru zarówno na świecie, jak i w Polsce. W głównej mierze skupiono uwagę na wymiernych korzyściach inwestycji w farmy wiatrowe na terenach wiejskich. Po dokonanej analizie stwierdzono, że inwestycje w elektrownie wiatrowe niosą ze sobą liczne korzyści zarówno ekologiczne, jak również korzyści o wymiarze finansowym.
5
63%
Celem badań było określenie zmiennych wpływających na liczbę przedsiębiorstw w poszczególnych gminach. Poznanie tych zmiennych pozwoli na potencjalne określenie działań, które mogą podejmować gminy, aby pozytywnie oddziaływać na liczbę przedsiębiorstw na swoim terenie. Dokonano podziału badanych zmiennych ze względu na charakter gminy: wiejska, miejska i miejsko-wiejska. W celu wyjaśnienia wpływu poszczególnych parametrów na rozwój przedsiębiorczości dokonano estymacji liniowego modelu ekonometrycznego za pomocą klasycznej metody najmniejszych kwadratów (KMNK) z wykorzystaniem oprogramowania ekonometrycznego gretl. Dane, które wykorzystano w modelu pochodziły z Banku Danych Lokalnych GUS. Stwierdzono, że we wszystkich rodzajach gmin do istotnych zmiennych wywierających wpływ na rozwój przedsiębiorczości należały: dochody podatkowe – podatek od nieruchomości na mieszkańca, mieszkania wyposażone w instalacje centralnego ogrzewania, udział osób w wieku produkcyjnym, liczba fundacji, stowarzyszeń i organizacji społecznych na 1000 mieszkańców.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.