Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było objaśnienie koncepcji i efektów podejmowania działalności innowacyjnej oraz rodzajów wdrażanych innowacji w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego. Zamiarem autora było przedstawienie relacji założeń teoretycznych proponowanych w literaturze przedmiotu w stosunku do osiągniętych wyników w badanych przedsiębiorstwach oraz dodatkowych efektów i korzyści wynikających z ich zastosowania. Wykorzystano kwestionariusz ankiety, a okres badania obejmował lata 2006-2011. Stwierdzono, że podstawowym rodzajem działalności innowacyjnej badanych przedsiębiorstw były innowacje produktowe, a następnie zmiany w organizacji pracy i wdrażanie nowych procedur funkcjonowania. Działania w większości dotyczyły innowacji wdrażanych na poziomie firmy
Podjęto problematykę analizy prospektywnej sektora polskiego agrobiznesu, która ma na celu zobrazowanie jego stanu i możliwości funkcjonowania na arenie międzynarodowej w początkowej fazie członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej. Szczególny nacisk położono na zaprezentowanie atrakcyjności badanego sektora dla aktualnie funkcjonujących w nim przedsiębiorstw i potencjalnych inwestorów, którzy będą w przyszłości stanowić o jego rozwoju. Podjęto również próbę modyfikacji dotychczasowego składu subsystemów sektora.
Przedsiębiorczość w warunkach gospodarki rynkowej stała się zjawiskiem obecnym i pożądanym w każdym procesie ekonomicznym, której sprzyja wprowadzenie zasad demokracji gospodarczej, zakładającej swobodę tworzenia i prowadzenia przedsiębiorstw dla wszystkich oraz wspólne prawo regulujące ich funkcjonowanie. Rozkwit przedsiębiorczości warunkuje zrównoważony rozwój gospodarczy, a ze względu na zasięg agrobiznesu ważne staje się promowanie jej nowych form w tej dziedzinie. Przedsiębiorczość występująca w agrobiznesie dynamizuje rozwój terenów wiejskich i stwarza szansę uzyskania dochodów w dziedzinie rolnictwa, ponadto zdobywania przychodu głównego, ubocznego, pieniężnego i lub niepieniężnego, wynikające z wykorzystania rolniczych czynników produkcji, środków produkcji i samych produktów rolnictwa. Kluczem do realizacji tych możliwości jest wykreowanie odpowiedniego systemu przedsiębiorczości, zwłaszcza tej drobnej.
Zaprezentowano kwalitatywne determinanty konkurencyjności spółek z indeksu WIG-Spożywczy, których uwzględnienie i przezwyciężenie w bieżącym funkcjonowaniu spółek niewątpliwie przyczyni się do nowoczesnego rozwoju polskiego przemysłu spożywczego.
Dokonano próby syntetycznego przedstawienia i wyznaczenia determinant rozwoju przedsiębiorstw przemysłu rolno-spożywczego. Transformacja polskiej gospodarki spowodowała konieczność dostosowania się przedsiębiorstw do czynników zewnętrznych, które autor opracowania postrzega jako wzmacniające lub ograniczające ich funkcjonowanie. Uważa, że skuteczna identyfikacja czynników zewnętrznych, ich uwzględnienie i zrozumienie przez przedsiębiorców mogą pomagać w ich rozwoju. W przeprowadzonych badaniach dokonano klasyfikacji ważności wyznaczonych czynników oraz oceniono ich wpływ na wzrost i rozwój przedsiębiorstw.
Celem napisania artykułu była odpowiedź na pytanie postawione w jego tytule, czy kryzys zagrażał spółkom włączonym do indeksu WIG Spożywczy. Analiza wyników ekonomicznofinansowych wykazała, że przedsiębiorstwa przemysłu rolno-spożywczego wykorzystały sprzyjające warunki akcesji Polski do Unii Europejskiej, a następnie dobrze poradziły sobie z trudnym okresem kryzysu. Analizie poddano oddziaływanie koniunktury gospodarczej na działalność przedsiębiorstw należących do indeksu WIG Spożywczy w okresie ostatnich lat. Stwierdzono, że spółki spożywcze dobrze funkcjonowały w okresie światowego kryzysu finansowego i gospodarczego, jednak indeks WIG Spożywczy zawsze był i jest zależny od ogólnoświatowej koniunktury gospodarczej i panującego ogólnego klimatu giełdowego.
Określono i zidentyfikowano jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą w polskim agrobiznesie. Scharakteryzowano stan ekonomiczno-gospodarczy jednostek organizacyjnych polskiego agrobiznesu ze wskazaniem na najlepiej gospodarujące i rokujące nadzieję na przyszłość. Stwierdzono, że istnieje ciągła konieczność przekształceń w zakresie form jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w polskim agrobiznesie w celu dostosowania ich do warunków rynkowych, obowiązujących w Unii Europejskiej.
W artykule dokonano analizy poziomu produkcji, wartości dodanej brutto i dochodów z działalności rolniczej w Unii Europejskiej. W tym celu posłużono się ich wskaźnikami przyjmując, że służą ocenie stanu funkcjonowania i rozwoju przemysłu rolno-spożywczego. Stwierdzono, że funkcjonowanie przemysłu rolno -spożywczego Unii Europejskiej wciąż narażone i zdeterminowane jest wszelkiego rodzaju nieprzewidzianymi zdarzeniami w sferze polityki, fi nansów i gospodarki.
Podjęto próbę przedstawienia sytuacji, w której znalazły się przedsiębiorstwa przemysłu spożywczego w fazie transformacji polskiej gospodarki. Oceniono wpływ fazy przedakcesyjnej oraz przedstawiono źródła przewagi konkurencyjnej, a także ich lokalizacji po akcesji do Unii Europejskiej. Autor ocenił szanse i korzyści oraz problemy wynikające z zaistniałej sytuacji na przykładzie przedsiębiorstw zlokalizowanych w województwie małopolskim.
Przedstawiono w ogólnym zarysie rolę kreowania przedsiębiorczości przez samorządy lokalne w agrobiznesie. Rola ta przejawia się w stworzeniu i wypromowaniu wielu form przedsiębiorczości możliwych do realizacji w polskim agrobiznesie.
Celem badań było przedstawienie na wybranych przykładach najważniejszych uwarunkowań ekonomiczno-organizacyjnych i prawnych funkcjonowania systemów franczyzowych, które są wykorzystywane do handlu żywnością w Polsce. Popularne w ostatniej dekadzie zawieranie umów franczyzowych przez sieci handlowe z polskimi detalistami zajmującymi się handlem żywnością stało się inspiracją do przeprowadzenia badań, których wyniki charakteryzują istniejący stan i przedstawiają uwarunkowania podejmowania działalności gospodarczej w tej formie. Praktycznym przykładem tego rodzaju działań jest funkcjonowanie polskich i zagranicznych sieci handlowych w ramach powiązań franczyzowych z firmą Carrefour Polska i Lewiatan Holding S. A.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.