Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Efekty ekonomiczne są konsekwencją wytworzonej i sprzedanej produkcji. W gospodarstwach rolniczych zalicza się do nich nadwyżkę bezpośrednią z gospodarstwa rolnego, wartość dodaną oraz dochód. W przeprowadzonych badaniach dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego (zgodnie z metodyką FADN) przyjęto za podstawową kategorię oceny sytuacji materialnej gospodarstw i ich efektywności. Podjęto próbę zidentyfikowania czynników wpływających na dochodowość produkcji mleka w specyficznych latach dla polskiego rolnictwa. Przeprowadzone badania bowiem dotyczyły lat 2004 i 2009, które charakteryzowały się wyraźnymi zmianami w makrootoczeniu rolnictwa. Rok 2004 to okres przystąpienia do UE, natomiast rok 2009 to czas głębokiego kryzysu na rynku mleka.
Podjęto próbę określenia współzależności między liczbą krów w stadzie a organizacją produkcji zwierzęcej. Celem badań było określenie związku pomiędzy stopniem koncentracji a intensywnością produkcji wyrażoną obsadą krów na 100 ha UR. Zaprezentowano kształtowanie się wybranych wskaźników dotyczących produkcji zwierzęcej w gospodarstwach mlecznych. Przeanalizowano także zagadnienie wydajności mlecznej w poszczególnych grupach gospodarstw, wykazując wyraźną współzależność z liczbą krów w stadzie.
W artykule zaprezentowano źródła fi nansowania majątku gospodarstw mlecznych w zależności od skali produkcji, jak również zmiany w tym zakresie w latach 2004-2009. Zbadano udział kapitału własnego i stałego w pasywach ogółem, wykazując wyraźne różnice w kształtowaniu się tych wskaźników pomiędzy poszczególnymi grupami gospodarstw.
Celem badań było określenie efektywności ekonomicznej podstawowych czynników produkcji (ziemi, pracy, kapitału) w zależności od liczby krów w stadzie. Podjęto próbę określenia współzależności między liczbą krów w stadzie a sytuacją dochodową gospodarstwach wyspecjalizowanych w produkcji mleka. Efekty ekonomiczne są konsekwencją wytworzonej i przeznaczonej na sprzedaż produkcji. W gospodarstwach rolniczych zalicza się do nich nadwyżkę bezpośrednią z gospodarstwa rolnego, wartość dodaną oraz dochód. Zgodnie z metodyką FADN w badaniach przyjęto dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego za podstawową kategorię oceny sytuacji materialnej gospodarstw i ich efektywności. Przeanalizowano m.in. wskaźnik dochodowości ziemi oraz ekonomiczną wydajność pracy. Zaprezentowano także dochody w przeliczeniu na krowę mleczną oraz kilogram wyprodukowanego mleka.
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Produkcja mleka w Polsce na tle Europy i świata

100%
Zaprezentowano rynek mleka w Polsce na tle Europy i świata, analizując m.in. wielkość produkcji mleka w Polsce na tle największych producentów europejskich i światowych. Przedstawiono znaczenie rynku mleka w Polsce, wskazując na wysoki jego udział w strukturze towarowej produkcji rolniczej, a także na dodatnie saldo w handlu zagranicznym produktami mleczarskimi. Przeanalizowano również zależności pomiędzy produkcją a skupem mleka w Polsce a także relacje obowiązujących kwot mlecznych w poszczególnych latach kwotowych (okres 2004-2009) do wysokości ich wykorzystania.
Zaprezentowano kształtowanie się cen mleka w Polsce na tle krajów UE, Nowej Zelandii i USA w latach 2006-2011. We wszystkich krajach, pomimo znacznych różnic w poziomie cen, wahania przybierały zgodny kierunek, co świadczy o globalnym charakterze powiązań poszczególnych rynków narodowych. Celem pracy było także określenie związku pomiędzy liczbą krów mlecznych utrzymywanych w gospodarstwie a ceną mleka. Przeanalizowano cennik mleka jednej z mleczami z regionu Mazowsze i Podlasie, w celu zidentyfikowania czynników kształtujących cenę mleka w skupie. W analizowanym okresie zaobserwowano wzrost zmienności cen mleka na rynku europejskim i światowym (zjawisko szczególnie widoczne po 2007 r.). W gospodarstwach polskich poziom cen za mleko był dodatnio skorelowany z liczbą krów w stadzie.
Celem opracowania jest zaprezentowanie instytucji prawa pierwokupu i pierwszeństwa sprzedaży w funkcjonowaniu ANR. Dane zostały pozyskane głównie z publikowanych przez Agencje raportów oraz informacji uzyskanych bezpośrednio u pracowników Agencji zajmujących się badanym obszarem.
Artykuł dotyczy rynku gazu ziemnego w Polsce. W pierwszej części opracowania przedstawiono znaczenie tego surowca w gospodarce jako ważnego źródła energii. Przeanalizowano także zasoby złóż gazu ziemnego w Polsce oraz jego wydobycie. W dalszej części pracy zaprezentowano strukturę dostaw gazu do Polski oraz jego zużycia na krajowym rynku. Stwierdzono m.in. rosnące zapotrzebowanie na to paliwo w branży elektroenergetycznej oraz w handlu i usługach. W artykule scharakteryzowano również rynek LNG i CNG jako część rynku gazu o specyficznych wymaganiach transportowych i magazynowych.
12
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Hurtowy rynek mleka w województwie mazowieckim

63%
Przedstawiono zmiany jakie nastąpiły w latach 2004-2009 w produkcji mleka w województwie mazowieckim na tle Polski i pozostałych regionów kraju. Pokazano jakie były zależności pomiędzy warunkami przyrodniczo-produkcyjnymi a regionalizacją produkcji. Stwierdzono pogłębianie się różnic między województwami, w tym „przemieszczanie” się produkcji do rejonów o najwyższych jej wartościach. Zauważono także, iż województwo mazowieckie staje się jednym z najważniejszych regionów produkcji mleka w Polsce.
Celem badań była identyfikacja wpływu skali chowu na organizację produkcji roślinnej w gospodarstwach rolnych wyspecjalizowanych w produkcji mleka. Badaniami objęto gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną w ramach FADN w latach 2004-2009. Do analizy produkcji roślinnej wybrano kryterium rolniczo-statystyczne. W badaniach skoncentrowano się na produkcji zbóż i roślin pastewnych, wskazując wielkość produkcji, jej strukturę oraz dynamikę zmian tych parametrów w zależności od skali produkcji. Wykazano m.in. zależność pomiędzy liczbą krów w stadzie a udziałem zbóż i udziałem roślin pastewnych w powierzchni UR.
15
63%
Celem artykułu jest identyfikacja specyficznych cech dotyczących dystrybucji piwa niszowego w mikro i małych browarach w Polsce. Badania przeprowadzono w 2015 roku za pomocą ankiety. Kwestionariusz wysłano do 95 mikro i małych browarów, co stanowiło prawie 77% wszystkich tego typu obiektów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 20 podmiotów, czyli 21% ankietowanych browarów, a 16% wszystkich takich obiektów Polsce. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono m.in., że liczba mikro i małych browarów w Polsce rokrocznie wzrasta, a ich udział w rynku piwa również zwiększa się i wszystkie przewidywania wskazują, że trend ten nie będzie się zmieniał. Zaobserwowano również, że dystrybucja piwa jest zróżnicowana w zależności od rodzaju browaru.
In the paper the level of dairy farm income have been presented. It stated that income situation of farm by rising scale of production has grove more proportional than cows number. For receive the parity level of income in the farm have to be over 30 cows.
Celem badań była analiza wypadków przy pracy rolników w latach 2002-2012. Przeprowadzone badania dotyczyły wypadków w rolnictwie, ich zmian w czasie i struktury, a także związków pomiędzy liczbą wypadków a profilem produkcji rolniczej oraz położeniem gospodarstwa. Analizie poddano dane statystyczne KRUS dotyczące wypadków w rolnictwie za lata 2002-2012. Przeprowadzone analizy mają charakter badań wprowadzających i służą jako przyczynek do dalszych badań. W trakcie badań zaobserwowano m.in. współzależność pomiędzy położeniem gospodarstwa a liczbą wypadków śmiertelnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 2 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.