Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Poglądy na rolę tłuszczów w żywieniu człowieka zmieniały się wraz z nowymi wynikami badań. Obecnie wiadomo, że tłuszcze są skoncentrowanym źródłem energii, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) oraz stanowią dla organizmu materiał budulcowy. Jednak stan zdrowia człowieka zależy nie tylko od ilości dostarczonego tłuszczu, ale także od jego jakości (budowy chemicznej, proporcji składników).
Do podstawowych zasad prawidłowego stylu życia należą: zachowanie odpowiedniej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej i zaprzestanie palenia. Nieprzestrzeganie tych zaleceń prowadzi do zwiększonego występowania przewleklych chorób niezakaźnych,, w tym otyłości. Celem pracy była analiza porównawcza stylu życia kobiet przed menopauzą i w okresie perimenopauzy ze szczególnym zwróceniem uwagi na sposób żywienia. W obu badanych grupach wykazano nieprawidłowości w sposobie żywienia i małą aktywność fizyczną.
Nieprawidłowe żywienie jest w Polsce i na świecie powszechnym i poważnym problemem. Wykazano bowiem, że może być przyczyną ponad 80 chorób niezakaźnych. Niewłaściwe żywienie wynika często ze zbyt szybkiego tempa życia, braku czasu na spokojne spożycie posiłku, nieprawdziwych informacji na temat różnych diet i sposobów żywienia, a przez to stosowanie niekonwencjonalnych nie sprawdzonych diet bez kontroli lekarza bądź dietetyka jak również na tym, iż często w pierwszej fazie choroby część zaburzeń jest niezauważalna, np. w chorobach sercowo-naczyniowych czy w dnie, przez co choroba może dalej się rozwijać. Biorąc pod uwagę najczęściej występujące czynniki ryzyka chorób dietozależnych przedstawiono w artykule zalecenia dietetyczne dla trzech najczęściej zalecanych diet: diety o kontrolowanej zawartości kwasów tłuszczowych, polecanej w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych, w tym dla pacjentów z chorobą wieńcową, dyslipidemią, miażdżycą i nadciśnieniem, diety łatwo strawnej zalecanej w chorobach przewodu pokarmowego i diety niskopurynowej polecanej dla osób z hiperurykemią i dną.
Dobrze zbilansowana dieta jest jednym z wyznaczników zdrowia. Nieodpowiednie spożycie składników odżywczych może sprzyjać rozwojowi chorób. Celem badania była ocena spożycia wapnia, fosforu, białka i relacja pomiędzy spożyciem wapnia a stężeniem lipidów, glukozy u pacjentów z otyłością. Badaniami objęto 57 osób w wieku 21-63 lat, u których dokonano oceny spożycia na podstawie 3 dniowego zapisu i oznaczono stężenie glukozy, wapnia i lipidów. Stężenie lipidów oceniono metodami enzymatycznymi, stężenie wapnia oceniono aparatem Vitros 250. Średnie dobowe spożycie wapnia u mężczyzn wyniosło 588,8 mg, u kobiet - 549,3 mg i było poniżej poziomu bezpiecznego. Wykazano istotne statystycznie korelacje pomiędzy spożyciem wapnia a stężeniem glukozy u kobiet i mężczyzn. Nie wykazano zależności ze stężeniem lipidów. Spożycie wapnia może być jednym z wyznaczników stężenia glukozy u otyłych osób.
Przeprowadzono ilościową oceną sposobu żywienia i badanie składu ciała u osób z nadwagą i hyperlipidemią w zależności od typu otyłości i typu hiperlipidemii. Stwierdzono spożycie tłuszczu przekraczające 30% energii. Niekorzystnym wynikiem było również niskie spożycie witamin antyoksydacyjnych u niektórych pacjentów. Dotyczyło to głównie kobiet z otyłością gynoidalną. Wyniki pracy wskazują, iż niezbędne jest prowadzenie edukacji żywieniowej u pacjentów ze schorzeniami metabolicznymi.
Wprowadzenie. Obecnie prowadzone badania wskazują na wzrost zgonów u osób z niskim stężeniem cholesterolu w surowicy, które spowodowane jest zmniejszaniem frakcji lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL-C) i lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-C). Cel. Celem pracy była ocena związku pomiędzy polimorfizmem TaqIB genu CETP, a stężeniami wybranych parametrów gospodarki lipidowej u pacjentów z nadwagą i otyłością. Materiał i metoda. Badaniami objęto 73 osoby w wieku 24-68 lat. Otyłość androidalną stwierdzono u 90,4% kobiet, w tym u 66,7% ze stężeniem HDL-C powyżej 50 mg/dL. Wyniki. Najwięcej z otyłością brzuszną było heterozygot B1B2 (38,1%). Otyłość brzuszna występowała u 48,4% mężczyzn, w tym u 25,8% heterozygot B1B2 oraz u 67,7% z HDL>40mg/dl. Stwierdzono, większe nieistotne statystycznie stężenie TG, TC, LDL-C, procentowej zawartości masy tkanki tłuszczowej (%FM) u pacjentów z genotypem B2B2 w porównaniu do osób z genotypem B1B1 i B1B2. U kobiet wyższe stężenie TC, LDL-C oraz HDL-C stwierdzono w przypadku obecności genotypu B1B2, natomiast większe stężenie wszystkich badanych frakcji lipidowych wykazali mężczyźni z genotypem B2B2, u których stwierdzono także największą zawartość %FM. Wnioski. Uzyskane wyniki wskazują, że u otyłych mężczyzn polimorfizm TagIB może być niezależnym czynnikiem wpływającym na stężenie HDL-cholesterolu.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.