Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena sposobu odżywiania z uwzględnieniem pokrycia zapotrzebowania na energią oraz podstawowe składniki odżywcze. Przeprowadzone badania wykazały zbyt niską kaloryczność spożywanych posiłków, niskie spożycie węglowodanów, w tym znaczny niedobór błonnika pokarmowego oraz nadmiar białka zwierzęcego w spożywanych dietach. Wykazano również niedobór składników mineralnych, takich jak wapń, magnez i żelazo.
Poziom magnezu w tkankach i surowicy pacjentów z nowotworami krtani był oznaczany w odniesieniu do nawyków żywieniowych. Z badanymi osobami przeprowadzono wywiad żywieniowy dotyczący zwyczajowego spożywania produktów spożywczych. Zawartość magnezu w mineralizowanych tkankach oznaczono metodą spektrometrii absorpcji atomowej. Średnia zawartość magnezu w tkankach z nowotworu krtani wynosiła 176,81 ± 82,80 µg. g-1, a w surowicy 19,52 ± 2,08 mg. l-1. Wyniki badań wskazują, że zawartość magnezu w surowicy jest zależna od nawyków żywieniowych.
W oparciu o wyniki dotyczące analizy zawartości miedzi w surowicy krwi 144 osób i badania ankietowe odnośnie częstości spożycia 31 grup produktów spożywczych stwierdzono, że częste spożycie ziemniaków podwyższa stężenie miedzi w surowicy krwi; natomiast częste spożycie warzyw poddanych obróbce termicznej i picie napojów bezalkoholowych obniża je.
Osaczenia zawartości cynku i miedzi w 60 próbach mleka krowiego z województwa podlaskiego wykonano metodą absorpcyjnej spektrometrii atomowej na aparacie Z-5000 z korekcją tla Zeemana. po uprzedniej mineralizacji w mikrofalowym systemie zamkniętym w mineralizaorze BM-1z UniClever. Mleko pochodzące z różnych mleczarni województwa podlaskiego może istotnie różnić się zawartością cynku i miedzi w zależności od producenta oraz od pory roku jego pozyskiwania. Spożycie mleka może odgrywać znaczącą role w dostarczaniu cynku do organizmu człowieka.
Zawartość selenu w 46 próbach wątrób wieprzowych, cielęcych, drobiowych, dzika i sarny oznaczono metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej z atomizacją elektrotermiczną w kuwecie grafitowej na aparacie Z- 5000 z korekcją tła Zeemana, po uprzedniej mineralizacji mikrofalowej w systemie zamkniętym. Wiarygodność metody sprawdzono na certyfikowanym materiale odniesienia. Spośród badanych wątrób najlepszym źródłem selenu była wątroba drobiowa.
Celem pracy było oznaczenie metodą analityczną i obliczeniową zawartości cynku i miedzi w dietach pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku. Zawartość cynku i miedzi w dietach oznaczono metodą analityczną (ASA) i obliczeniową (Dieta.2). Diety w okresie zimowym zawierały istotnie mniej cynku - średnio 3,904 ± 0,62 niż w okresie letnim - 4,684 ± 0,78 mg/kg. Średnie dzienne pobranie cynku z dietą zimą (metoda analityczna) wynosiło 10,037 ± 1,59 i było istotnie niższe niż latem - 12,303 ±2,17 mg/osobę/dobę. Metodą obliczeniową uzyskano wyższe wyniki pobrania cynku z dietą. Średnia zawartość miedzi w dietach w okresie zimowym (0,380 ± 0,07 mg/kg) była istotnie niższa niż latem (0,454 ± 0,06 mg/kg). Średnie dzienne pobranie miedzi z dietą wyznaczone metodą analityczną było istotnie niższe zimą (0,975 ± 0,15) w porównaniu do okresu letniego (1,187 ± 0,12 mg/osobę/dobę). Podaż miedzi z dietą (metoda obliczeniowa) wynosiła zimą 1,650 ± 0,47 oraz 1,464 ± 0,25 mg/osobę/dobę latem. Badane diety były prawidłowo zbilansowane pod względem wartości energetycznej oraz ilości cynku, ale nie pokrywały w pełni zapotrzebowania na miedź.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.