Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 44

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
Oceniono wartość odżywczą całodziennych racji pokarmowych młodzieży w wieku 16 - 19 lat w oparciu o dane uzyskane metodą wywiadu o spożyciu z ostatnich 24 godzin poprzedzających badanie. Szczególnie zwrócono uwagę na wartość energetyczną zawartość białek, tłuszczów i węglowodanów oraz wapnia, fosforu i magnezu. Stwierdzono nadmiar białka, tłuszczu i energii pochodzącej z tych składników w odniesieniu do norm dla chłopców a także fosforu w przypadku dziewcząt i chłopców. Wykazano także większy niedobór wapnia i magnezu w racjach dziewcząt aniżeli chłopców.
W okresie zimowo-wiosennym roku 1988 i 1996 przeprowadzono badania ankietowe w oparciu o 24-godzinny wywiad żywieniowy. Oceniano sposób odżywiania poznańskich studentów, biorąc pod uwagę podaż podstawowych składników pokarmowych. Stwierdzono niewłaściwe relacje pomiędzy poszczególnymi składnikami, wyrażające się nadmiernym udziałem tłuszczów i sacharozy przy współistniejącym niedoborze białka. Nie wykazano istotnej poprawy w sposobie odżywiania studentów w roku 1996 w stosunku do roku 1988.
W pracy oceniono sposób żywienia dorosłych mieszkańców Poznania na podstawie wywiadu dotyczącego spożycia w ciągu ostatnich 24 godzin poprzedzających badanie. Stwierdzono, że oceniane całodzienne racje pokarmowe kobiet i mężczyzn były źle zbilansowane pod względem zawartości białek, tłuszczów i węglowodanów.
Badanie preferencji i częstości spożycia mleka i jego przetworów przeprowadzono wśród 1000 osób dorosłych ( 525 kobiet i 475 mężczyzn) mieszkających w Poznaniu i okolicach. Najbardziej preferowanymi i najczęściej spożywanymi przez respondentów były napoje mleczne fermentowane i mleko a także sery żółte i twarogowe. Najważniejsze dla badanej populacji czynniki wyboru produktów mlecznych to świeżość, smak, trwałość i jakość.
Przeprowadzono analizę porównawczą podaży wybranych witamin w całodziennych racjach pokarmowych spożywanych przez młodzież szkół średnich Poznania. Ocenie poddano materiał ankietowy zebrany w okresie wiosenno-letnim 1988 i 1995 r. Wykazano znaczne niedobory większości witamin, wyższe w populacji dziewcząt aniżeli chłopców - w obu analizowanych okresach.
W okresie zimowo-wiosennym 2002 roku przeprowadzono badania ankietowe wśród młodzieży akademickiej. Podaż podstawowych składników oceniono w oparciu o dane z 24-godzinnego wywiadu żywieniowego. W całodziennych racjach pokarmowych badanej populacji stwierdzono niewłaściwe proporcje poszczególnych składników podstawowych wyrażające się nadmiernym udziałem białka i tłuszczu przy współistniejącym niedoborze węglowodanem i energii ogółem ( w grupie kobiet).
W oparciu o zebrany wiosną 1990 i 1994 r. materiał ankietowy obejmujący 456 wywiadów żywieniowych, oceniono podaż witamin w całodziennych racjach pokarmowych 11-14 letnich uczniów szkół podstawowych. Stwierdzono niezadowalającą podaż witamin z grupy В oraz witamin A, E, C i ß-karotenu. Przeciętna racja pokarmowa spożywana w 1994 r. odznaczała się niższą zawartością w/w witamin, aniżeli racja pochodząca z 1990 r.
Przeprowadzono ocenę sposobu odżywiania dzieci szkól podstawowych biorąc pod uwagę podaż podstawowych składników pokarmowych. Badania, oparte na 24-godzinnym wywiadzie żywieniowym, dotyczyły sezonu wiosennego lat 1990 i 1994. Stwierdzono, że racje pokarmowe cechowały niewłaściwe proporcje pomiędzy zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów, których podaż nie odpowiadała zalecanym normom. Sposób żywienia dzieci w roku 1994 w stosunku do 1990 r. charakteryzowały pozytywne zmiany dotyczące spożycia tłuszczu, błonnika i skrobi oraz niekorzystne tendencje związane ze spożyciem białka i sacharozy.
Przeprowadzone badania wykazały, że tłuszczem najczęściej wybieranym do smarowania pieczywa było masło a do smażenia olej. Największą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet, cieszyły się produkty o zmniejszonej zawartości tłuszczu. Czynnikami decydującymi w największym stopniu o wyborze tłuszczu, zarówno do smarowania pieczywa jak i do smażenia były: świeżość, trwałość i smak.
Porównano sposób odżywiania się młodzieży szkół średnich w roku 1995 w stosunku do roku 1988, biorąc pod uwagę podaż podstawowych składników odżywczych i wartość energetyczną całodziennych racji pokarmowych (crp). Wykazano, że spożywane przez młodzież racje pokarmowe charakteryzowały niewłaściwe proporcje pomiędzy zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Składnikami, których podaż kształtowała się na niezadowalającym poziomie, zarówno w 1988 jak i 1995 r., były białka i węglowodany. Niekorzystnie kształtowało się również spożycie tłuszczów. Pozytywne zmiany zaobserwowano w większym spożyciu skrobi i błonnika.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 3 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.