Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Agroturystyka stanowi kluczowy i priorytetowy składnik wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Gospodarstwa agroturystyczne są rodzajem przedsiębiorstw produkcyjno-usługowych, które prowadzą działalność gospodarczą (rolniczą) i świadczą usługi turystyczne. Szczególny rozwój gospodarstw agroturystycznych obserwuje się w krajach unijnych. Mając to na uwadze, należy w większym zakresie rozwijać działalność agroturystyczną w Polsce, a szczególnie unowocześniać bazę turystyczną i uatrakcyjniać pobyt turystów na obszarach wiejskich.
W literaturze specjalistycznej coraz częściej poruszane są zagadnienia kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej lub obiektów turystycznych pomijając nazwę gospodarstw agroturystycznych. Usługobiorca wybierając miejsce spędzenia czasu wolnego (urlopu, weekendu) analizuje nie tylko bazę noclegową czy obiekt turystyczny, ale zainteresowany jest otoczeniem infrastrukturalnym. Dlatego też kategoryzacja powinna dotyczyć gospodarstwa agroturystycznego wraz z miejscem jego lokalizacji. Kategoryzacja gospodarstw agroturystycznych w sposób istotny wpływa na rozwój obszarów wiejskich. Im więcej jest na danym obszarze gospodarstw skategoryzowanych, tym więcej turystów odwiedza ten teren (wyższy standard i lepsza jakość świadczonych usług).
Dokonano analizy rozwoju produktów turystycznych w regionie Puszczy Białowieskiej. Jest to region szczególny, na obszarze którego zlokalizowanych jest wiele unikatowych produktów turystycznych (markowych). Jak dotychczas, w wyniku niezbyt skutecznej promocji dla wielu turystów krajowych i zagranicznych produkty turystyczne nie są znane, a region Puszczy Białowieskiej nie jest często odwiedzany, uwzględniając jego walory i atrakcje turystyczne.
Dynamiczny rozwój działalności agroturystycznej w okresie ostatnich kilku lat, zwłaszcza od 2000 roku, stał się wskaźnikiem, zarówno faktycznych potrzeb w tym zakresie, jak i dużych możliwości powiększania liczebności gospodarstw agroturystycznych, szczególnie przy konsekwentnym wspomaganiu różnych instytucji i organizacji. Wraz z rozwojem agroturystyki pojawiła się potrzeba dokonania zmian w kategoryzacji gospodarstw agroturystycznych w celu poprawy jakości świadczonych usług i zwiększenia ich asortymentu. Opracowanie kategoryzacji przygotowano w przekonaniu, że stanie się ona przyczynkiem do szerszych badań naukowych, analiz i dyskusji nad kształtem ciągle rozwijających się gospodarstw agroturystycznych. Równocześnie zaproponowano kilka rozwiązań innowacyjnych, które mogą przyczynić się do trafnego wyboru miejsca i miejscowości do wypoczynku
W każdej działalności gospodarczej, handlowej czy usługowej człowiek odgrywa najważniejszą rolę. Wpływ człowieka na środowisko i rozwój turystyki i agroturystyki jest szczególnie istotny, ponieważ oddziaływuje pośrednio lub bezpośrednio na środowisko naturalne, tj. florę i faunę. Zagadnienie antropopresji agroturystyki nabrało szczególnego znaczenia w „przededniu" wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jest to bardzo ważne z uwagi na fakt, że członkowie Unii Europejskiej przywiązują wielką uwagę do zagadnień ekologii, turystyki, agroturystyki, wypoczynku i rekreacji. Dlatego też turystyka i agroturystyka w Polsce staje w obliczu intensywnej konkurencji międzynarodowej. Celem powyższego opracowania jest ukazanie pozytywnych, jak i negatywnych efektów antropopresji oraz przedstawienie istoty czynnika ludzkiego. Prowadząc działalność agroturystyczną, każdy potencjalny usługodawca powinien wnikliwie rozważyć jej celowość oraz możliwość rozwoju na najbliższe lata, uwzględniając jej konsekwencje. Ta sama kwestia powinna mieć odniesienie do każdego turysty. I to jest również celem niniejszego opracowania.
Celem badań była identyfikacja dominujących instytucji i organizacji, wspomagających procesy rozwoju agroturystyki oraz określenie ich roli i znaczenia w systemie zarządzania agroturystyką. Instytucje i organizacje są podmiotami, które inspirują i służą wszechstronną pomocą specjalistyczną wszystkim usługodawcom. Spełniają one najczęściej funkcję administracyjną w odróżnieniu od właścicieli gospodarstw agroturystycznych, którzy organizują wypoczynek, wyżywienie, atrakcje i tworzą miłą atmosferę podczas pobytu gości. Można stwierdzić, że instytucje i organizacje są skuteczne w działaniu, o czym świadczy sukcesywny ich wzrost w województwie podlaskim. Województwo podlaskie jest szczególnym regionem, bowiem na jego obszarze znajdują się bogate walory przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe. Pod względem liczby gospodarstw agroturystycznych województwo podlaskie zostało sklasyfikowane na czwartym miejscu w Polsce.
Rozwój gospodarstw agroturystycznych i .świadczonych usług zależy od wielu czynników. Każde gospodarstwo agroturystyczne charakteryzuje się określoną specyfiką działalności. Proponowane typy gospodarstw agroturystycznych przyczynią się do zwiększenia popytu i podaży świadczonych usług. O typie gospodarstwa powinno decydować jego położenie, występujące atrakcje turystyczne, zasoby naturalne oaz umiejętności organizatorskie właściciela.
Agroturystyka stanowi potencjalnie ważny czynnik wielofunkcyjnego rozwoju obszarów wiejskich. Podstawowe czynniki mające wpływ na rozwój gospodarstw agroturystycznych to walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe oraz zabytkowe budowle. Przedstawiono wyniki badań ankietowych (przeprowadzonych na przełomie 2001/2002 roku) województwa podlaskiego dotyczące rozwoju gospodarstw agroturystycznych po okresie transformacji systemu społeczno-gospodarczego kraju.
Podjęto próbę wskazania działań zachęcających do odwiedzenia województwa podlaskiego przez turystów zagranicznych. Jest to województwo, w którym nie są wykorzystane walory i atrakcje turystyczne przez turystów krajowych, a szczególnie zagranicznych. Po zastosowaniu przedstawionych propozycji jest duża szansa na poprawę istniejącej sytuacji.
Jakość wypoczynku w środowisku wiejskim w decydującej mierze zależy od tradycyjnego charakteru obszarów wiejskich, możliwości kontaktu z przyrodą (cisza, spokój, niewielka gęstość zaludnienia, mniejsza liczba pojazdów oraz wartości historyczne obszarów). W środowiskach wiejskich i gospodarstwach turyści poszukują przede wszystkim tego czego brakuje w miastach. Dlatego też niezbędne jest poznanie takich środowisk, które są atrakcyjne dla turystów. To od walorów i atrakcji turystycznych będzie zależało ilu turystów i jak często będą odwiedzać wybrany teren. Celem powyższego opracowania jest ukazanie, w jaki sposób czynniki przyrodnicze i ekonomiczne wpływają na atrakcyjność i przydatność turystyczną obszarów wiejskich.
W opracowaniu dokonano analizy rozwoju turystyki konnej w województwie podlaskim. Województwo to szczególnie nadaje się do organizacji tego rodzaju turystyki i przeprowadzania badań z uwagi na liczne występowanie tej grupy zwierząt. Koń jest tu wciąż wykorzystywany do prac polowych i transportu w gospodarstwach rolnych, tworzone też są różne ośrodki i kluby jeździeckie. Niektóre z nich proponują także hipoterapię czy hippikę. Turystyka konna to jedyna dyscyplina turystyki kwalifikowanej, w której biorą udział dwie żywe istoty – człowiek i koń. Koń stał się także natchnieniem oraz wdzięcznym tematem dla wielu malarzy, pisarzy i rzeźbiarzy.
18
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Non-productive functions of valuable natural areas

100%
The subject of the study is the presentation of naturally valuable areas in which non-production related functions can be performed apart from the production related ones. The purpose of this article is to address the issue of functions of naturally valuable areas with the focus on their importance for economic and social activity. The present analysis has been based on the specialist research literature as well as on the data obtained from local government bodies. The induction and deduction methods as well as critical literature analysis have been used. The results of the study confirmed that non-production related functions play a significant role in social life and, above all, they can impact the improvement of people’s physical and mental health. They can also provide some valuable raw materials including forest undergrowth while the principles of sustainable growth are followed.
Województwo podlaskie, a szczególnie cztery powiaty w jego południowo-wschodniej części nie są zbyt często odwiedzane przez turystów, co wiąże się z niewykorzystaniem potencjału turystycznego tych obszarów. Aby został on właściwie wykorzystany, niezbędne są działania marketingowe, a głównie promocja tego regionu. Wiele podmiotów gospodarczych dowiodło, że marketing jest najskuteczniejszym elementem działalności gospodarczej. Aby tak się stało, powinien on opierać się na umiejętnościach menedżerskich właścicieli podmiotów gospodarczych oraz zaangażowaniu przedstawicieli samorządów lokalnych, działaczy politycznych na wszystkich szczeblach, pragnących utrzymać, i wzmacniać pozycję gospodarczą regionu na krajowym i zagranicznym rynku turystycznym.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.