Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Na podstawie przeprowadzonych badań nad zawartością i jakością białka w odtwarzanych laboratoryjnie racjach pokarmowych stwierdzono, że ilość białka pokrywała zapotrzebowanie na białko (poziom bezpieczny) z dużym marginesem bezpieczeństwa (122,8% a nawet 144,5%). Stwierdzono nieco wyższą ilość białka w racjach rodzin pracowników na stanowiskach nierobotniczych (60,5 g i 64,7 g), aniżeli w racjach pracowników rodzin na stanowiskach robotniczych (55,9 g i 63,9 g). Wskaźniki wartości odżywczej białka wahały się od wartości CS 66,5 (aminokwasem ograniczającym był tryptofan) i EAA 84 dla racji robotniczej o najniższych dochodach do CS 69,5 dla racji pracowników na stanowiskach robotniczych o średnich dochodach i EAA 88 dla racji pracowników na stanowiskach nierobotniczych o niskich dochodach. Porównanie wskaźników wartości odżywczej białka wskazuje na dużą zgodność wskaźników uzyskanych na podstawie składu aminokwasowego oznaczonego a wskaźnikami uzyskanymi ze składu aminokwasowego wyliczonego. Różnice pomiędzy wskaźnikami wynoszą średnio 3%. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że zarówno ilość białka jak też jego jakość w badanych racjach pokarmowych nie budziła zastrzeżeń.
W lalach 2004 - 2005 przeprowadzono walidację melody oznaczania wapnia i magnezu w żywności metodą atomowej spektrometrii absorpcyjnej w wersji płomieniowej oraz oszacowano niepewność wyników. W pracy przedstawiono wyniki badań podstawowych parametrów walidacji, tj. precyzji i poprawności, wyniki oznaczeń w certyfikowanych materiałach odniesienia oraz uzyskane w badaniach biegłości. Uzyskane wyniki potwierdzają, że stosowana metoda charakteryzuje się zadowalającą precyzją i poprawnością. Dodatkowym potwierdzeniem kompetencji Laboratorium IZZ w tym zakresie było uzyskanie w 2006r. certyfikatu Polskiego Centrum Akredytacji.
W pracy wyznaczono współczynniki zachowania wybranych składników odżywczych w tłustych rybach morskich smażonych w nowoczesnych urządzeniach gastronomicznych. Najwyższe współczynniki zachowania tiaminy i niacyny osiągnięto smażąc ryby bez tłuszczu w naczyniu z dnem akutermicznym. Natomiast współczynniki zachowania sodu, potasu i magnezu uzyskane w każdym z badanych urządzeń gastronomicznych nie różnią się statystycznie.
Metodą ASA oznaczono zawartość miedzi, cynku i manganu w racjach pokarmowych pięciu grup społeczno-dochodowych w Polsce, odtworzonych w laboratorium na podstawie danych o spożyciu żywności według GUS w roku 1996. Równolegle dla tych samych racji pokarmowych dokonano teoretycznej oceny zawartości wyżej wymienionych składników drogą obliczeniową. Wystąpiły znaczne różnice w zawartości miedzi, cynku i manganu w badanych racjach. Stwierdzono niski stopień realizacji normy, szczególnie na miedź (26-49% dolnego zakresu normy). Realizacja normy na cynk kształtowała się w zakresie 61-82%, natomiast dla manganu mieściła się w zakresie zaleceń. Ogólnie najniższą realizację norm na badane składniki mineralne stwierdzono dla racji gospodarstw pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych o najniższych dochodach. Porównanie wyników analitycznych z uzyskanymi w ocenie teoretycznej wykazało dużą zgodność dla cynku i manganu, w przypadku miedzi wartości obliczone było o około 50% wyższe od oznaczonych.
Badania odtworzonych w laboratorium, na podstawie danych GUS za 1996 r. racji pokarmowych pięciu grup gospodarstw domowych - pracowników (na stanowiskach robotniczych i nierobotniczych) o najniższych i średnich dochodach oraz utrzymujących się z niezarobkowych źródeł, wykazały niski poziom spożycia badanych pierwiastków, z wyjątkiem fosforu. Stopień realizacji normy dla wapnia wynosił 42-61%, magnezu 61-71%, żelaza 67-90%, potasu 66-77% a fosforu 107-150%. Najniższy stopień realizacji normy występował w racjach pracowników o najniższych dochodach oraz w racjach grupy osób utrzymujących się z niezarobkowych źródeł. Porównanie wyników oznaczeń oraz oceny teoretycznej wykazało dużą zgodność dla wapnia, fosforu i żelaza.
W doświadczeniu na szczurach badano wpływ lizyny na wchłanianie żelaza i miedzi. Dodatek chlorowodorku L-lizyny do diet z glutenem podwyższał wchłanianie pozorne żelaza z 7,8% do 10,5% i obniżał stężenie tego pierwiastka w wątrobie szczurów, nie miał natomiast wpływu na wchłanianie miedzi. Przy podwyższeniu zawartości lizyny, a także ogólnej wartości odżywczej białka w diecie glutenowej poprzez dodatek plazmy krwi stwierdzono wysokie wchłanianie żelaza i miedzi (18,3% i 13,5% odpowiednio). Dodatek lizyny do diet zawierających kazeinę uszkodzoną (ogrzewana z dodatkiem 5% glukozy w 90°C w ciągu 24 h i 96 h) nie wpływał na wchłanianie pozorne żelaza.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.