Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem artykułu jest ocena porównawcza potencjału produkcyjnego, organizacji produkcji, efektywności ekonomicznej i możliwości inwestycyjnych dwóch grup gospodarstw rolnych z tych samych gmin, które prowadziły nieprzerwanie rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2004-2013. Pierwszą z nich stanowiły gospodarstwa, które prowadziły zalesienia w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych” w PROW 2004-2006 (gospodarstwa beneficjentów), natomiast drugą gospodarstwa pozostałe, które w analizowanym okresie nie korzystały z działania zalesieniowego. Stwierdzono, że gospodarstwa beneficjentów na tle gospodarstw pozostałych miały mniejszą powierzchnię użytków rolnych i w mniejszym stopniu korzystały z dzierżawy ziemi. Miały także gorsze techniczne wyposażenie pracy i mniejszy dochód z gospodarstwa rolnego. Gospodarstwa te, tak jak pozostałe gospodarstwa, miały dodatnią stopę reprodukcji majątku trwałego. Niemniej jednak, w gospodarstwach beneficjentów skala inwestycji na zakup nowych środków trwałych była mniejsza niż w gospodarstwach pozostałych.
Przedstawiono sytuację ekonomiczną dwóch grup gospodarstw rolnych z produkcją roślinną funkcjonujących w różnych przyrodniczych warunkach gospodarowania, które prowadziły w latach 2005-2008 rachunkowość rolną dla Polskiego FADN. Pierwszą grupę stanowiły gospodarstwa funkcjonujące na bardzo dobrych glebach, drugą zaś gospodarstwa prowadzące działalność rolniczą na glebach słabych.
Celem badań była próba określenia przyczyn dysproporcji w efektywności realizowania produkcji rolniczej w gospodarstwach specjalizujących się w uprawach polowych. Do realizacji tak rozumianego przedsięwzięcia wykorzystano dane empiryczne z gospodarstw specjalizujących się w uprawach polowych, które prowadziły nieprzerwanie rachunkowość rolną dla potrzeb Polskiego FADN w latach 2005-2011. Wykorzystując metodę parametryczną: Stochastic Frontier Analysis (SFA) analizowaną grupę gospodarstw rolnych podzielono na trzy podgrupy w zależności od uzyskanego wskaźnika efektywności technicznej. Następnie analizie porównawczej poddano ich potencjał produkcyjny, organizację i strukturę produkcji, efektywność ekonomiczną oraz nasilenie inwestycyjne. Stwierdzono, że gospodarstwa efektywne technicznie, to te które charakteryzowały się najmniejszymi nakładami pracy na 1 ha UR, miały największy obszar UR i najlepsze techniczne uzbrojenie pracy oraz korzystną sytuację ekonomiczną.
Celem badań była ocena dwóch grup gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej w zależności od salda emisji gazów cieplarnianych z gleby. Pierwszą grupę gospodarstw stanowiły gospodarstwa z ujemnym saldem emisji gazów cieplarnianych z gleby, natomiast drugą grupę gospodarstwa z saldem dodatnim. Następnie analizie porównawczej poddano ich potencjał produkcyjny, strukturę produkcji, efektywność ekonomiczną oraz nasilenie inwestycyjne. Do realizacji tak rozumianego celu wykorzystano dane empiryczne z gospodarstw specjalizujących się w produkcji roślinnej, które prowadziły nieprzerwanie rachunkowość rolną dla potrzeb Polskiego FADN w latach 2005-2010. Stwierdzono, że gospodarstwa z ujemnym saldem emisji gazów cieplarnianych z gleby w porównaniu z gospodarstwami z saldem dodatnim były w lepszej sytuacji ekonomicznej i charakteryzowały się większym nasileniem inwestycyjnym.
Analiza jest próbą porównania sytuacji ekonomicznej i efektywności wykorzystania czynników produkcji gospodarstw wyspecjalizowanych z gospodarstwami wielostronnymi. Analizie poddano m.in. zasoby materialnych czynników produkcji, dochód z gospodarstwa rolnego, stopę reprodukcji, poziom zadłużenia, postęp techniczny oraz efektywność techniczną gospodarstw.
Celem artykułu jest wskazanie różnic w potencjale produkcyjnym, organizacji produkcji, efektywności ekonomicznej i możliwościach inwestycyjnych dwóch grup gospodarstw rolnych z uprawami polowymi specjalizujących się w produkcji zbóż, roślin oleistych i białkowych, które nieprzerwanie prowadziły rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2011-2013. Pierwszą grupę stanowiło 558 gospodarstw, które prowadziły działalność rolniczą na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), drugą zaś – 890 pozostałych gospodarstw. Stwierdzono, że gospodarstwa położone na terenach ONW na tle pozostałych gospodarstw miały większą powierzchnię użytków rolnych i w większym stopniu korzystały z dzierżawy ziemi. Miały natomiast gorsze techniczne wyposażenie pracy i mniejszy dochód na 1 ha użytków rolnych (UR).
19
100%
Opracowanie jest próbą oceny, czy zastosowanie wybranego urządzenia rolnictwa precyzyjnego jest ekonomicznie uzasadnione w gospodarstwie zbożowym o wielkości ekonomicznej z przedziału 8-16 ESU. W rachunkach wykorzystano dane empiryczne z gospodarstw rolnych, prowadzących rachunkowość rolną dla potrzeb Polskiego FADN.
W opracowaniu przedstawiono analizę porównawczą aktywności inwestycyjnej tożsamych grup gospodarstw zbożowych w Polsce i w Niemczech. Analizie poddano m.in. dochód z działalności rolniczej, kapitał własny, reprodukcję, poziom zadłużenia. Okoliczność, która umożliwiła ocenić te dwa zbiory gospodarstw związana była z danymi empirycznymi zgromadzonymi w ramach FADN.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.