Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Wewnątrzunijne obroty handlowe w latach 2004-2007

100%
Praca zawiera analizę obrotów wewnątrzunijnych pomiędzy 2S państwami Unii Europejskiej w latach 2002-2007, ze szczególnym uwzględnieniem 10 państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r. Analiza danych obejmuje wartość eksportu i importu wewnątrzunijnego, ich dynamiki oraz strukturę geograficzną i towarową handlu. Ostatnia część pracy dotyczy analizy eksportu i importu artykułów żywnościowych i napojów w strukturze handlu wewnątrzunijnego z podziałem na udziały poszczególnych państw.
Opracowanie zawiera analizę polskiego handlu zagranicznego zbożami i ich przetworami w latach 2003 - I kwartał 2006 z uwzględnieniem struktury towarowej, geograficznej i uwarunkowań handlu po integracji z Unią Europejską. W latach 2003 – 2005 udział zbóż i produktów ich przetwórstwa stanowił średnio 7,5% w ogólnej wartości eksportu rolno- spożywczego i 7,2% w wartości importu. Wartość eksportu zbóż wykazywała tendencję wzrostową, a około 70% eksportu stanowiły produkty zbożowe wysoko przetworzone.
W artykule przeanalizowano zmiany w polsko – niemieckiej wymianie handlowej ze szczególnym uwzględnieniem artykułów rolno-spożywczych w latach 2003-2012. Przeanalizowane w opracowaniu obroty handlowe wskazują na wiodącą pozycję Niemiec jako partnera Polski. W analizowanym okresie saldo obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi było dodatnie. Wartość eksportu do Niemiec w 2012 r. wyniosła 3,8 mld EUR a jego udział w eksporcie rolnospożywczym ogółem stanowił 22%. W strukturze polskiego eksportu dominowały produkty przetworzone pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
W artykule zaprezentowano udział bezpośrednich inwestorów zagranicznych w obrocie handlowym Polski produktami rolno-spożywczymi. Wskazano na skalą i strukturę towarową eksportu i importu żywnościowego w latach 1995 - 1998.
Celem badań było określenie zmian, które nastąpiły w polskim przemyśle spożywczym w aspekcie procesów globalizacji gospodarki światowej. Analiza dotyczyła wielkości i struktury napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do sektora rolno-spożywczego. Na tle światowych tendencji w napływie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w przemyśle spożywczym przedstawiono inwestycje w Polsce. Badania obejmowały lata 2004-2014. Na podstawie badań stwierdzono, że zwiększa się wartość światowych inwestycji w sektorze spożywczym. W polskim sektorze spożywczym zainwestowały największe światowe korporacje. Polski przemysł spożywczy dzięki BIZ dynamicznie rozwija się.
Przeanalizowano zmiany w polsko-rosyjskiej wymianie handlowej ze szczególnym uwzględnieniem artykułów rolno-spożywczych w latach 2004-2013. W analizowanym okresie saldo obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi było dodatnie. Wartość eksportu do Rosji w 2013 roku wyniosła 1,2 mld euro, a jego udział w eksporcie rolno-spożywczym ogółem stanowił 6,3%. W strukturze polskiego eksportu dominowały produkty pochodzenia roślinnego.
Opracowanie zawiera analizę konkurencyjności polskiego handlu rolno-spożywczego w latach 2003-2009. Przedstawiono udział handlu rolno-spożywczego w strukturze obrotów z Polski, jego strukturę geograficzną i towarową. W oparciu o zastosowane wskaźniki: przewagi względnej (RCA) i specjalizacji Grubnela i Lloyda (IG-L) została dokonana analiza kształtowania się przewag konkurencyjnych w eksporcie i imporcie rolno-spożywczym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.