Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 27

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Możliwości produkcyjne i dochodowe gospodarstw wyznacza ich potencjał produkcyjny, który określa ich szanse rozwojowe. Źródłem danych do badań były „Wyniki Standardowe FADN” gromadzone według jednolitych zasad w komputerowej bazie publikowanej na stronie internetowej Unii Europejskiej. Dla zmniejszenia wpływu czynników losowych, analizy przeprowadzono na średnich za lata 2004-2008. Możliwości produkcyjne i dochodowe (wyznaczające możliwości rozwojowe) określone potencjałem produkcyjnym polskiego przeciętnego gospodarstwa w badanych latach były mniej korzystne niż analogicznego gospodarstwa wybranych krajów, które wraz z Polską weszły w 2004 r. do Unii Europejskiej.
Efficiency and competitiveness of Polish ecological farms differing in terms of economic size have been analyzed as well as their production potential, intensity and costs. The research was conducted in 2013-2016. Information was obtained from farm accountancy records of FADN included in the following publications: Technical-economic parameters according to groups of farms participating in the Polish edition of FADN in 2013-2016. The following methods have been used: descriptive, with the use of tables, and comparative. In 2013-2016, production potential, efficiency and competitiveness of ecological farms depended on their economic size. Farms with an economic size of 25-50 thousand euro and 50-100 thousand euro using, respectively: 37.7 and 70.3 ha AL, turned out to be able to cope with competition. However, farms with smaller areas and smaller economic size were not able to withstand competition. Farms able to withstand competition gained positive income from management in 2013-2016, however in farms without competitive abilities, this was negative. In farms with competitive ability, with an economic size of 25-50 thousand euro, payment for own labor was 1.5 times higher than the average wage in the domestic economy and in farms with an economic size of 50-100 thousand euro, it was nearly three times higher. Agricultural holdings without competitive abilities (below 25 thousand euro) did not achieve parity of own labor input return.
Celem pracy było porównanie zmian, jakie dokonały się w latach 2004-2013 w potencjale produkcyjnym, relacjach pomiędzy zasobami czynników produkcji, intensywności produkcji oraz sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolniczych z różnych regionów w Polsce. Wykorzystano informacje gromadzone według jednolitych zasad w bazie publikowanej na stronie UE. Zastosowano metody analizy szeregów statystycznych, metody analizy pionowej i poziomej. W latach 2004-2013 gospodarstwa powiększały swój potencjał produkcyjny, intensywność produkcji, uzyskiwały coraz wyższe wyniki ekonomiczne. W Polsce postępowała polaryzacja gospodarstw. Na jednym biegunie utrzymywały się silne ekonomicznie, duże obszarowo, dobrze technicznie wyposażone gospodarstwa Pomorza i Mazur oraz Wielkopolski i Śląska, na drugim, mniejsze ekonomicznie i obszarowo, o niższym wskaźniku technicznego uzbrojenia pracy, gospodarstwa Mazowsza i Podlasia oraz Małopolski i Pogórza. Gospodarstwa Pomorza i Mazur oraz Wielkopolski i Śląska uzyskiwały dochód pozwalający na przekroczenie parytetowej opłaty pracy własnej, natomiast w średnim gospodarstwie Mazowsza i Podlasia oraz Małopolski i Pogórza nie pokrywał on kosztów użycia własnych czynników produkcji.
Celem opracowania było ukazanie działań doradczych podejmowanych dla rozwoju przedsiębiorczości pozarolniczej na wsi na przykładzie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (KPODR). Źródłem informacji były dokumenty zamieszczone na stronie internetowej KPODR. KPODR pełni ważną rolę na terenie województwa kujaw­sko-pomorskiego w promowaniu małego biznesu oraz edukacji pozarolniczej rolników i ich rodzin. Doradcy KPODR udzielają porad, organizują warsztaty i szkolenia z zakresu motywacji i przedsiębiorczości pozarolniczej wpływające na zmianę postaw życiowych ich uczestników oraz poznanie aktywnych metod poszukiwania pracy, a także nabycie umiejętności zakładania i zarządzania własnych firm. Organizują też specjalistyczne kur­sy, nadające formalne uprawnienia do wykonywania określonego zawodu.
Celem badań było porównanie potencjału produkcyjnego oraz efektywności (produktywności i dochodowości) czynników produkcji gospodarstw rolniczych z różnych regionów w Polsce. Analizowano także intensywność produkcji, produkcję oraz udział salda dopłat i podatków w dochodzie z rodzinnego gospodarstwa rolnego. Wykorzystano informacje z lat 2010-2011 gromadzone w ramach FADN. Uwzględniono gospodarstwa z 4 regionów: Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie oraz Małopolska ¡Pogórze, przedstawiając je na tle przeciętnego w UE. Przeprowadzona analiza pokazała regionalne zróżnicowanie zarówno potencjału gospodarstw, jak i intensywności prowadzonej produkcji oraz efektywności poszczególnych czynników produkcji. W latach 2010-2011 bardziej korzystnym potencjałem i wyższą efektywnością użytych w procesie produkcji zasobów charakteryzowały się gospodarstwa 2 regionów - Pomorze i Mazury oraz Wielkopolska i Śląsk. Osiągnęły one wyższą wartość produkcji oraz produktywność i dochodowość pracy, a także dochodowość ziemi. Jednak produkcja i efektywność czynników produkcji polskich gospodarstw była niższa niż przeciętnie w UE.
Celem pracy było porównanie zasobów czynników produkcji, relacji pomiędzy nimi oraz ich efektywności w gospodarstwach o różnej wielkości ekonomicznej. Analizowano także intensywność i koszty produkcji oraz udział salda dopłat i podatków w dochodzie z rodzinnego gospodarstwa rolnego. Wykorzystano dane z lat 2010-2013 gromadzone w ramach FADN. W latach 2010-2013, im większe ekonomicznie było gospodarstwo tym większą charakteryzowało się produktywnością ziemi, pracy i kapitału (z wyjątkiem gospodarstw ekonomicznie bardzo dużych, w których produktywność ziemi i pracy była niższa niż w gospodarstwach dużych). Wraz ze wzrostem wielkości ekonomicznej gospodarstw wzrastała dochodowość ziemi (jednak w gospodarstwach dużych ekonomicznie była nieznacznie niższa niż w średnio dużych, najniższa – w bardzo dużych) i dochodowość majątku (wyjątkiem były gospodarstwa bardzo duże w których była najniższa). Dochód wyższy od przeciętnego wynagrodzenia netto w gospodarce narodowej uzyskały gospodarstwa powyżej 25 tys. euro SO, najwyższy – gospodarstwa bardzo duże. Wysoka dochodowość pracy w gospodarstwach bardzo dużych była efektem ponad 115-procentowego udziału salda dopłat i podatków do działalności operacyjnej w dochodzie. W gospodarstwach pozostałych klas wielkości ekonomicznej – im większe ekonomicznie było gospodarstwo, tym mniejszym charakteryzowało się udziałem salda dopłat i podatków w dochodzie.
Celem opracowania było przedstawienie działań doradczych podejmowanych w Ku­jawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (KPODR) dla transferu innowacji technologicznych do gospodarstw rolniczych. Źródłem danych były dokumenty i dane sprawozdawcze KPODR z lat 2011-2013. Ośrodek pełni ważną rolę w regionie dla trans­feru innowacji technologicznych do gospodarstw rolniczych. Doradcy podejmują wiele działań (obejmujących: porady, szkolenia, konferencje, opracowania, lustracje w gospo­darstwach, pokazy, poletka demonstracyjne i konkursy) mających pokonać opory rolników wobec zmian, przybliżyć im nowe technologie produkcji i przekonać do ich wykorzystania w gospodarstwach. W wyniku tego rolnicy województwa uzyskują wiedzę pozwalającą na zastosowanie innowacji w gospodarstwach.
Inwestycje, a zwłaszcza inwestycje netto, są jednym z mierników rozwoju gospodarstw. Dlatego badano ich zróżnicowanie w gospodarstwach rolniczych o różnej wielkości ekonomicznej, położonych w czterech regionach w Polsce: Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie, Małopolska i Pogórze. W analizie posłużono się danymi Polskiego FADN z 2010 r. Inwestycje realizowane w gospodarstwach ekonomicznie małych i bardzo małych tych regionów nie równoważyły zużycia środków trwałych. Średnio małe i duże gospodarstwa Pomorza i Mazur oraz średnio małe Wielkopolski i Śląska prowadziły inwestycje odtworzeniowe. Reprodukcją rozszerzoną majątku trwałego charakteryzowały się gospodarstwa o wielkości ekonomicznej: powyżej 25 tys. euro - Mazowsza i Podlasia oraz Małopolski i Pogórza, powyżej 50 tys. euro - Pomorza i Mazur (z wyjątkiem gospodarstw dużych - reprodukcja prosta) oraz Wielkopolski i Śląska.
Jednym z mierników rozwoju gospodarstwa są inwestycje, a w szczególności inwestycje netto. Dlatego badano ich zróżnicowanie w gospodarstwach rolniczych położonych w 4 wydzielonych w Polsce regionach: Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie oraz Małopolska i Pogórze oraz analogicznych unijnych gospodarstwach. W pracy wykorzystano informacje ze wszystkich gospodarstw prowadzących rachunkowość FADN w 2009 r. Najwyższą wartość inwestycji netto zaobserwowano w gospodarstwach: Pomorza i Mazur – z ziarnożernymi oraz z uprawami polowymi, w regionie Wielkopolska i Śląsk – z uprawami ogrodniczymi i z krowami mlecznymi, Mazowsze i Podlasie – ze zwierzętami żywionymi w systemie wypasowym i z krowami mlecznymi. W regionie Małopolska i Pogórze zanotowano znacznie mniejszą aktywność inwestycyjną. Inwestycje netto prowadzono w gospodarstwach wyspecjalizowanych w uprawach ogrodniczych, ze zwierzętami ziarnożernymi i uprawami trwałymi. W Unii Europejskiej najwyższą wartością inwestycji netto charakteryzowały się gospodarstwa z krowami mlecznymi.
Celem pracy było przedstawienie działań podejmowanych w ramach doradztwa or­ganizacyjno-ekonomicznego w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego (KPODR) dla usprawnienia zarządzania gospodarstwem rolniczym. Źródłem informacji były dane sprawozdawcze KPODR z lat 2011-2012. Analiza pokazała, że Ośrodek pełni ważną rolę w regionie dla usprawnienia zarządzania w gospodarstwach rolniczych. Do­radcy podejmują wiele działań (obejmujących porady, szkolenia, konferencje, opracowa­nia, lustracje, wizyty w gospodarstwach oraz wydawnictwa) mogących istotnie poprawić jakość podejmowanych w gospodarstwie decyzji, zarówno bieżących jak i długookreso­wych. Rolnicy współpracujący z Ośrodkiem uzyskują wiedzę ważną dla bieżącego funk­cjonowania gospodarstw, p ozwalającą na ocenę sytuacji ekonomicznej i możliwości dal­szego rozwoju gospodarstw oraz źródeł finansowania zaplanowanych inwestycji.
Badaniami objęto gospodarstwa rolne wybranych krajów, które wraz z Polską w 2004 r. weszły do Unii Europejskiej. Na podstawie danych europejskiego systemu rachunkowości FADN dokonano oceny sytuacji dochodowej przeciętnego gospodarstwa w Polsce i wybranych krajach Unii Europejskiej w pierwszych latach po akcesji (2004-2007). W opracowaniu zastosowano metody analizy szeregów statystycznych, metody analizy pionowej i poziomej. Sytuacja ekonomiczna przeciętnego gospodarstwa mierzona wartością dodaną brutto, wartością dodaną netto i dochodem z gospodarstwa rolnego w badanych latach poprawiła się. W dochodzie z gospodarstwa rolnego obserwuje się coraz większy udział dopłat. Dopłaty w 2007 r. wielokrotnie przekraczały dochód z rolniczego gospodarstwa rolnego na Słowacji, stanowiły przeszło 100% dochodu w przeciętnym gospodarstwie czeskim, węgierskim i słoweńskim. Najniższy udział dopłat w dochodzie z gospodarstwa rolnego zaobserwowano w przeciętnym gospodarstwie polskim i cypryjskim.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.