Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Jedną z konsekwencji wprowadzania gospodarki rynkowej w Polsce było znaczne pogorszenie sytuacji finansowej ludności rolniczej. Ludność ta poszukuje więc nowych, alternatywnych dla rolnictwa źródeł utrzymania. Jedną z możliwości uzyskania dodatkowych dochodów staje się agroturystyka. Także w Wielkopolsce powstało w ciągu ostatnich lat ponad 300 gospodarstw agroturystycznych. Dochód z tej działalności zaczyna zajmować coraz istotniejszą pozycję w budżetach tych gospodarstw. W pracy przedstawiono sytuację dochodową gospodarstw agroturystycznych funkcjonujących na terenie województwa wielkopolskiego.
Turystyka wiejska i agroturystyka powoli zaczynają zajmować coraz ważniejsze miejsce w rozwoju gmin i obszarów wiejskich dotąd nieznanych pod względem rekreacyjno-turystycznym. Wielkopolska, korzystając z renty swojego położenia i walorów krajobrazowo-przyrodniczo-historycznych, w tym tereny wiejskie powinna aktywnie wykorzystywać te warunki. Bliskie położenie w stosunku do miast i granic Unii Europejskiej oraz obecne i przewidywane trendy w zakresie rozwoju turystyki krajowej i zagranicznej pozwalają traktować turystykę jako poważny dział gospodarki, a w bliskiej przyszłości ważne źródło dochodów dla części ludności wiejskiej.
Agroturystyka i turystyka wiejska, postrzegane jako elementy wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, uwzględniane są od dawna w politykach wspólnotowych Unii Europejskiej, w szczególności we Wspólnej Polityce Rolnej, polityce regionalnej oraz polityce turystycznej. Są one narzędziami realizacji wielu celów strategicznych polityki wspólnotowej. Wielość funkcji, jakie spełnia turystyka powoduje, że jest ona przedmiotem zainteresowania wielu polityk, nie tylko dotyczących samej turystyki, ale także polityki dotyczącej rolnictwa i obszarów wiejskich, polityki regionalnej, ochrony środowiska, rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, polityki zatrudnienia, co stwarza też możliwość wspierania jej rozwoju z różnych funduszy wspólnotowych. Wyraźny stosunek Wspólnoty do turystyki wiejskiej i agroturystyki ukształtował się dopiero w latach 90. XX wieku i sprowadza się do zapisu, że „ turystyka wiejska stanowi fundamentalny element polityki rozwoju terenów wiejskich, bardzo ważny i komplementarny składnik strategii tego rozwoju oraz odgrywa specjalną rolę w planowaniu przestrzennym”. Polityka turystyczna Unii Europejskiej natomiast nie jest traktowana sektorowo, ale jako zbiór zadań o charakterze kompleksowym, pochodzących z różnych dziedzin polityki unijnej. Przede wszystkim stanowi ona wsparcie dla polityki regionalnej, której celem jest zmniejszenie wewnętrznego zróżnicowania pomiędzy regionami i krajami wspólnotowymi poprzez wspieranie harmonijnego rozwoju życia gospodarczego, przy pomocy funduszy strukturalnych. Unia Europejska finansuje z nich rozwój turystyki na swoim obszarze, ale także pomaga krajom starającym się o członkowstwo w jej strukturach przez dostęp do funduszy przedakcesyjnych. Problematyka kształtowania się polityki turystycznej oraz polityk, które są przez nią wspierane, unijne doświadczenia w tym zakresie, ilość opracowanych i przyjętych dokumentów są zagadnieniami wielowymiarowymi, skomplikowanymi oraz bardzo obszernymi i trudnymi do syntetycznego ujęcia. Niniejszy referat stanowi próbę określenia roli polityk wspólnotowych w rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki w Polsce.
Agroturystyka i turystyka wiejska, postrzegane w kontekście wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich, stanowią już od dawna istotny element zarówno wspólnej polityki rozwoju terenów wiejskich, jak i wspólnej polityki turystycznej Unii Europejskiej. W artykule podjęto próbę określenia miejsca i znaczenia turystyki w programach rozwoju terenów wiejskich UE.
W artykule przedstawiono wyniki analizy rozwoju funkcji turystycznej obszarów wiejskich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji agroturystycznej oraz rozmieszczenia bazy noclegowej indywidualnego zakwaterowania, w tym gospodarstw agroturystycznych. Ocenę rozwoju funkcji turystycznej przeprowadzono w oparciu o wyliczone wartości wskaźników określających zagospodarowanie turystyczne, jak i intensywność ruchu turystycznego na obszarach wiejskich poszczególnych województw.
Dane przedstawiane przez ośrodki doradztwa rolniczego i stowarzyszenia agroturystyczne, wyniki spisów rolnych z lat 1996 i 2002 oraz wyniki różnych badań pokazują, że baza agroturystyczna systematycznie się rozwija (wzrasta liczba obiektów i miejsc noclegowych). Jednak na podstawie badań przeprowadzonych w województwie wielkopolskim w 2000 i 2004 r. stwierdzono, że gospodarstwa agroturystyczne charakteryzują się dużą niestabilnością i pomimo ciągłego przyrostu liczby obiektów i miejsc noclegowych, stosunkowo niewiele jest takich, które nieprzerwanie zajmują się tego typu działalnością przez wiele lat. Celem artykułu jest analiza przemian, jakie nastąpiły w najdłużej funkcjonujących gospodarstwach agroturystycznych Wielkopolski.
W pracy przedstawiono wyniki badań oraz wstępne wnioski dotyczące konkurowania gospodarstw agroturystycznych w wybranych regionach Polski. Na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w latach 2006-2007 w gospodarstwach agroturystycznych z siedmiu województw zanalizowano strategie działania wobec konkurencji oraz instrumenty i sposoby konkurowania najczęściej wykorzystywane w gospodarstwach agroturystycznych w Polsce. Analiza przeprowadzona w pracy dotyczy tylko podmiotów funkcjonujących w ramach agroturystyki (analiza wewnątrzgałęziowa).
Terms: 'a product' and 'a service' are commonly used in economics. With regard to agritourism / rural tourism they are often supplemented with two other terms: 'experience' or 'imponderable'. A great number and variety of products, services, experiences and imponderables seems to be almost unlimited. This results in necessity of arrangement and classification of them. The paper is an attempt to construct such classification.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.