Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Porównano wyniki oznaczeń analitycznych i obliczeń teoretycznych całkowitego rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego w wybranych gatunkach pieczywa. Dla większości badanego pieczywa uzyskane wyniki analityczne byty znacząco wyższe niż teoretyczne, zarówno dla całkowitego błonnika, jak i jego frakcji. Aktualnie, obliczenia w oparciu o skład recepturowy w celu określenia zawartości błonnika pokarmowego i jego frakcji dla pieczywa wydają się nieprzydatne.
Porównana wpływ zmiany zawartości błonnika pokarmowego w mąkach na zmianę tego składnika w pieczywie oraz wybranych dietach. Zawartość błonnika pokarmowego, w niektórych asortymentach pieczywa zmienia się znacząco, jednak ogolnie nie wpływa to istotnie na zmianę jego spożycia w dietach.
Zawartość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego oznaczono metodą enzymatyczno-wagową w 4 typach mąki pszennej i 4 typach mąki żytniej, pochodzących z 5 polskich młynów. Uzyskane wyniki dla mąki pszennej typ 750 i 1850 oraz żytniej typ 1400 i 2000 wskazują na występowanie znaczących rozbieżności pomiędzy wartościami analitycznymi, a zawartymi w ostatnim wydaniu tabel wartości odżywczej produktów spożywczych.
Celem pracy było przygotowanie bazy danych o zawartości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego włókna pokarmowego w wybranych produktach zbożowych. Dane były opracowane w oparciu o dane literaturowe, badania analityczne i obliczenia z wykorzystaniem receptur. Produkty zbożowe są głównie źródłem frakcji nierozpuszczalnej włókna pokarmowego. Niektóre z produktów, jak produkty owsiane i pieczywo z mąki żytniej typ 580 i 720 mogą także w znaczących ilościach dostarczać rozpuszczalnej frakcji włókna pokarmowego.
Celem pracy było przygotowanie bazy danych o zawartości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego włókna pokarmowego w wybranych warzywach i owocach. Dane były opracowane w oparciu o dane literaturowe, badania analityczne i obliczenia z wykorzystaniem receptur. Zarówno warzywa, jak i owoce są źródłem włókna pokarmowego w diecie. Udział frakcji rozpuszczalnej w poszczególnych produktach był zróżnicowany i w większości produktów stanowił od 30 % do 50 % włókna całkowitego.
W pracy oceniono, czy istnieje zróżnicowanie w preferencji względem produktów o różnej zawartości błonnika pokarmowego. Badaniami objęto młodzież z terenu Warszawy. Uzyskane wyniki wskazują, że wszystkie z ocenianych produktów o zróżnicowanej zawartości błonnika pokarmowego były mniej łub bardziej łubiane. W poszczególnych grupach produktów zaobserwowano, że preferencja ich spożycia zależy od zawartości w nich błonnika pokarmowego. W trzech z sześciu grup produktów najbardziej lubiane były produkty niskobłonnikowe.
W racjach pokarmowych odtworzonych laboratoryjnie na podstawie danych GUS za rok 1996 (budżety rodzinne) oznaczono zawartość błonnika pokarmowego. Zawartość błonnika pokarmowego wahała się w granicach 17,5-32,7 g/dz/os w zależności od grupy socjoekonomicznej i była najwyższa w racji osób utrzymujących się z niezarobkowych źródeł, jak wskazywały badania analityczne. W ocenie teoretycznej zawartość błonnika pokarmowego była niższa i wynosiła w granicach 16,7-19,7 g/dz/os. Głównym źródłem błonnika w diâie były produkty zbożowe, stanowiące około 60%.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.