Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Badano zmiany w zawartości trzech form K i zasoby K ogółem w glebach gliniastych oraz piaszczystych, w zależności od pochodzenia i gatunku gleby oraz sposobu użytkowania. Ustalono skorelowanie dodatnie między zawartością K: ogólnego, rozpuszczalnego (w 20% HCl) i wymiennego a ilością części spławialnych w glebach. Dla tych trzech form K opracowano równania prostej regresji, które służą do prognozowania zawartości K według ilości części spławialnych w danej glebie. Gleby orne są o 30-40% bogatsze od gleb leśnych w K rozpuszczalny (w 20% HCl) i wymienny. Warstwy orne gleb gliniastych oraz piaszczystych są niskozasobne w K wymienny.
W glebach murszowych badano wpływ kwasów Cₖₕ i Cₖf oraz mineralizacji substancji organicznej na zawartość ogólnego i przyswajalnego P, K, Mg i Ca. Kwasy humusowe skondensowały te pierwiastki w murszu i wpłynęły na proces ich akumulacji w postaci związków organicznych różnej trwałości. Kumulacja P skompleksowanego z Cₖₕ w poziomach Ml była 3 do 7 razy większa od ogólnej ilości P w torfie. Ustalono, że proces akumulacji P był skorelowany dodatnio z zawartością Cₖₕ i C w murszu, intensywnością mineralizacji (Cₜ ) substancji organicznej (r = -0,428), i ze spadkiem pojemności kapilarnej (Wₖ) zagęszczanego murszu (r= -0,539). Kwasy huminowe determinowały zawartość P³¯ przyswajalnego w murszu w 18 procentach, przy wartości współczynnika korelacji r = 0,425. Ponad 2-krotnie więcej K ogólnego stwierdzono w poziomach M1 gleb MtII i MtIII - w warunkach wzrostu mineralizacji (Cₜ ) substancji organicznej (r = -0,387) z ilością Cₖf (r = 0,428) i większym zagęszczeniem murszu. Odnotowano także, blisko dwa razy więcej Mgₜ ogólnego niż w torfie. Migracja Mg⁺² przyswajalnego w głąb profilu glebowego, nasilona w kolejnych stadiach murszenia (MtI-MtIII) wraz z mineralizacją, przyczyniła się do istotnego zubożenia murszu w przyswajalny magnez. We wszystkich glebach mursz podlegał dekalcytacji, w którym zawartość Ca⁺² przyswajalnego obniżyła się istotnie (3,26 g-kg⁻¹ s.m.) w porównaniu z torfem (5,36 g). Połowa Ca⁺² przyswajalnego w murszu była związana z Cₖₕ , ponieważ wapń był skorelowany dodatnio z kwasami huminowymi (r = 0,694). Ustalono, że fulwokwasy wraz z intensyfikacją substancji organicznej wzmogły dekalcytację murszu. Świadczy o tym skorelowanie ujemne Ca⁺² przyswajalnego z Cₖf, i skorelowanie dodatnie С ogółem w głąb poziomów murszowych badanych gleb.
Badano wpływ składu humusu oraz C ogólnego na zawartość rozpuszczalnego (w 20% HCl) i wymiennych form: Mg, Ca i K w glebach uprawnych. Obiektem badań były gleby kwaśne, o różnym % części spławialnych w warstwie ornej; średnia dla grupy 1 wynosi 8%, a w grupie 5-36%. Akumulcja humusu w warstwie ornej waha się od 1,58% w grupie 1 do 2,99% w grupie 5. Frakcjonowanie humusu prowadzono metodą Boratyńskiego i Wilka. Frakcje humusu wydzielono poniższymi roztworami: ruchome związki humusowe, frakcji 1 - Na4P207, pH7; silniej związane kwasy huminowe i fulwowe, frakcji 2 - NaOH 0,1 oraz C niehydrolizujący. Węgiel w próbach i ekstraktach oznaczono metodą Tiurina. Pozostałe pierwiastki oznaczono metodami powszechnie stosowanymi. Uzyskane wyniki zweryfikowano statystycznie, ustalono zależność między składem humusu i C ogólnym a zawartością obu form Mg, Ca i K w glebach. Kwasy huminowe (frakcji 2) determinują 37 do 42% zasobów glebowych obu form Ca, a wartość r przekracza 0,6449. Węgiel ogólny determinuje 24% K rozpuszczalnego (w 20% HCl) zakumulowanego w glebie, zaś wpływ C kwasów huminowych (frakcji 2) był blisko dwukrotnie większy. Wartości współczynnika r wynoszą odpowiednio 0,4894 oraz 0,6449. Węgiel ogólny i C kwasów huminowych (frakcji 2) także wpłynął na zawartość Mg rozpuszczalnego (w 20% HCl); połowa zgromadzonego w glebie magnezu zależała od ilości C ogólnego, kwasy huminowe determinują 28% zasobów glebowych magnezu. Labilne związki humusowe (frakcji 1) obniżały zawartość wymiennego Mg, Ca i K, a ich ilość w glebach oceniano jako niską.
Badano wpływ substancji organicznej i kwasów humusowych na zawartość Mg przyswajalnego i ogólnego w profilach gleb torfowo-murszowych. Ustalono, że rozkład substancji organicznej murszu determinuje 38 procentowy wzrost zawartości Mg ogólnego w poziomach murszowych. Zależność ilościową Mg ogólnego od C ogólnego w tych poziomach oceniono według równania regresji prostoliniowej. W poziomach powierzchniowych kwasy huminowe (Ch) determinują 16 procentowy wzrost ilości Mg ogólnego na 1 gram węgla (Ch). Pod wpływem fulwokwasów zmalała istotnie zawartość Mg przyswajalnego w profilach badanych gleb. Współzależność ujemnie skorelowanych cech oceniono według równania regresji prostoliniowej.
7
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Zroznicowanie skladu humusu agregatow glebowych

100%
Badania nad składem humusu w agregatach glebowych ((ɸ 1-6 mm) przeprowadzono w 4-letnim doświadczeniu polowym na glebie lekkiej. Doświadczenie polowe 2. czynnikowe (I - CaCO₃, II - NPK) założono metodą podbloków (4 powtórzenia). Średnie dawki NPK w rotacji wynosiły: 0, 210 i 324 kg/ha. Jednorazowe dawki Ca wynosiły: 0, 1.7 i 7.4 t/ha. Ustalono, że obie dawki NPK (bez Ca) obniżyły istotnie jakość humusu w agregatach glebowych. Zmiana jakości humusu wynikała z istotnie mniejszej zawartości Cₕ I w agregatach. Efekt działania NPK zwiększał się z wysokością dawki NPK. Czterokrotna dawka CaCO₃ istotnie obniżyła zawartość Cf, I w agregatach sprzyjając lepszej jakości humusu w agregatach wszystkich kombinacji. Podobnie działa dawka pojedyncza CaCO₃ w kombinacji z 1 NPK. W ciągu rotacji zasoby C ogółem w agregatach zostały odtworzone przy współdziałaniu pełnego nawożenia mineralnego (wariant 1 NPK na tle 1-, 4- CaCO₃) z obornikiem (20 t/ha).
Badano różnice ilościowe w składzie humusu agregatów glebowych z dwóch serii doświadczenia polowego 2 czynnikowego na glebie brunatnej wyługowanej. W obu seriach zastosowano takie same dawki NPK (0, 210, 324 kg) oraz Ca (0, 1,8, 7,4 t·ha-¹), tylko termin wniesienia obornika był różny - w serii l w 1. roku, a serii 2. w roku 4. Ustalano, że skład humusu w agregatach z obu serii różni się na korzyść serii 1, gdzie stwierdzono istotną lepszą akumulację humusu trwałego (frakcja II, С niehydrolizujący), oraz mniejszy udział ruchomych kwasów CₕI, CfI w zasobach С ogółem. Wapnowanie zwiększyło o 14% akumulację frakcji II (Cₕ+Cf) w agre­gatach serii 1, przy skorelowaniu dodatnim z wysokością dawki Ca. Wzrost aku­mulacji frakcji II humusu o 10% w agregatach (serii 1) wiąże się z przemianą kwasów ChI przy interakcji dawek Ca z NPK (324 kg). Ten sam czynnik (dawka Ca) w serii 2 obniżył o 12% ilość frakcji II (Cₕ + Cf) w agregatach. O podobną ilość (12%) zmalały zasoby С niehydrolizującego w agregatach serii 2. Interakcja wapnia z obornikiem i NPK obniżyła zawartość kwasów CfI o 51% w ciągu 4 lat rotacji (seria 1). Efekt działania wapna w serii 2 był niższy - zawartość kwasów CfI zmalała o 31%. Skład kwasów humusowych w obu seriach zmieniała się istot­nie każdego roku, od stanu wyjściowego (Cₕ:Cf - 0,53) do końca rotacji (0,84 i 0,91). Średnioroczna zawartość С ogólnego w rotacji w agregatach była mniejsza o 2% w serii 1. oraz o 5% w 2. w porównaniu do stanu wyjściowego.
The content of total, exchangeable and soluble (in 20% HCl) magnesium in soils and parent materials increased as increased the fractions content of soils fractions smaller than 0.02 mm. Significantly higher content of magnesium soluble in 20% HCl was found in than soil fractions than in sand and silt fractions. In soil fractions smaller than 0.02 mm more than 60% of soluble magnesium was found.
Badano wpływ 4 czynników na zawartość Mg wymiennego, rozpuszczalnego (w 20% HCl) i ogółem w glebach gliniastych oraz piaszczystych Pomorza Zachodniego. Ustalono, że od gatunku gleb zależy zawartość wszystkich form Mg. W poziomach genetycznych gleb współczynniki korelacji (r) między zawartością Mg ogółem a ilością części spławialnych przekraczają wartość 0,904 we wszystkich poziomach. Frakcje poniżej 0,02 mm determinują o ponad 80% zawartości Mg ogółem. Zbliżone wartości współczynników korelacji stwierdzono między zawartością Mg rozpuszczalnego (w 20% HCl) a częściami spławialnymi (r = 0,823 i powyżej). Zamieszczone krzywe korelacyjne pozwalają na ocenę zawartości obu form Mg (ogółem, rozpuszczalny w 20% HCl) w profilach glebowych.
The total and soluble (in 20% HCl) magnesium content is positively corelated with content of soil particles smaller than 0.02 mm. The lower level of magnesium content in humus horizons resulted from signifceatly lower Mg content in 1 g of soil fractions smaller than 0.02 mm.
Badano przyswajalne makroskładniki (Mg, K20, P205) i odczyn w górskich glebach ornych (brunatne kwaśne) w ciągu 26. lat. Gleby gliniaste o pHKCl 4,4 są średniozasobne w magnez, zawierają średnio 5,7 mg Mg ■ 100 g-1 gleby w warstwie ornej. Zawartość magnezu w glebie jest dodatnio skorelowana z iłem koloidalnym i z częściami spławialnymi. Zawartość potasu w glebach wynosi średnio 15,4 mg K20 • 100g-1. Wzrost areału wysokozasobnych gleb w potas stwierdzono po zwapnowaniu gleb (po II rotacji). Stan niskiej zasobności w fosfor utrzymywał się w ciągu całego okresu - średnia zawartość P2O5 wynosiła 4,7 mg • 100 g-1 gleby. Niska zasobność w fosfor wiąże się głównie z bardzo kwaśnym odczynem gleb (pHkCl do 4,5) na ponad 70% areału gleb ornych. Poprawa zasobności gleb brunatnych kwaśnych w przyswajalne makroskładniki wymaga zmniejszenia areału gleb bardzo kwaśnych.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.