Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy była ocena zmian fizycznych opakowań z laminatów PA/PE i Cryovac EVAC/PVDC/ EVAC stosowanych do pakowania twarogów po przechowywaniu produktów w warunkach chłodniczych. Fluktuacja wody w produkcie, spęcznienie opakowania były powodem zmian masy opakowań. Zmiany masy opakowań mogły być również wywoływane przez interakcje między mikroorganizmami obecnymi w produkcie. Stwierdzono, że gronkowce enterokoki i Escherichia coli w największym stopniu przyczyniały się do obserwowanych zmian masy badanych laminatów o składzie PA/PE i Cryovac EVAC/PVDC/EVAC. Cryovac wykazywał mniejszą podatność na wpływ czynników mikrobiologicznych w porównaniu z laminatem PA/PE. Zmiany najlepiej odzwierciedlały modele powierzchni odpowiedzi opisane za pomocą wielomianów drugiego rzędu.
Prowadzono ocenę wpływu systemu pakowania i szczelności opakowań PA/PE i cryovac na występowanie enterotoksyny gronkowcowej w kwasowych serach twarogowych przechowywanych w warunkach chłodniczych w zakładanym okresie trwałości produktu. Oznaczano liczbę gronkowców koagulazo-dodatnich, intensywność wytwarzania koagulazy i enterotoksyn. Prawdopodobieństwo występowania enterotoksyn gronkowcowych w zależności od tych czynników oraz systemu pakowania i szczelności opakowań opisano za pomocą równań matematycznych.
Jakość mikrobiologiczna twarogów pakowanych hermetycznie, oferowanych na polskim rynku, wykazuje zróżnicowanie. Oceniając korelacje między liczebnością populacji mikroorganizmów obecnych w twarogach a czasem przechowywania tych serów w warunkach chłodniczych stwierdzono brak istnienia zależności o charakterze liniowym. Próby zastosowania modeli płaszczyzny odpowiedzi nie pozwoliły na uwzględnienie wszystkich zależności, jakie wynikały z przechowywania twarogów w hermetycznym opakowaniu, rodzaju użytego opakowania, systemu pakowania i początkowego zanieczyszczenia mikrobiologicznego produktów. Najbardziej przydatne do opisu zmienności populacji w twarogach były wielomiany pierwszego stopnia z wieloma niewiadomymi. Oceniono możliwość zastosowania wielomianu opisującego hiperpłaszczyznę w m-wymiarowej przestrzeni do konstrukcji prognostycznego modelu komputerowego. Uzyskany trzeciorzędowy model prognostyczny umożliwił ocenę zmian jakości twarogów w czasie przechowywania. Sprawdzenie funkcjonowania wielomianu wykazało, że dynamiczny w czasie model oceny jakości mikrobiologicznej hermetycznie pakowanych twarogów, o nazwie JMPHT, może znaleźć zastosowanie w praktyce prognozowania trwałości produktów.
Celem badań była ocena wpływu mikroflory twarogów na fluktuacje fazy wodnej między powierzchnią produktów a opakowaniami. Wyniki badań wykazały, że zmiany zawartości wody można było wyrazić za pomocą równania wielomianowego stopnia trzeciego. Z równań korelacji liniowej opisujących zależności między poziomem mikroflory w twarogach a zawartością wody wynikało, że drobnoustroje wpływają na fluktuację fazy wodnej w produktach. Wartości wyznaczonych współczynników determinacji sugerowały, że istotny wpływ na zmiany zawartości wody w twarogach wody między produktem a opakowaniem wykazywały drożdże, enterokoki i gronkowce.
Ocenie poddano jakość higieniczną twarogów produkowanych w różnych zakładach mleczarskich. W produktach oznaczano zmiany liczebności populacji enterokoków i gronkowców. Wyniki badań wykazały, że jakość higieniczna twarogów po 14 dniach przechowywania była zależna nie tylko od rodzaju zakładu mleczarskiego, w którym wytwarzano produkty ale od poziomu początkowego obu populacji bakterii i od rodzaju stosowanego opakowania. Bez względu па jakość zakladu produkującego twarogi między 3 а 6 dniem przechowywania populacja gronkowców kształtowała się na poziomie 1,5 do 2,5 log jtk/g. Stwierdzono istotną rolę interakcji między gronkowcami i enterokokami w kształtowaniu jakości higienicznej twarogów przechowywanych przez okres 14 dni.
Celem pracy była ocena akceptacji i postaw populacji 93 konsumentów w wieku 22 -29 lat wobec żywności niekonwencjonalnej. Badanie ankietowe posłużyło do oceny znajomości rodzajów żywności niekonwencjonalnej oraz stopnia jej akceptacji. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że pomimo słabej znajomości produktów zakwalifikowanych do rodzaju żywności niekonwencjonalnej stwierdzono wysoki stopień jej akceptacji wynikający prawdopodobnie z obawy o podejrzenie o postawę określaną jako neofobia. Analiza wyników związanych z deklaracją odnośnie zakupu, spożycia, polecenia znajomym wykazuje na wysoki stopień nieufności w stosunku do tak zdefiniowanych środków spożywczych. Badanych charakteryzuje także niepewność co do jakości higienicznej tej żywności.
Przy dużym zanieczyszczeniu surowca azotanami(lll) dynamika zmian stężenia tych jonów w czasie wytwarzania i przechowywania skrzepów: jogurtowego i kefirowego jest zróżnicowana. Różnic w tempie obniżenia stężenia azotanów(III) w fazie wodnej napojów jest wynikiem odmiennej biodynamiki obu skrzepów. Zmiany zawartości tych jonów w obu napojach można przedstawić za pomocą funkcji matematycznej.
Trudności związane z komponowaniem nowych produktów (novel food) wynikają z trudności w prowadzeniu badań higienicznych, neofobii konsumentów a także niskiego zainteresowania producentów we wdrażaniu produktów z nietypowymi dodatkami. Zastosowanie nowych dodatków smakowych do fermentowanych przetworów mlecznych jest związane z rozwiązaniem problemu zagwarantowania im odpowiedniej jakości mikrobiologicznej a także znalezienie optymalnych i ekonomicznych metod ich utrwalania. W pracy przedstawiono jakość mikrobiologiczną jogurtów suplementowanych aloesem a także badania związane z oceną sensoryczną, toksykologiczną i mikrobiologiczną produktów fermentowanych wzbogacanych aloesem. Badania ankietowe przeprowadzone wśród konsumentów wykazały, że jedynie 26% badanych akceptuje produkty wzbogacane nietypowymi dodatkami i tyleż samo wprowadziłoby te produkty na stale do swojego menu. Istotnym elementem hamującym wdrażanie nowych produktów wydaje się być jednak stosunkowo niska trwałość produktów mlecznych i niska akceptacja wyrobów z nietypowymi dodatkami przez konsumentów.
Praca poświęcona jest ocenie mikrobiologicznej produktów przeznaczonych dla dzieci, podlegającym szczególnej reklamie w mediach. Badaniom poddano mikrobiologicznym twarożki produkowane przez firmę A oraz parówki wytwarzane przez firmę B. Analiza mikrobiologiczna obejmowalą ocenę obecności bakterii Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Uzyskane wyniki wykazały dobrą jakość higieniczną badanej żywności.
16
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

System pakowania twarogow - aspekty higieniczne

63%
Analiza mikrobiologiczna świeżych serów twarogowych, pochodzących z handlu, pakowanych w różne rodzaje opakowań wykazała, że sery twarogowe hermetycznie pakowane systemem próżniowym wykazują obecność gronkowców w 0,1 g produktu. Warunki panujące w opakowaniach próżniowych sprzyjają rozwojowi gronkowców w produkcie i po siedmiodniowym przechowywaniu chłodniczym stwierdza się obecność tych drobnoustrojów w 92,2% badanych próbek twarogów. Siedmiodniowy okres przechowywania chłodniczego pakowanych tym systemem twarogów nie powoduje istotnych zmian kwasowości badanych produktów. Po tym okresie przechowywania chłodniczego obserwuje się spadek poziomu bakterii z grupy coli. Jakość mikrobiologiczna 49% przechowywanych chłodniczo twarogów pakowanych systemem próżniowym nie jest zgodna z Polską Normą w zakresie gronkowców, co determinuje konieczność zaostrzenia reżimów bakteriologicznych dla produktów, które mają być pakowane tym systemem.
Ocenie mikrobiologicznej poddano twarogi pakowane systemem próżniowym w laminaty PA/PE oraz tradycyjnie w pergamin. Uzyskane dane wykazywały, że tradycyjne pakowanie twarogów nie gwarantowało hamowania wzrostu mikroflory reinfekującej w czasie chłodniczego przechowywania badanych produktów. Stwierdzono że wzrost takich drobnoustrojów jak drożdże był w produkcie niezależny od sposobu pakowania twarogów. Bezpieczeństwo twarogów determinowane liczebnością i aktywnością gronkowców było zależne od poziomu bakterii fermentacji mlekowej i systemu pakowania twarogów.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.