Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem przedstawionych rozważań i analiz jest przybliżenie znaczenia płci w kształtowaniu zachowań nabywców w procesie decyzyjnym. Głównym celem badawczym była ocena wpływu działań promocyjnych na kształtowanie się procesu zakupowego konsumentów na rynku wybranych produktów żywnościowych Część badawczą opracowano na podstawie wyników badań sondażowych, które zostały przeprowadzone w 2016 roku na grupie 486 konsumentów żywności, przy zastosowaniu metody doboru celowego. Z badań wynika, że znaczenie poszczególnych działań promocyjnych w procesie zakupowym badanych konsumentów było różne w zależności od płci. Z analiz statystycznych wynika, że różnice te nie były duże. Na podstawie odpowiedzi respondentów można zauważyć, że mężczyźni byli znacznie bardziej wrażliwi na działania promocyjne w swoich decyzjach związanych z wyborem produktu. Najbardziej zróżnicowani w ocenie wpływu reklamy ze względu na płeć byli badani respondenci w grupie nabywców owoców i warzyw oraz produktów mleczarskich, a najmniej nabywcy produktów mięsnych.
Rozwój małych i średnich przedsiębiorstw ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w okresie zmian strukturalnych oraz w procesie dostosowania polskiej gospodarki do skutecznego konkurowania na międzynaro­dowym rynku. O dużym znaczeniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw w procesie aktywizacji nie tylko lokalnych, ale również regionalnych czy narodowych przesądza wiele specyficznych dla nich cech, między innymi: operatywność, łatwość podejmowania ryzyka, szybkość reakcji na zmiany otoczenia, niska kapitało- chłonność, duża podatność na innowacje, bezpośredniość w kontaktach z klientem itp. Opracowanie opiera się na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych wśród małych i średnich przedsiębiorców sektora agrobiznesu w 2007 roku. Główne problemy poruszane to postrzeganie przedsiębiorcy przez procesy międzynarodowej integra­cji gospodarczej oraz ocena własnej pozycji konkurencyjnej, a także formułowane strategie działania.
Rozwój każdej firmy jest uzależniony od zmian w otoczeniu rynkowym, które mogą stymulować lub hamować zachodzące w nim procesy. Szczególnie ważnym i najbardziej aktywnym elementem tego otoczenia jest konkurencja. W warunkach gospodarki rynkowej osiągnięcie sukcesu możliwe jest jedynie wówczas, gdy firma podejmie działania zapewniające zdobycie korzystniejszej pozycji na rynku w stosunku do konkurentów. Opracowanie opiera się na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych wśród małych i średnich przedsiębiorców sektora agrobiznesu w 2008 roku. Główne problemy poruszane w artykule to: jak przedsiębiorcy oceniają swoją pozycję na rynku, jakie przewagi konkurencyjne uznają jako kluczowe oraz jak oceniają własną pozycję konkurencyjną.
Marka regionalna jest jednym z elementów kreowania informacyjnej przewagi konkurencyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji z regionem oraz budowaniem lojalności nabywców wobec „lokalnych” produktów, usług czy przedsiębiorców. Przykładem wdrażania marki regionalnej w praktyce jest projekt marka „Lubelskie”, który ma na celu wzmocnienie pozycji konkurencyjnej lubelskich przedsiębiorców na rynku regionalnym i krajowym, z perspektywą wchodzenia na rynki UE. Opracowanie prezentuje założenia, cele i sposoby realizacji strategii marki „Lubelskie” oraz efekty jej obecności na rynku.
Celem pracy jest przedstawienie i ocena zachowań nabywców na rynku produktów mleczarskich z uwzględnieniem znaczenia ekologiczności produktów w procesie zakupu. Postawy względem ekologiczności wyrobów powiązano z innymi elementami zachowań konsumentów w odniesieniu do procesu decyzyjnego dotyczącego zakupów produktów mleczarskich, takimi jak: kryteria wyboru produktu oraz wybór miejsca i częstotliwość zakupu w różnych typach jednostek handlowych. Część badawczą oparto na analizie wyników badań sondażowych przeprowadzonych w 2015 roku w grupie 694 studentów przy wykorzystaniu metody doboru celowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że istnieją różnice w zachowaniach zakupowych nabywców. Dzielą się oni na takich, dla których ma znaczenie ekologiczność produktu („Eko+”) oraz takich, którzy nie zwracają uwagi na ten czynnik („Eko–”). Przy wyborze produktów mleczarskich grupa „Eko+” kierowała się w znacznym stopniu czynnikami związanymi z jakością i bezpieczeństwem żywności. Nabywcy „Eko–” z kolei zwracali uwagę przede wszystkim na smak, świeżość produktu, cenę, przyzwyczajenie i datę przydatności do spożycia.
W procesie planowania strategicznego związanego z formułowaniem marketingowej strategii przedsiębiorstwa, punktem wyjścia jest przeprowadzenie dokładnej analizy jego pozycji rynkowej. Strategia działania przedsiębiorstwa powinna uwzględniać obecny i przyszły stan otoczenia oraz jego możliwości. Analiza ta powinna dać możliwość poprawnego wyboru kierunków działań, oceny stopnia ryzyka i skuteczność przyjętych rozwiązań. Na podstawie przeprowadzonych badań można zaobserwować powtarzający się w ocenach badanych podmiotów pogląd, że większość czynników wpływających na pozycję rynkową przedsiębiorstw w branży znajduje się w ich otoczeniu przede wszystkim ekonomicznym i polityczno-prawnym oraz po części otoczeniu konkurencyjnym (dostęp do kanałów dystrybucji). Natomiast możliwość osiągania korzystniejszej pozycji rynkowej przez pozyskiwanie oraz wykorzystywanie niestandardowych zasobów i umiejętności, a zatem z użyciem czynników wewnętrznych jest jakby niedoceniane bądź uznawane za zbyt trudne lub mało efektywne w obecnych warunkach.
Celem badań była próba wskazania częstotliwości i przyczyn rekomendacji klientów na temat wyboru miejsca zakupu produktów spożywczych. W badaniach ankietowych wzięło udział 270 respondentów. Badania przeprowadzono w połowie 2013 roku. Opinie konsumenckie na rynku produktów żywnościowych mogą dotyczyć nie tylko konkretnych wyrobów i marek, ale także miejsc ich sprzedaży. Wyniki badań pokazują dużą częstotliwość takich zachowań, zarówno jeśli chodzi o rekomendacje o charakterze pozytywnym, jak i negatywnym. Rekomendacje cieszą się dużym zaufaniem klientów. Główną tego przyczyną są atrakcyjne ceny, odpowiedni dobór asortymentu i promocje handlowe.
Głównym celem badań była identyfikacja czynników otoczenia i analiza ich wpływu na możliwości funkcjonowania i rozwoju sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), ze szczególnym uwzględnieniem obszarów wiejskich. Analizy i oceny dokonano na podstawie wyników badań ankietowych na temat znaczenia i wpływu poszczególnych czynników otoczenia na działalność i pozycję na rynku MSP zlokalizowanych na obszarach wiejskich województwa lubelskiego. Badania przeprowadzono w 3 latach: 2001,2006 ¡2011. stwierdzono, że rok 2006 w stosunku do roku 2001 był postrzegany znacznie korzystniej, natomiast w 2011 roku nastąpiło pogorszenie wielu czynników, co może wiązać się ze skutkami kryzysu gospodarczego. Zmieniło się na korzystne postrzeganie możliwości płynących z integracji z UE, pogorszyło się natomiast postrzeganie lokalnych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej.
The main objective of this paper is to evaluate the innovative behavior of enterprises located in rural areas of Lubelskie Voivodeship. The results presented and the analysis are based on the research project entitled “Intellectual Capital of Lublin Region 2010-2013.” It was conducted by the Statistical Office in Lublin at the request of the Marshal Office in Lubelskie Voivodeship under Priority VIII Regional Human Resources, Measure 8.2 Transfer of Knowledge, Sub-Measure 8.2.2 Regional Innovation Strategies of the Human Capital Programme for the years 2007-2013. An analysis of research shows that the innovation of enterprises in the region of Lublin is at a very low level. An unfavorable phenomenon is the low share of foreign capital in the financing of expenditure, as well as a small degree of cooperation between research institutes and enterprises located in rural areas.
The aim of this paper is to analyze the development of the SME sector in Poland, with particular emphasis on regions belonging to the Eastern Poland. The period of analysis covers the years 2001–2011. Throughout this period we note arise in the number of active SMEs in all voivodships. However, the density ratio of SMEs in the eastern voivodships is very low compared to other regions. Beneficial seem larger share of employment in SMEs in total employment in the eastern regions, similar trends exist in the case of revenue which is due to, however, low activity of large corporations in these provinces. Should be assessed positively increasing expenditures incurred for small and medium-sized enterprises located in eastern voivodships, which may result in an increase in the activity of SMEs in the future, which finally may contribute to the increase of competitiveness of the regions of Eastern Poland.
Głównym celem opracowania jest przedstawienie i ocena zachowań nabywców produktów żywnościowych w sklepach dyskontowych. Sklepy dyskontowe stały się miejscem codziennych zakupów konkurując w tym zakresie głównie ze sklepami osiedlowymi. Przyciągają klientów przede wszystkim atrakcyjnymi cenami. Wiedza na temat czynników kształtujących zachowania zakupowe w dyskontach przekładać się może na zbudowanie przez przedsiębiorstwa handlowe skutecznej strategii rynkowej zarówno teraz, jak i w przyszłości. Zachowania nabywców poddano badaniom ankietowym przeprowadzonym wśród 270 gospodarstw domowych za pośrednictwem Internetu z uwzględnieniem takich cech, jak: częstotliwość zakupu, podstawowe kryteria wyboru placówki handlowej oraz cechy demograficzne nabywców i ich sytuacja materialna. Obliczenia zostały wykonane za pomocą pakietu SPSS.
14
51%
Celem pracy była identyfikacja, analiza oraz ocena zachowania młodych nabywców w odniesieniu do wyboru miejsca zakupu wybranych produktów żywnościowych (mięso i jego przetwory, warzywa i owoce, produkty mleczarskie, produkty zbożowe). Część́ badawczą oparto na analizie wyników badań sondażowych przeprowadzonych w 2016 roku w grupie 486 studentów przy wykorzystaniu metody doboru celowego. Z przeprowadzonych badań wynika, że częstotliwość zakupów produktów żywnościowych dokonywanych przez młodych konsumentów zależy od rodzaju produktu, a najbardziej popularnym miejscem zakupu były sklepy dyskontowe. Przy wyborze miejsca zakupu kierowali się oni wieloma różnymi czynnikami, przede wszystkim: szeroką ofertą asortymentową, obecnością ulubionych produktów, a także poziomem cen i lokalizacją sklepu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.