Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Przejawem wykluczenia społecznego jest pozbawienie kogokolwiek prawa do udziału w życiu lokalnej społeczności, w tym prawa do decydowania o jej losie. Z tych względów przyjęto tezę, że proces odnowy przestrzeni miejskiej bez udziału zamieszkujących tę przestrzeń ludzi, bez ich akceptacji dla prowadzonych przekształceń oraz bez planu działania na rzecz grup nieuprzywilejowanych nie może się udać. Porozumienie w sprawie percepcji przestrzeni, zarówno w stanie poprzedzającym działania, jak i co do jej przyszłej wizji, umożliwia uzyskanie sukcesu przestrzennego i społecznego. W procesie rewitalizacji, przy podejmowaniu decyzji powinno stosować się metody partycypacji interaktywnej umożliwiającej kształtowanie pól wyboru, kryteriów oceny, udział w ocenie i wyborze a nie jedynie akceptację lub nie zaproponowanych „odgórnie” rozwiązań. Należy przy tym pamiętać, że ugoda społeczna nie może zastąpić obiektywnych wskaźników jakości, ujętych w odpowiednich przepisach technicznych, normach czy też aktach prawnych. Odstępstwo może zakończyć się z jednej strony realnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia osób korzystających z wybranych elementów przestrzeni, z drugiej – poniesieniem odpowiedzialności zawodowej, cywilnoprawnej lub karnej przez decydenta i/lub projektanta.
Jednym z zagadnień zarządzania miastami jest problem rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich. Ponieważ współczesne rozumienie rewitalizacji wymaga kompleksowego ujęcia wielu różnorodnych dziedzin, składających się na funkcjonowanie organizmu miejskiego (są to między innymi sfery: ekonomiczna, społeczna, ekologiczna, ale również prawna, finansowa i planistyczna) ważnym zadaniem jest stworzenie nowych i nowoczesnych systemów wspomagających kierowanie procesem rewitalizacji. Próbą stworzenia takiego systemu wspomagania zarządzania procesami rewitalizacji miast jest wykorzystanie „modelu zorientowanej na czas polityki zarządzania miastami". W ramach projektu SURE (a time oriented Sustainable Urban REgeneration) zespół reprezentujący pięć krajów (Włochy, Francja, Niemcy, Hiszpania i Polska) przygotowuje taką metodę. Zorientowana na czas polityka zarządzania miastami jest ukierunkowana na harmonizację czasu pracy, czasu nauki, czasu funkcjonowania handlu i usług, funkcjonowania usług publicznych, czasu odpoczynku, czy też czasu „traconego” na przemieszczanie się itp. W różnym zakresie i w różny sposób polityka ta odnosi się do wpływania na czas funkcjonowania zakładów produkcyjnych, urzędów, czy też szkół i uczelni wyższych, handlu itp., sterowania „rozkładem zajęć w mieście”. Celem decyzji związanych z rewitalizacją wybranych obszarów jest uzyskanie pozytywnego efektu końcowego, który oznacza podniesienie jakości życia i/lub produktywności przestrzeni miejskiej. W związku z zastosowaniem zorientowanego na czas podejścia, cel ten winno uzyskać się poprzez optymalizację wykorzystania przestrzeni w czasie z jednej strony i/lub minimalizację czasu traconego przez różnych użytkowników przestrzeni z drugiej. Decydentem, w przypadku zarządzania procesem rewitalizacji, jest samorząd gminny. Przedmiotem decyzji jest proces rewitalizacji. Analiza decyzyjna obejmuje pomiar/zbadanie i ocenę wybranych parametrów przestrzeni i procesu rewitalizacji. Parametry te ujmowane są w rozumieniu zorientowanym czasowo - „rytmów miasta” (godzina, doba, tydzień, miesiąc, pory roku, rok, lata...). Zasady wspomagania decyzji to mechanizm, dzięki któremu można dokonać ocen cząstkowych i sprowadzić te oceny do oceny globalnej wariantów decyzji oraz wybrać możliwie najlepszy. W projekcie SURE materiałem służącym do podejmowania decyzji będą chronomapy, a ich treść będzie odpowiadać kryteriom decyzyjnym. Reguły stanowić będą zbiór zasad, które posłużą do przekształcenia parametrów miasta na chronomapy oraz zbiór zasad wnioskowania na podstawie chronomap. Narzędziem, które powstanie w wyniku realizacji projektu będzie chronograficzna Biblioteka Obiektów (TOOL).
W artykule omówiono najważniejsze zagadnienia transportowe w kontekście przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Transport jest w nim traktowany nie jako oddzielna dziedzina, ale jako część systemu gospodarowania przestrzenią. Punktem wyjścia są wzrastające wraz ze wzrostem PKB przewozy osób i towarów (szerzej potrzeby transportowe). Skutkiem tego konieczny jest rozwój systemów transportowych, w szczególności infrastruktury transportowej. Rozwój ten winien uwzględniać dążenie do spójności terytorialnej Europy, zachowanie rynkowych reguł konkurencji przewoźników z równoczesnym sterowaniem podziałem zadań transportowych pod kątem rozwoju zrównoważonego. Narzędziem realizacji jest wspólna europejska polityka transportowa i stanowienie odpowiednich regulacji prawnych w tym dotyczących finansowania infrastruktury.
W artykule przedstawiono problem wykluczenia społecznego i jego aspekt przestrzenny. Pierwsza część artykułu obejmuje krótkie omówienie wykluczenia społecznego i stref społecznie wykluczonych. Następnie przedstawione jest zagadnienie interwencji publicznej mającej na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z uwzględnieniem jego przestrzennego aspektu i roli planowania przestrzennego w tym procesie. W związku z tym działania związane z interwencją publiczną obejmują planowanie przestrzenne i rewitalizację. W procesie interwencji wyróżniono dwie podstawowe fazy decyzyjne, jedną związaną z delimitacją obszarów interwencji i drugą – formułowania programu rewitalizacji, tj. wyboru projektów, które będą realizowane. Wyróżniono cztery zakresy problemowe: przestrzenny, materialny, społeczny i finansowy. W podsumowaniu zawarto wnioski – cele zmian i rozwiązania przestrzenne muszą być rozumiane i odbierane w podobny sposób przez projektantów, lokalną społeczność i decydentów. W szczególności winny one prowadzić do zgodnych poglądów na temat oczekiwanych zmian przestrzeni.
W artykule omówiono problem rozwoju miast w trzech popularnych ostatnio kontekstach: polityki spójności, zarządzania i planowania zintegrowanego oraz rewitalizacji. We wstępie zwrócono uwagę na istotną rolę miast w procesach rozwoju całej cywilizacji, stawiając tezę, że gospodarowanie przestrzenią miast staje się kluczową dla rozwoju cywilizacji dyscypliną wiedzy. W pierwszej części artykułu omówiono ideę spójności, która jest ważną przesłanką formułowania celów rozwoju miast – standardów do osiągnięcia, zarówno w kontekście wewnętrznym (spójność w przestrzeni miasta), jak i zewnętrznym (spójność miast w przestrzeni regionu, kraju, kontynentu, świata), przy czym idea spójności nie jest sprzeczna z ideą rozwoju – prowadzi do zrównoważenia procesów rozwoju. Drugą część poświęcono problemowi zintegrowanego planowania i zarządzania miastami. Zwracając uwagę na złożoność przedmiotową, podmiotową i proceduralną zarządzania miastami, postawiono tezę, że rozwój miasta należy utożsamiać ze wspólnotą celów. Kluczowym zagadnieniem jest wzajemne porozumienie zainteresowanych rozwojem miasta podmiotów, traktujących rozwój miasta jako wspólną szansę. Istotnym elementem jest także finansowy i ekonomiczny bilans zmian. Trzecią część poświęcono rewitalizacji, będącej przykładem realizacji polityki rozwoju miasta. Sumując wskazano, że dobrym wzorcem podejścia do rozwoju miast zgodnie z polityką spójności oraz w sposób zintegrowany jest rewitalizacja rozumiana zgodnie z jej definicją (co nie zawsze jest stosowane we wdrożonych w Polsce programach rewitalizacji).
Współczesne rozumienie rewitalizacji wymaga kompleksowego ujęcia wielu różnorodnych dziedzin, tak szerokie ujęcie problemu wymusza zaangażowanie do jego rozwiązania ekspertów z wielu dziedzin. Ponieważ wiedza eksperta jest zasobem rzadkim i drogim, a systemy komputerowe stają się coraz doskonalsze, atrakcyjna staje się wizja zastąpienia ekspertów przez systemy komputerowe. Podstawowym przesłaniem systemów eksperckich jest przekonanie, że wiedzę wysoko wykwalifikowanego eksperta można zapisać na komputerze w takiej postaci, że odpowiedni program komputerowy będzie mógł przeprowadzać na niej wnioskowanie i generować wyniki zgodne z wynikami, jakie podałby ekspert. Uznano jednak, że niemożliwe jest skonstruowanie za ich pomocą sztucznego mózgu i pozostawiono w polu zastosowań systemów eksperckich dziedzinę problemów dobrze ustrukturalizowanych, a jednocześnie niezwykle obszernych, wymagających podejmowania wielu rutynowych decyzji. System ekspercki składa się z bazy wiedzy, bazy danych, interfejsu użytkownika i maszyny wnioskującej. Maszyna wnioskująca jest najważniejszym składnikiem systemu eksperckiego, jej zadaniem jest wyciąganie wniosków z przesłanek i pytań wprowadzanych przez użytkownika i generowanie odpowiedzi. Baza wiedzy jest to składnik systemu, w którym zawarta jest pozyskana od ekspertów ludzi i przetworzona wiedza, dotycząca określonej dziedziny. Systemy eksperckie możemy podzielić ze względu na rodzaj wyników, jakie otrzymujemy przy ich zastosowaniu: - interpretacyjne: opisują sytuację na podstawie obserwacji, np. stanu czujników (rozpoznawanie mowy, obrazów), - predykcyjne: wnioskują o przyszłości na podstawie danej sytuacji, np. prognozowa - nie pogody, rozwój choroby, - diagnostyczne oceniają systemy lub urządzenia na podstawie obserwacji, np. w elektronice, mechanice (wykrywanie wad), ale także w medycynie czy naukach społecznych (diagnozowanie chorób), - planujące: wskazujące określone działania pozwalające na osiągnięcie zadanego celu, - sterujące: kierujące działaniem jakiegoś systemu (np. pracą robotów na linii produkcyjnej). W procesie rewitalizacji występują sytuacje, w których należy podjąć odpowiednie decyzje, najczęściej wymagające udziału ekspertów, m.in.: 1) diagnozowanie stanu miasta lub gminy, ustalenie czy jest potrzebna interwencja w procesie rozwoju i jaka, w szczególności czy potrzebna jest rewitalizacja danego obszaru, 2) określenie granic obszaru, który będzie podlegał procesowi rewitalizacji, 3) wskazanie pożądanych i oczekiwanych zmian na obszarze przewidzianym do rewitalizacji, 4) wybór zadań do realizacji, monitorowanie procesu rewitalizacji i dynamiczne weryfikowania zadań służących rewitalizacji. Analizując kolejno powyższe sytuacje ze względu na poziom ich ustrukturalizowania i potrzebę podejmowania wielu rutynowych decyzji można zastanowić się, czy możliwe jest zastosowanie w tych wypadkach systemów eksperckich. Biorąc pod uwagę przedstawioną w artykule analizę, pomimo jej uproszczenia można wnioskować, że w procesach związanych z zarządzaniem rewitalizacją zastosowanie systemów eksperckich jest możliwe i celowe. Każdy ze wskazanych przypadków winien być odrębnie przebadany, także z możliwością realizacji studiów przypadku.
Istotnym elementem procesu rewitalizacji jest realizacja prawa obywateli do uczestnictwa w kierowaniu sprawami publicznymi. Pierwszym etapem uspołecznienia procesu rewitalizacji jest zebranie informacji na temat ewentualnych interesariuszy - osób i grup społecznych, na których życie i działalność będzie miała wpływ planowana rewitalizacja, ale nieuczestniczących wprost w podejmowaniu decyzji dotyczących poszczególnych działań w tym procesie. Kolejny etap to pozyskanie od interesariuszy informacji potrzebnych w kierowaniu procesem rewitalizacji, których najlepszym źródłem mogą być właśnie oni. Do przeprowadzenia tych działań można wykorzystać metody badań społecznych, w szczególności technikę badań kwestionariuszowych. W ramach realizacji projektu SURE (czasowo zorientowany model zrównoważonej rewitalizacji miast) zagadnienie uspołecznienia i badań społecznych na obszarze studiów przypadku (to jest Zabłocie i Czyżyny w Krakowie) zespołu polskiego odnosi się do: - mieszkańców obszarów studiów przypadku, - przedsiębiorców działających na tym obszarze (szeroko rozumianych - także w odniesieniu do jednostek dydaktyczno-naukowych i kulturalnych), - podmiotów spoza obszaru, których zadania związane są ściśle z jego funkcjonowaniem (policja państwowa). Dzięki badaniom uzyskano informacje o liczbie mieszkańców i ich zwyczajach oraz rozmiarach prowadzonej działalności gospodarczej. Informacje te posłużyły jako dane do przygotowania tzw. chronomap - map przejrzystości przestrzeni publicznych, a więc poziomu bezpieczeństwa na tych przestrzeniach, w zależności od pory dnia, tygodnia, roku. Przed przygotowaniem i podjęciem istotnych decyzji w procesie rewitalizacji na obszarach pilotażowych, zamierza się wprowadzić procedurę przygotowania chronomap: dla mieszkańców - w celu przeprowadzenia dialogu społecznego oraz dla decydentów - w celu merytorycznego przygotowania tych decyzji. W artykule przedstawiono jedynie wybrane wyniki badań. Z punktu widzenia angażowania społeczeństwa w proces rewitalizacji, można jednak postawić tezę, że nawet tego typu badania pełnią funkcję informacyjną i pozwalają zapoznać lokalną społeczność z planowanymi działaniami.
The study presents the assessment of initial growth and development of three Lolium perenne L. varieties (Natara, Nira and Taya) in two research series, in two habitats: A – in Sosnowica, at the Didactic-Research Station of the Department of Grassland and Landscape Forming, University of Life Sciences in Lublin and B – on the embankment of National Road No. 17 alongside the Piaski-Łopiennik stretch. In laboratory conditions, thousand grain weight (TGW) and grain germination capacity (in %) were assessed, while in field conditions the seedling growth and root elongation rate (mm) were assessed on the 20th, 40th and 60th day from the sowing date. The responses of the studied varieties to soil conditions were different. Regardless of the research series, the fastest seedling growth rate on mineral soil (habitat A) was observed for the Nira variety while on anthropogenic soil with an undeveloped profile (habitat B) – for the Natara variety. Regardless of the soil and weather conditions in both research series, the highest seedlings and longest roots were found in the Nira variety.
15
39%
The study objective was to assess mycotoxin content in the hay of Phleum pratense L., Lolium perenne L. and Poa pratensis L. depending on the duration and place of its storage. The study material was obtained from extensive meadows at the idactic-Research Station in Sosnowica (peat-muck soils). Tests for the presence of mycotoxins in hay were carried out at the Central Agro-Ecological Laboratory of the University of Life Sciences in Lublin, using the CLA/PLC method. The tests showed that the hay was free of mycotoxins in most of the samples examined. Only some trace amounts of the T-2 toxin and ergovaline were found in the hay of Lolium perenne L. and trace amounts of aflatoxin B1 and aflatoxin G1 in the hay of Poa pratensis L. Hay stored in a barn, even for 22 months, was free of mycotoxins, and hay stored in conditions of exposure to weather factors contained trace amounts of mycotoxins.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.