Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badania przeprowadzono na próbkach mięsa (rostbef) młodego bydła rzeźnego w zależności od miejsca pochodzenia. Oznaczono wartość siły cięcia jako parametr kruchości, a także wartość pH analizowanego mięsa. Przeprowadzono ocenę konsumencką na próbie ponad 1500 konsumentów, którą została objęta ludność w wieku powyżej 20 lat, zróżnicowana ze względu na płeć, wiek, stan cywilny, wykształcenie, miejsce zamieszkania i miesięczny dochód netto. Badania wykazały, że najlepszymi parametrami kruchości i soczystości w ocenie konsumenckiej charakteryzowała się wołowina argentyńska i amerykańska. Taki sam rezultat uzyskano mierząc siłę cięcia, gdzie mięso wołowe z Argentyny i Stanów Zjednoczonych cechowało się najlepszą kruchością, natomiast najsłabsze wyniki otrzymała wołowina brazylijska i polska (P.P.H.U. „Gramar”). Uzyskane wartości pH badanych próbek mieściły się w przedziale 5,4-5,8, który jest przyjętym zakresem gwarantującym prawidłowe zakwaszenie mięsa.
Przeprowadzono ocenę konsumencką wołowiny kulinarnej w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na mięso wołowe w Unii Europejskiej. Sytuacja ta spowodowała wzrost importu wołowiny kulinarnej z Ameryki Południowej Stanów Zjednoczonych. Badania przeprowadzono na próbie ponad 1500 konsumentów. Objęta nimi została ludność w wieku powyżej 20 lat, która była zróżnicowana ze względu na płeć, stan cywilny i miejsce zamieszkania. W ogólnej ocenie trzech parametrów, tj. wyglądu, smaku i włóknistości najwyższe wartości uzyskała wołowina argentyńska i amerykańska, natomiast najniższe brazylijska i polska (P.P.H.U. „Gramar”). Wykazano niewielką nieistotną statystycznie intensywność obcych posmaków i zapachów w każdym z badanych rodzajów mięsa wołowego.
W artykule omówiono wpływ czynników przyżyciowych na kształtowanie cech jakościowych wołowiny kulinarnej. Uzyskanie mięsa wołowego wysokiej jakości jest możliwe tylko pod warunkiem przestrzegania wszystkich wymaganych sposobów postępowania, a zwłaszcza właściwego obchodzenia się ze zwierzętami przed ubojem. Wywierają one ogromny wpływ na uzyskanie wołowiny akceptowanej przez konsumentów, czyli kruchej, soczystej, o jasnej barwie i wysokiej wartości żywieniowej. Wystąpienie chociażby jednego niepożądanego czynnika może prowadzić do otrzymania mięsa o niewłaściwych cechach jakościowych.
Uzyskanie mięsa wołowego wysokiej jakości zależy nie tylko od czynników przyżyciowych, ale także w znacznym stopniu od czynników poubojowych. W artykule omówiono wpływ czynników poubojowych na kształtowanie cech jakościowych wołowiny kulinarnej. Ważny jest proces dojrzewania poubojowego, w wyniku którego kształtują się charakterystyczne cechy jakościowe wołowiny kulinarnej decydujące o jej atrakcyjności: kruchość, soczystość, jasna barwa i wysoka wartość odżywcza.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.