Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 20

Liczba wyników na stronie
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
W zaprezentowanej w artykule pracy porównano zużycie energii elektrycznej, zawartość witaminy C oraz barwy kostki ziem­niaczanej podczas blanszowania wodnego i mikrofalowego. Test na aktywność peroksydazy przeprowadzono po blanszowaniu. Wynik testu decydował o długości czasu prowadzenia procesu. Blanszowanie mikrofalowe kostki ziemniaczanej powoduje mniejsze zużycie energii elektrycznej niż blanszowanie wodne. Powoduje ono mniejsze straty -witaminy C, ale gorzej wpływa na zachowanie barwy surowca wporównaniu z blanszowaniem wodnym.
Określono wpływ składu atmosfery modyfikowanej i rodzaju materiału opakowaniowego na cechy fizykochemiczne i jakość sensoryczną surówki warzywnej Coleslaw przechowywanej przez 12 dni w temperaturze 4°C. Próby zamykano folią o przepuszczalności tlenu 1.5 cm³·m⁻²·24 godz⁻¹ bar lub 2500 cm³·m⁻²·24 godz⁻¹ bar. W przypadku zastosowania folii barierowej badane próby pakowano w atmosferze o wysokiej zawartości tlenu (%O₂/%CO₂/%N₂: 30/10/60; 40/15/55; 50/20/30; 60/25/15;70/30/0; 80/20/0). Natomiast próby zamknięte folią przepuszczalną w atmosferze o procentowym udziale O₂/CO₂/N₂: 2/10/88; 2/15/83; 2/20/78; 2/25/73; 10/25/65; 15/25/60; 20/25/55; 25/25/50. Surówki zapakowane w atmosferze modyfikowanej o procentowym udziale O₂/CO₂/N₂: 60/25/15 i 70/30/0, w folię barierową charakteryzowały się dobrą jakością sensoryczną odpowiednio do 6 i 9 dnia przechowywania. W przypadku pozostałych prób zamkniętych tą folią, już po 6 dniach stwierdzono istotne (p ≤ 0,05) pogorszenie zapachu, który uznano za nietypowy. Spośród surówek zapakowanych w folię przepuszczalną, najdłużej (do 9 dnia przechowywania) dobrą jakością sensoryczną charakteryzowały się próby zamknięte w atmosferze o składzie: 2%O₂/20%CO₂/78%N₂ oraz 20%O₂/25%CO₂/55%N₂. W surówkach zamkniętych folią barierową, w atmosferze modyfikowanej o początkowej zawartości tlenu 50% i więcej, warunki tlenowe w atmosferze wewnątrz opakowania utrzymywały się przez cały okres przechowywania. Natomiast w pozostałych próbach zapakowanych zarówno w folię barierową, jak i przepuszczalną, już w czasie pierwszych 6 dni przechowywania wytworzyły się warunki beztlenowe. Zastosowanie do pakowania badanej surówki folii barierowej i atmosfery o wysokiej zawartości tlenu (70%O₂/30%CO₂/0%N₂) jest korzystniejsze niż użycie folii przepuszczalnej. Warunki takie pozwalają utrzymać dobrą jakość sensoryczną oraz tlen w atmosferze wewnątrz opakowania z produktem do 9 dnia przechowywania.
The comparison of some properties of 4 celeriac varieties and evaluation of quality of minimally processed product obtained from them were studied in this work. Among the investigated varieties the flesh of cv. Mentor exhibited the slowest browning rate. The value of color brightness L* for the flesh of that variety was the highest. Air-packed celeriac flakes obtained from cultivars Mentor, Luna F1 and Makar after 6 days of storage at the temperature of 4°C exhibited typical sensory attributes. After 12 days of storage of minimally processed products a deterioration of color, smell and taste was observed. The color of flakes obtained from root celery variety Mentor during storage was evaluated considerably higher than that of flakes obtained from the other varieties.
The study assessed the effect of modified atmosphere packaging with varied contents of oxygen and carbon dioxide on sensory and microbiological quality, physicochemical properties and physiological activity of minimally processed spinach. The following variants of modified atmosphere composition were applied: (% O2/% CO2/% N2) 10/10/80; 20/5/75; 20/25/55, as well as air atmosphere. On the basis of experiments it was found that modified atmosphere packaging of spinach made it possible to obtain a product maintaining good sensory quality for 6 days. Prolonged storage resulted in unacceptable changes in sensory attributes. The application of atmosphere with the composition of 10% O2/10% CO2/80% N2 had the most advantageous effect on the sensory quality of minimally processed spinach. The level of microbial contamination of fresh spinach was slight (104 CFU/g). Counts of mesophilic and psychrophilic bacteria were higher in the raw material than in minimally processed samples; however, the counts of microorganisms in most samples increased during 12-day storage, irrespective of the modified atmosphere variant applied in packaging. In all spinach samples, irrespective of the initial composition of atmosphere, oxygen content dropped rapidly; in most samples after 6-day storage anaerobic conditions were generated, which indicates too low permeability of the applied packaging material.
Badania miały na celu porównanie zawartości azotanów(III) i (V) w szpinaku odmiany Sporter pakowany i przechowywanym w atmosferze modyfikowanej o różnym składzie. Surowiec do badań pochodził z uprawy jesiennej 2007 roku i późnowiosennej 2008 roku. Zawartość azotanów(V) w surowcu ze zbioru jesiennego była 2-krotnie wyższa niż w szpinaku wiosennym i wynosiła odpowiednio: około 1100 i 520 mg·kg-1. W próbach ze szpinaku jesiennego pakowanych w atmosferze modyfikowanej, niezależnie od jej składu, odnotowano niższą zawartość azotanów(V), w porównaniu z surowcem. Wynosiła ona od 875 do 1027 mg·kg-1 po 1 dniu przechowywania, dalsze przechowywanie spowodowało istotny spadek zawartości tych związków w większości badanych prób. Obecności azotanów(III) nie stwierdzono zarówno w surowcu ze zbioru jesiennego, jak i wiosennego. Natomiast w próbach zapakowanych w atmosferze modyfikowanej, niezależnie od jej składu, stwierdzono wzrost zawartości tych związków w czasie 12 dni przechowywania szpinaku.
W pracy określono wpływ pakowania w atmosferze modyfikowanej przy zastosowaniu folii opakowaniowej o przepuszczalności tlenu 1900 i 3000 cm³/m²/24 h ·bar na zmiany zawartości azotanów(V) i (III) w szpinaku, w ciągu 12 dni przechowywania, w temperaturze 4 ºC. Zawartość azotanów(V) zarówno w surowcu, jak i we wszystkich analizowanych próbach pakowanych w atmosferze modyfikowanej była wysoka i wynosiła od 937 do 1212 mg/kg ś.m., nie przekraczała jednak dopuszczalnych poziomów. Po 12 dniach przechowywania prób pakowanych w powietrzu i w atmosferze o składzie: 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ odnotowano dużą zawartość azotanów(III), przy czym większą zawartością tych związków charakteryzowały się próby zapakowane w folię o przepuszczalności 3000 cm³/m²/24 h·bar (odpowiednio 105 i 221 mg/kg), mniejszą natomiast próby zapakowane w folię o przepuszczalności 1900 cm³/m²/24 h·bar (odpowiednio 77 i 124 mg/kg). Próby pakowane w powietrzu i w atmosferze modyfikowanej o składzie: 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ charakteryzowały się także najniższą jakością sensoryczną, niezależnie od zastosowanego materiału opakowaniowego. Najwyższą jakością sensoryczną, a także najmniejszym wzrostem zawartości azotanów(III) w czasie przechowywania charakteryzowały się próby zapakowane w atmosferze o składzie: 20 % O₂, 5 % CO₂, 75 % N₂ i 20 % O₂, 25 % CO₂, 55 % N₂.
Badano wpływ pakowania w atmosferze modyfikowanej, z zastosowaniem folii o różnej przepuszczalności tlenu (3000 cm³/m²/24 h·bar oraz 1900 cm³/m²/24 h·bar) na zawartość azotanów(V) i (III) oraz cech sensorycznych i fizykochemicznych w sałatce warzywnej typu coleslaw, przechowywanej przez 12 dni w temperaturze 4 ºC. Produkt zapakowano w atmosferze powietrza oraz w atmosferze modyfikowanej o następującym składzie: 2 % O₂, 10 % CO₂, 88 % N₂; 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ i 20 % O₂, 25 % CO₂, 55 % N₂. Największą zawartość azotanów(V) stwierdzono w sałatkach zapakowanych w atmosferze modyfikowanej z 10 % udziałem CO₂, zamkniętych w woreczki z folii o przepuszczalności tlenu 3000 cm³/m²/ 24 h·bar. W sałatkach zapakowanych w folię o mniejszej przepuszczalności tlenu (1900 cm³/m²/24 h·bar) zarówno w atmosferze powietrza, jak i w atmosferze modyfikowanej o składzie: 2 % O₂, 10 % CO₂, 88 % N₂ oraz 10 % O₂, 10 % CO₂, 80 % N₂ stwierdzono występowanie azotanów(III). W trakcie przechowywania, we wszystkich próbach odnotowano istotne zmniejszenie (p≤0,05) not oceny sensorycznej i zawartości ekstraktu oraz obniżenie wartości pH. Sałatki były akceptowane pod względem sensorycznym do 6 dni przechowywania.
W pracy badano wpływ moczenia lub przemywania wiórków selera korzeniowego roztworem nadtlenku wodoru (5% lub 10%) na poprawę jakości produktu mało przetworzonego. Oznaczono jakość mikrobiologiczną produktu oraz barwę w systemie CIE L*a*b* i cechy sensoryczne. Na podstawie otrzymanych wyników stwierdzono, że połączenie moczenia wiórków selera w roztworach H2O2 z pakowaniem w atmosferze modyfikowanej wpłynęło istotnie (p = 0,05) na poprawę cech sensorycznych i jakości mikrobiologicznej badanych prób w czasie 12 dni przechowywania w temperaturze 4°C. W próbach moczonych w 10% roztworze H2O2 przez 5 minut, po 12 dniach przechowywania produktu, nastąpił spadek liczby bakterii mezofilnych odpowiednio o 2 log, w porównaniu do próby kontrolnej (moczonej w wodzie destylowanej). Wydłużenie czasu obróbki wiórków roztworem H2O2 zwiększyło efektywność antymikrobiologicznego działania roztworu dezynfekującego. Zastosowanie przemywania wiórków 10% roztworu H2O2 przyczyniło się do uzyskania produktu mało przetworzonego o jakości sensorycznej i mikrobiologicznej zbliżonej do prób moczonych przez 10 minut w roztworze nadtlenku wodoru o takim samym stężeniu.
W pracy badano wpływ kąpieli w wodzie utlenionej na jakość selera korzeniowego w postaci wiórków pakowanych w atmosferze modyfikowanej. Stwierdzono, źe moczenie w H202 oraz pakowanie w atmosferze modyfikowanej zawierającej C02 spowodowało poprawę jasności L*, cech sensorycznych oraz jakości mikrobiologicznej wiórków selera w porównaniu z próbami moczonymi w wodzie destylowanej, pakowanymi w atmosferze powietrza. Najbardziej efektywna w hamowaniu wzrostu mikroflory wiórków okazała się atmosfera zawierająca 10% C02 2% 02 i N2 do 100%.
The study investigated the effect of soaking shredded celeriac in sodium hypochlorite solutions with the Cl- concentration of 100, 200, 300, 500 ppm on the quality of this stored minimally processed product. Microbiological quality of the product (total counts of mesophilic and psychrophilic bacteria; counts of moulds and yeasts; coliform bacteria counts; counts of Pseudomonas bacteria and the presence of anaerobic bacteria (Clostridium perfringens)) was assessed along with the colour in the CIE L* a* b* system and sensory attributes of the product. The product was evaluated after 1, 6 and 12 days of storage at temperature of 4°C. In the samples soaked in a solution containing 500 ppm Cl- mesophilic counts were approx. 2 logs CFU/g and coliform bacteria 2.3 logs CFU/g less those on the sample soaked in distilled water (control), after 12 days of product storage. However, in the samples soaked in sodium hypochlorite solutions with a higher Cl- concentration (300,400 and 500 ppm) was observed deterioration in sensory attributes.
Pierwsza strona wyników Pięć stron wyników wstecz Poprzednia strona wyników Strona / 1 Następna strona wyników Pięć stron wyników wprzód Ostatnia strona wyników
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.