Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 106

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Ścisłe dwuczynnikowe doświadczenie polowe wykonano w latach 2005-2007 na polu doświadczalnym Stacji Badawczej w Mochełku, należącej do Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Trzy odmiany grochu siewnego: Kolia, Wenus i Winerek uprawiano w czterech technologiach różniących się wykorzystaniem przemysłowych środków produkcji: ekstensywnej, niskonakładowej, umiarkowanie intensywnej i intensywnej. Zróżnicowanie nakładów na przemysłowe środki produkcji w technologiach niskonakładowej, umiarkowanie intensywnej i intensywnej nie różnicowało istotnie wskaźnika LAI, zawartości chlorofilu w liściach i całkowitego plonu biomasy. Pomimo znaczącego zróżnicowania warunków wilgotnościowych w okresie wegetacji, a zwłaszcza podczas rozwoju generatywnego, groch siewny plonował podobnie. Wąsolistna odmiana Wenus charakteryzowała się istotnie najniższym, a tradycyjnie ulistnione ‘Kolia’ i ‘Winerek’ –wyższym i podobnym wskaźnikiem LAI. Indeks żniwny plonu nasion w technologiach ekstensywnej i niskonakładowej oraz w niskonakładowej i intensywnych był statystycznie podobny. W zastosowanych technologiach produkcji nie stwierdzono różnic międzyodmianowych w indeksie żniwnym, zawartości chlorofilu ani w plonie nasion.
Ścisłe doświadczenie polowe w układzie losowanych podbloków wykonano w latach 2001–2003. Czynnik I stanowiły cztery technologie uprawy fasoli: I – ekstensywna, II – umiarkowanie intensywna, III – intensywna i IV – bardzo intensywna, różniące się stopniem zaangażowania przemysłowych środków produkcji. Przedmiotem badań (czynnik II) były trzy odmiany fasoli szparagowej: Bona, Madera i Presenta. Większość analizowanych elementów struktury plonu strąków oraz ich cech morfologicznych podlegała istotnemu wpływowi zastosowanych technologii, przy czym tylko w przypadku liczby strąków na jednej roślinie zanotowano swoistą reakcję odmian. Udział strąków standardowych (handlowych) wynosił średnio 85,5% i był istotnie najmniejszy w technologii ekstensywnej (80,5%), a w pozostałych technologiach podobny. Strąki dojrzałe – z wyrośniętymi nasionami i strąki niekształtne stanowiły w plonie średnio 4,5 i 6,9% i nie były różnicowane istotnie przez zastosowane technologie. Tylko wysokość roślin ulegała istotnemu wzrostowi w miarę każdorazowego zwiększania intensywności technologii uprawy fasoli.
Ścisłe, dwuczynnikowe doświadczenie polowe przeprowadzono metodą losowanych bloków w Stacji Badawczej Akademii Techniczno-Rolniczej w Mochełku w latach 1997–1999. Nasiona tradycyjnej odmiany Bardo i samokończącego rodu R-525 wysiewano w kolejnych latach badań 3 i 4 kwietnia oraz 31 marca po 25, 50, 75, 100 i 125 sztuk na 1 m2. Odmiana Bardo plonowała na poziomie 3,17 t×ha-1, a ród R-525 — 2,39 t×ha-1. Plon netto wynosił od 1,86 t·ha-1 do 3,12 t×ha-1 u odmiany Bardo i od 0,52 t×ha-1 do 3,26 t×ha-1 u rodu R-525 dla odpowiednio, najniższej i najwyższej obsady. Plon nasion odmiany Bardo wzrastał istotnie do 73,5 roślin na 1 m2, a rodu R-529 do 97 roślin na 1 m2. Przy 111 roślinach na 1 m2 plon nasion obu odmian był jednakowy. Wraz ze wzrostem obsady notowano największy spadek liczby strąków i nasion oraz masy nasion wykształconych na pędach bocznych i jednej roślinie odmiany tradycyjnej. Dla rodu samokończącego nie stwierdzono istotnej korelacji tych elementów plonowania z obsadą roślin przed zbiorem. Zdrowsze nasiona zebrano przy wyższej obsadzie, szczególnie rodu samokończącego, a o większej zdolności kiełko­wania przy niższej obsadzie, głównie odmiany Bardo.
13
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Konferencyjny lubin

100%
W latach 1991 - 1994 badano wpływ kompleksu glebowego, terminu siewu, rozstawy rzędów i obsady roślin na plonowanie łubinu żółtego odmian Juno (tradycyjnej, termoneutralnej) oraz Manru i Radames (samokończących). Wyższe plony nasion uzyskano na kompleksie glebowym żytnim słabym niż bardzo dobrym, szczególnie w latach o niskiej sumie opadów. Istotnie wyższy plon nasion, liczbę strąków i masę nasion z 1 rośliny stwierdzono w optymalnym terminie siewu; jego wpływ na liczbę rozgałęzień i masę 1000 nasion był nieistotny. Odmiana Juno plonowała istotnie wyżej niż odmiany samokończące, których wymagania glebowe były podobne do odmiany tradycyjnej. Rozstawa rzędów nie wpływała istotnie na wysokość plonu nasion, ani na jego elementy. Dla wszystkich odmian wysiew 100 kiełkujących nasion na 1 m² pozwalał na uzyskanie najwyższych plonów.
Ścisłe doświadczenie polowe w układzie split – plot wykonano w gospodarstwie rolnym w miejscowości Bodzanówek (gmina Choceń, województwo kujawsko-pomorskie) w latach 2001-2003. Czynnik I stanowiły cztery technologie uprawy: I – ekstensywna, II – integrowana, III – umiarkowanie intensywna i IV – intensywna, w których badano plonowanie trzech odmian fasoli zwykłej – Igołomska, Narew i Avanti. Plon nasion fasoli wzrastał istotnie do poziomu technologii umiarkowanie intensywnej; w technologii integrowanej fasola plonowała na poziomie 83% plonów z technologii umiarkowanie intensywnej i 76% z technologii intensywnej. Wraz ze wzrostem nawożenia i dokarmiania dolistnego N obserwowano zwiększanie plonowania fasoli, zwłaszcza w umiarkowanych warunkach wilgotnościowych w okresie rozwoju generatywnego roślin. Odmiany Igołomska i Avanti plonowały istotnie wyżej niż Narew. Zawartość azotanów w nasionach ulegała zmniejszaniu wraz ze wzrostem opadów w okresie rozwoju generatywnego i przekraczała nieznacznie dopuszczalną normę w technologiach intensywnych. Występowanie antraknozy i bakteriozy najskuteczniej ograniczyły zabiegi wykonane w technologii intensywnej, przy czym najmniej grzybów na nasionach stwierdzono w technologii integrowanej i umiarkowanie intensywnej.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 6 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.