Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
The new method of isolation and preparation for GC-MS analysis of volatile compounds from processed meat and Model Maillard reactions products was investigated. Volatiles after separation with nitrogen stream were trapped in cooled (with solid CO₂ - ethanol bath) steel pipe, filled with glass beeds and subsequently washed out with diethyl ether. The results obtained showed usefulness of this method both for model systems and foodstuffs as well.
Badano zapach substancji lotnych powstających w modelowych reakcjach metioniny z glukozą (lub fruktozą) i jego zmiany pod wpływem różnego czasu (30-90 min) i temperatury (75-120°C) reakcji. Zapach ten zmieniał się jakościowo ze wzrostem czasu i temperatury reakcji: przeważający w temperaturze 75°C zapach „ziemniaczany" (wiązany zwykle z metionalem) zanikał ustępując miejsca zapachom miejsca typu bulinowego, cebulowego i gotowanej kapusty (wiązanych z gromadzeniem się lotnych związków siarkowych). W celu określenia udziału określonych poszczególnych grup związków w kształtowaniu zapachu ich mieszaniny, produkty reakcji traktowano odczynnikami grupowymi (2- 4- DNPH, HgCl₂) obserwując następnie zmiany w charakterze intensywności zapachu. Tą drogą stwierdzono istotną rolę związków siarkowych, ponieważ po ich eliminacji zapach wykazywał diametralną zmianę jakości. Określono również podobieństwo zapachu lotnych produktów reakcji metionina+ glukoza do zapachu „mięsnego" lub „bulionowego": najbardziej podobny okazał się zapach produktów reakcji metionina+ glukoza uzupełnionych dodatkiem cysteiny (5% w stosunku do metioniny). Mieszaninę lotnych substancji rozdzielano chromatograficznie i analizowano zapach rozdzielonych substancji na wylocie z kolumny. Stwierdzono dominujący udział zapachów typu cebulowego i czosnkowego charakterystycznych dla lotnych związków siarkowych. Zapachy te zanikały gdy mieszaninę poreakcyjną traktowano HgCl₂ i następnie ponownie rozdzielano chromatograficznie.
Przeprowadzono badania określające zawartość tłuszczów wydzielonych i poszczególnych grup kwasów tłuszczowych w nich występujących, w racjach pokarmowych dzieci przedszkolnych województwa tarnobrzeskiego. Badaniami objęto dzieci z 94 przedszkoli. Materiał do oceny stanowiły dane żywieniowe uzyskane z raportów magazynowych. Obliczono, że średnia zawartość tłuszczu wydzielonego w posiłkach podawanych w przedszkolach wynosi 30,4 g/osobę/dzień. Stwierdza się w nim niekorzystną relację zawartości poszczególnych grup kwasów tłuszczowych - wysoki udział kwasów nasyconych, przy niskim udziale kwasów wielonienasyconych.
Zastosowano chemiczną jonizację pozytywną do identyfikacji estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych analizowanych przy pomocy układu chromatografu gazowego, sprzężonego ze spektrometrem mas firmy Finnigan Mat typ GCQ. Uzyskane spektra mas estrów metylowych nienasyconych kwasów tłuszczowych (a w szczególności wielonienasyconych) dzięki bardzo wysokiej intensywności jonu M+l nadają się niemal idealnie do identyfikacji tych kwasów, szczególnie w przypadku próbek biologicznych.
W pracy zastosowano technikę MS/MS do oznaczania ośmiu mikotoksyn z grupy trichotecenów stosując chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem mas firmy Finnigan Mat typ GCQ. Opisano optymalne warunki analizy kolizyjnie indukowanej dysocjacji (CID) i wybrano najlepsze pary jonów (jon pierwotny i jon potomny) dla wszystkich analizowanych toksyn.
Przeanalizowano zawartość tłuszczu i skład kwasów tłuszczowych 42 dań gotowych dostępnych na rynku warszawskim w łatach 2001-2002. Stwierdzono duże zróżnicowanie zawartości tłuszczu (od 1,1 do 20,4%) oraz poszczególnych grup kwasów tłuszczowych w badanych potrawach. Pozytywną cechą wielu badanych próbek jest brak lub występowanie tylko w śladowych ilościach izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Chromatograf gazowy firmy Hewlett-Packard, wyposażony w urządzenie do elektronicznej regulacji ciśnienia (EPC) wykorzystano do oznaczeń kwasów tłuszczowych w margarynach produkowanych w Polsce w latach 1996 i 1997. Stwierdzono duże zróżnicowanie udziału poszczególnych grup kwasów tłuszczowych w badanych próbkach w zależności od producenta. W porównaniu do roku 1996 większość próbek margaryny tego samego asortymentu wykazywała znacznie mniejszą zawartość izomerów trans w tłuszczu. Tendencja ta jest zgodna z aktualnymi poglądami na negatywną rolę żywieniową tych kwasów w naszej diecie.
Chromatograf gazowy firmy Hewlett-Packard, wyposażony w dozownik typu split / splitless połączony z urządzeniem do elektronicznej regulacji ciśnienia (EPC) oraz w. detektor MSD (Mass Specific), wykorzystano do rozdziału izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych C18:l i C18:2 w tłuszczach spożywczych i zawierających je produktach, bez stosowania wstępnego frakcjonowania na płytkach TLC /AgNO3
Celem pracy było zbadanie, w jakim stopniu izomery trans kwasów tłuszczowych, zawarte w małych ilościach w dietach doświadczalnych, kumulują się w lipidach tkankowych zwierząt karmionych dietą cholesterolową, oraz jak taka dieta wpływa na rozwój procesów miażdżycowych i wskaźniki lipidowe. Doświadczenie przeprowadzono na królikach, które przez 12 tygodni karmiono dietą cholesterolową (0,15%) z dodatkiem margaryny miękkiej lub olejów roślinnych. Użyte do doświadczeń tłuszcze zawierały następujący procent izomerów trans kwasów tłuszczowych: 0,36% (margaryna F), 0,34% (mieszanina olejów słonecznikowego i sojowego) i 0,39% (olej rzepakowy). Po zakończeniu doświadczenia, w lipidach serca, aorty, wątroby, tłuszczu okołonerkowym oraz surowicy krwi oznaczano procentowy skład kwasów tłuszczowych wraz z izomerami trans. W odcinku piersiowo- brzusznym aort zwierząt mierzono ilość nacieczeń lipidowych, w surowicy krwi oznaczano profil lipidowy. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono najwyższą procentową zawartość izomerów trans w lipidach aorty oraz lipidach surowicy krwi, znacznie przekraczającą procentową ilość tych związków obecnych w dietach. Stwierdzono, że gromadzenie się izomerów trans w lipidach nie zależy od rodzaju tłuszczu dodanego do diety. Nie wykazano wpływu diet z niską zawartością izomerów trans na tworzenie się złogów tłuszczowych w aortach królików. Nie stwierdzono wzrostu zawartości cholesterolu całkowitego w surowicy krwi u królików karmionych dietą cholesterolową z dodatkiem margaryny F.
Stosując jednolitą i precyzyjną metodę chromatografii gazowej, określono skład kwasów tłuszczowych (w tym izomerów trans) w różnych grupach produktów spożywczych: tłuszczach do smarowania pieczywa (margaryny, tłuszcze mieszane, masło), tłuszczach kuchennych (do smażenia i pieczenia) i produktach zawierających te tłuszcze (wyroby ciastkarskie) oraz w produktach mleczarskich (sery i inne wyroby nabiałowe), mięsie i wędlinach, rybach i przetworach rybnych, a także w produktach kulinarnych, typu „fast food" i przekąskowych. Dane te będą stanowić aktualną bazę źródłową zawartości kwasów tłuszczowych, w tym izomerów trans w różnych grupach produktów spożywczych, będących podstawowym składnikiem spożywanej racji pokarmowej w Polsce.
Określono zawartość tłuszczu oraz skład kwasów tłuszczowych w 13 wybranych produktach przekąskowych (orzechy, nasiona), dostępnych na rynku warszawskim w latach 2000-2001. Stwierdzono, że badane orzechy i nasiona odznaczają się zawartością tłuszczu w granicach od 41 do 68%. Tłuszcz ten bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe. Wyjątek stanowiły wiórki kokosowe, w których tłuszczu dominowały kwasy nasycone.
Przebadano skład kwasów tłuszczowych w 31 próbkach wybranych tłuszczów spożywczych, stosowanych do smarowania pieczywa: margarynach kubkowych nisko- i pełnotłuszczowych, tłuszczach mieszanych i maśle, zakupionych na rynku warszawskim w latach 2000 - 2001 i pochodzących od 12 producentów. Stwierdzono duże zróżnicowanie ilościowe poszczególnych grup kwasów tłuszczowych w badanych tłuszczach. Masło w porównaniu do margaryn i tłuszczów mieszanych odznacza się niższą zawartością kwasów polienowych oraz zawiera więcej nasyconych kwasów tłuszczowych. Obecność izomerów trans w badanych próbkach tłuszczów była bardzo zróżnicowana -od O do 19 g/100 g tłuszczu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.