Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 45

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano możliwości zastosowania metody potencjometrycznej do oznaczania mikroilości jodków w spożywczej soli jodowanej i oceniono wpływ stężenia soli w roztworach na dokładność pomiaru.
W doświadczeniach na zwierzętach zbadano właściwości farmakodynamiczne naturalnej średniozmineralizowanej wody alkalicznej z ujęcia „Paproć" w Tymbarku. Stwierdzono, że badana woda działa moczopędnie, neutralizuje sok żołądkowy, wpływa istotnie na pH krwi i moczu, elementy gospodarki elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej
W badaniach doświadczalnych na szczurach określono wpływ doustnego stosowania wody dejonizowanej na niektóre parametry gospodarki lipidowej, białkowej, węglowodanowej, morfologię, rozmaz krwi obwodowej i równowagę kwasowo-zasadową we krwi tych zwierząt
W badaniach doświadczalnych na zwierzętach określono niektóre właściwości farmakodynamiczne naturalnej wody fluorkowej oraz wodnego roztworu NaF. Stwierdzono oddziaływanie tych wód na gospodarką lipidową i wodno-elektrolitową, równowagę kwasowo-zasadową oraz perystaltykę jelita cienkiego.
Omówiono znajdujące się na obszarze Polski ujęcia leczniczych wód mineralnych zawierających m in. żelazo i mangan w znacznych stężeniach, pozwalających na zakwalifikowanie tych wód do tzw. swoistych. Spośród stosowanych w uzdrowiskach zabiegów leczniczych opierających się na tworzywach naturalnych przedstawiono te, które wykorzystają wody lecznicze żelaziste oraz zawierające mangan.
Zmodyfikowano zawartą w Polskiej Normie metodę spektrofotometryczną oznaczania jodku potasowego w soli. Przeprowadzono walidacją metody określając jej precyzję, dokładność oraz liniowość.
W badaniach doświadczalnych na szczurach określono wpływ wody demonizowanej, stosowanej per os, na poziom sodu, potasu, wapnia i magnezu we krwi i w moczu tych zwierząt.
Przedmiotem badań było przystosowanie spektrofotometrycznej metody oznaczania antymonu, (opartej na reakcji barwnej z rodaminą В) w różnego rodzaju wodach mineralnych przeznaczonych do picia. Przeprowadzono walidację procedury analitycznej określając jej: precyzję, dokładność, czułość, oznaczalność oraz liniowość.
Przeprowadzono analizę wyników badań farmakodynamicznych niektórych typów wód leczniczych w powiązaniu z ich składem mineralnym. Wyniki te dotyczyły wpływu badanych wód podanych per os na gospodarkę elektrolitową i tłuszczową zwierząt doświadczalnych (szczury) oraz in vitro – na motorykę jelit (króliki). Dokonana analiza wskazuje, że zarówno kierunek oddziaływania danej wody na organizm, jak i stopień obserwowanych zmian nie mogą być określane wyłącznie na podstawie znajomości stężenia składników mineralnych wody.
W badaniach doświadczalnych na szczurach, prześledzono wpływ wodnego homogenatu z borowiny naturalnej oraz wyizolowanych kwasów huminowych, zastosowanych w formie kuracji pitnej na wybrane parametry gospodarki: węglowodanowej, tłuszczowej białkowej, elektrolitowej oraz obraz morfologiczny i rozmaz krwi obwodowej i równowagę kwasowo-zasadową.
Wykreślono różniczkowe IV stopnia widma absorpcyjne w zakresie UV-VIS wyizolowanych na drodze selektywnej ekstrakcji (kwasowej, alkoholowej, zasadowej) z preparatu firmy Fluka wzorcowych kwasów: fulwonowych, hymatomelanowych i huminowych. Wyznaczono długości fali, przy których występują wyraźne, dobrze rozdzielone symetryczne piki charakteryzujące określone kwasy. Podobnej procedurze poddano wyizolowane tego samego rodzaju kwasy pochodzące z 4 złóż borowin z terenu Polski. Stwierdzono, że kwasy: hymatomelanowe, fulwonowe i huminowe występują w badanych borowinach typu niskiego w różnych ilościach i w różnych proporcjach pomiędzy borowinami.
W warunkach doświadczalnych określono wpływ naturalnych wód fluorkowych stosowanych w postaci kuracji pitnej oraz wodnego roztworu fluorku sodowego o stężeniu 10 mgF71., na poziom magnezu i wapnia w surowicy krwi szczurów. Badania przeprowadzono na szczurach rasy Wistar , samcach, którym w ciągu 20 dni podawano badane wody do picia ad libitum lub sondą dożołądkowo w jednorazowej dawce dziennej 14,3 ml/kg ciężaru ciała. U zwierząt przy dostępie ad libitum do badanych wód, stwierdzono obniżenie poziomu magnezu w surowicy krwi w porównaniu z grupą kontrolną zwierząt otrzymujących wodę wodociągową. W przypadku jonu wapniowego obserwowano statystyczny spadek jego stężenia po wodzie „Marysieńka” oraz wzrost po wodzie „Zdzisław”, przy czym nie ma istotnych różnic w stężeniach tego elektrolitu wynikających z wielkości zastosowanych dawek badanych wód.
W pracy przedstawiono wyniki badań wpływu dichlorfosu, pestycydu fosforoorganicznego, na parametry lipidowe oraz aktywność peroksysomów w wątrobie szczura w porównaniu z efektami wywołanymi przez fenofibrat.
Przedmiotem badań było określenie przydatności oznaczania współczynnika redoks rH do kontroli jakości naturalnej wody mineralnej oraz źródlanej rozlewanej w opakowania jednostkowe ze szczególnym uwzględnieniem zastosowanych w procesie technologicznym metod uzdatniania wód - odżelaziania, odmanganiania, filtracji, saturacji.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.