Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Celem pracy było wykorzystanie metody profilowej w interpretacji preferencji konsumenckich 10 wybranych piw typu pilzneńskiego. Do oceny stosowano ilościową analizę opisową (QDA) i oceny typu konsumenckiego. Uzyskane wyniki wskazują, iż stosując QDA można wyznaczyć i dokładnie zmierzyć wyróżniki sensoryczne, które mają istotny wpływ na kształtowanie się preferencji konsumenckich. Metoda profilowa jest przydatnym narzędziem do szczegółowej analizy jakości sensorycznej i porównawczej piw. Porównanie profili piw ocenionych najwyżej przez konsumentów z piwem o najniższej akceptacji pozwoliło na wskazanie wyróżników sensorycznych różnicujących piwa między sobą i umożliwiło precyzyjne wnioskowanie na temat ich jakości sensorycznej.
Celem pracy było porównanie jakości sensorycznej jabłek odmiany Jonagold i Idared z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej po zbiorze i po przechowywaniu w chłodni. Ocenę sensoryczną wykonano metodą ilościowej analizy opisowej (QDA) i w kategoriach jakości konsumenckiej (ocena preferencji). Do opisania jakości zastosowano 11 wyróżników wytypowanych przez zespół ekspertów. W ocenie konsumenckiej zastosowano metodę parzystą. Odmiany jabłek różniły się pod względem wielu wyróżników sensorycznych m.in. zapachu kwaśnego, słodko-nektarowego oraz zapachu innych owoców, a także twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno-jabłkowego oraz jakości ogólnej. Metoda uprawy nie wpłynęła na jakość sensoryczną badanych odmian. Proces przechowywania przyczynił się do obniżenia jakości sensorycznej obu badanych odmian jabłek, a w szczególności ich zapachu słodko-nektarowego, zapachu innych owoców oraz trawiastego, twardości, soczystości, smaku słodkiego, kwaśnego i aromatyczno- jabłkowego oraz jakości ogólnej. W ocenie konsumenckiej jabłka ekologiczne różniły się od owoców wyprodukowanych metodami konwencjonalnymi pod względem barwy skórki w przypadku odmiany Jonagold.
Celem pracy była ocena wybranych cech wartości odżywczej i jakości sensorycznej pomidorów odmiany Atut i Jontek z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Wyniki wykazały, że pomidory ekologiczne zawierały więcej suchej masy, mniej witaminy C i likopenu, ale więcej flawonoidów i beta karotenu niż pomidory z produkcji konwencjonalnej. Ocena sensoryczna była nieznacznie korzystniejsza dla pomidorów ekologicznych. Wszystkie różnice były wyraźniejsze dla odmiany Jontek niż Atut.
W przeprowadzonych badaniachpoddano ocenie sensorycznej -wybrane przetwory mleczarskie różniące się poziomem tłuszczu i określono -wpływ zawartości w nich steroli świadczących o obecności tłuszczu roślinnego na ich jakość sensoryczną. W bada­niach sensorycznych zastosowano metodę skalowania oraz profilową, natomiast do oznaczenia zawartości steroli roślinnych wykorzystano technikę chromatografii gazowej. Wykazano, że w większości przetwory charakteryzowały się bardzo dobrą lub dobrą jakością sensoryczną. Intensywność kluczowych atrybutów zapachu, smaku/smakowitości i konsystencji warunkowała ich optymalny -wizerunek sensoryczny. Stwierdzono obecność steroli roślinnych w niektórych badanychproduktach bez -wpływu na ich -właściwości sensoryczne.
Celem przeprowadzonych prac badawczych było określenie różnic i podobieństw sensorycznych cech jakościowych -wybranych mięśni (M. semimembranosus, M. longissimus dorsi, M. gluteus medium) surowego mięsa -wołowego, pozyskanych z 9 mieszań¬ców mięsnej rasy ojcowskiej z rasami mlecznymi pozyskanymi w projekcie ProOptiBeef. W badaniach -wzięto pod uwagę rów¬nież wpływ czasu przechowywania na jakość sensoryczną uzyskanego mięsa surowego. Ubój następował w momencie osią¬gnięcia przez -wyhodowane osobniki od 18 do 24 miesięcy. Oceny dokonywano po 7, a następnie po 14 dniach przechowywania w -warunkach chłodniczych (2±1°C). Szczegółową charakterystykę sensoryczną próbek mięsa przeprowadzono metodą profilo¬wą - skalowania. Ze -względu na rozpoznawczy charakter badań, a przez to małą liczbę ekspertów biorących udział w ocenie, wyniki przeanalizowano jak w metodzie skalowania biorąc pod uwagę tylko uzyskane średnie. Oceniane -wołowe mięso surowe pochodzące od zwierząt mieszańców mięsnej rasy ojcowskiej z rasami mlecznymi charakteryzowało się ogólną jakością senso¬ryczną powyżej 5, co -wskazuje na brak wad jakościowych -występujących w mięsie -wołowym -wywołanych stresem, niewłaści¬wym ubojem itp. Przeprowadzone badania jakości sensorycznej surowego mięsa -wołowego pochodzącego od zwierząt pozyska¬nych w projekcie ProOptiBeef -wykazały nieznaczne różnice w ocenianych atrybutach jakościowych w zależności rodzaju mi꬜nia, z którego pochodziła próbka. Niewielkie różnice zauważono w ocenie takich atrybutów jak marmurkowatość (najniższa w mięśniu półbłoniastym, najwyższa w najdłuższym grzbietu) oraz barwie (najintensywniejsza barwa czerwona w mięśniu po¬śladkowym średnim). Proces dojrzewania mięsa (7-14 dni) nie -wpływał lub -wpływał w nieznacznym stopniu na zmiany jakości sensorycznej takich atrybutów jakościowych ,jak zapach i konsystencja mięsa. Przeprowadzone badania należałoby traktować jako -wstępne, -wymagają one dalszej kontynuacji i potwierdzenia na -większej ilości zwierząt, tak aby w grupie doświadczalnej (o określonej rasie i wieku przy tym samym systemie opasu) było co najmniej zwierząt.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.