Ograniczanie wyników

Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 140

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Rolnictwo ekologiczne jest najbardziej przyjaznym człowiekowi systemem produkcji rolniczej. W ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania tym sposobem gospodarowania. W artykule przedstawiono konwencjonalny system produkcji i skutki jego powszechnego stosowania. Omówiono początki rolnictwa ekologicznego, jego główne założenia i cele, obowiązujące regulacje prawne, w tym system kontroli i certyfikacji. Przedstawiono najnowsze dane statystyczne dotyczące liczby gospodarstw stosujących ekologiczne metody produkcji oraz areału upraw ekologicznych na świecie i w Polsce.
W artykule omówiono regulacje prawne dotyczące surowców, substancji dodatkowych i wspomagających proces przetwarzania oraz metod przetwarzania stosowanych w przetwórniach żywności ekologicznej. Przedstawiono dane statystyczne dotyczące licby przetwórni ekologicznych w Polsce, ich rozmieszczenia i profilu produkcji. Omówiono zasady znakowania ekologicznych produktów żywnościowych. Przedstawiono sytuację na rynku żywności ekologicznej w Polsce.
Celem badań była ocena jakości handlowych makaronów bezglutenowych. Badaniom poddano 7 makaronów formy świderki, w tym 5 makaronów bezglutenowych oraz 2 makarony pszenne (z semoliny oraz z mąki z ziarna pszenicy zwyczajnej), które stanowiły próby kontrolne. Przeprowadzono ocenę opakowań pod kątem prawidłowości ich oznakowania, ocenę podstawowych składników chemicznych makaronów, takich jak: zawartość wody, białka ogółem, składników mineralnych (popiołu) oraz ocenę kulinarną i organoleptyczną. Stwierdzono, że makarony bezglutenowe zawierały istotnie mniej białka ogółem niż makarony pszenne, co przełożyło się na większe straty suchej substancji podczas ich gotowania. Spośród produktów bezglutenowych najbardziej zbliżonymi do makaronów pszennych właściwościami organoleptycznymi cechowały się makarony z mąki kukurydzianej i ryżowej z dodatkiem emulgatorów
Pentozany zaliczane są do nieskrobiowych polisacharydów, stanowią one znaczną część błonnika pokarmowego ziarna zbóż. Ze względu na rozpuszczalność dzielą się na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. Spośród wszystkich rodzajów zbóż największą zawartością pentozanów charakteryzuje się ziarno żyta. W artykule omówiono budowę pentozanów, ich właściwości funkcjonalne i znaczenie technologiczne. Przedstawiono zmiany jakim ulegają pentozany w procesie produkcji pieczywa. Opisano również jedną z użytecznych metod służących do badania właściwości ciasta żytniego związanych z obecnością pentozanów i aktywnością enzymów, które rozkładają te związki.
Celem pracy była ocena właściwości przemiałowych ziarna orkiszu odmiany Schwabenkorn oraz wybranych ozimych odmian pszenicy zwyczajnej: Figura, Ostka Strzelecka, Smuga, Tonacja i Wydma. Ziarno pochodziło z uprawy ekologicznej z doświadczenia przeprowadzonego w latach 2007-2009 w Stacji Doświadczalnej Osiny, należącej do IUNG-PIB w Puławach. Ziarno orkiszu cechowało się mniejszą celnością i wyrównaniem oraz mniejszą twardością i szklistością bielma niż ziarno badanych odmian pszenicy zwyczajnej. Wydajności mąki uzyskanej z przemiału ziarna orkiszu i pszenicy zwyczajnej były porównywalne, znaczące różnice wystąpiły w ilości mąki z pasaży śrutowych i wymiałowych. Nakłady energetyczne na przemiał ziarna orkiszu były istotnie niższe, w porównaniu z ilością energii zużywanej podczas przemiału ziarna pszenicy zwyczajnej.
W pracy scharakteryzowano systemy zapewnienia bezpieczeństwa żywności GMP/GHP oraz HACCP, a także przedstawiono możliwości zastosowania ich elementów na etapie projektowania technologicznego zakładu przemysłu spożywczego. Zwrócono szczególną uwagę na prawidłowość usytuowania pomieszczeń względem siebie, ich odpowiednie wykończenie oraz właściwy pod względem higienicznym dobór wyposażenia technologicznego.
Skrobia jest podstawowym polisacharydem zawartym w ziarnie zbóż i przetworach zbożowych. W zależności od pochodzenia ma różną budowę (wielkość i kształt granulek) oraz właściwości funkcjonalne. W artykule omówiono budowę skrobi żytniej i jej właściwości - zdolność do chłonięcia wody i pęcznienia, kleikowania oraz rozpuszczania, które są ważne w technologii piekarstwa. Przedstawiono również dostępne w literaturze wyniki badań dotyczących procesu retrogradacji skrobi. Omówiono metody stosowane do oceny skrobi, w tym jedną z nowoczesnych metod oceny procesu kleikowania i retrogradacji skrobi - różnicową kalorymetrię skaningową (badanie DSC).
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 7 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.