PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | 08 | 4 |

Tytuł artykułu

Overweight and obesity among women doing mental and physical work

Warianty tytułu

Języki publikacji

EN

Abstrakty

EN
The study on the prevalence of overweight and obesity involved 3181 women doing mental and physical work. In studied women body height and weight were measured and BMI was calculated to estimate if they were overweight or obese. The per cent of women with overweight and obesity increased with age in both groups. The prevalence of these abnormalities was more frequent in physical workers than in women doing mental work. Overweight and obesity were connected also with the place of residence and tobacco smoking.
PL
Częstość występowania nadwagi i otyłości oszacowano u 3181 kobiet pracujących umysłowo i fizycznie w dużych zakładach przemysłowych całego kraju. U badanych przeprowadzono pomiary wysokości i masy ciała, obliczając na ich podstawie wskaźnik BMI. Jego wartości posłużyły ocenie stopnia występowania nadwagi i otyłości. Dokonano również oceny sposobu żywienia badanej populacji. Odsetek osób z nadwagą w grupie kobiet pracujących umysłowo wzrastał od 11,7% w wieku 18-34 lata do 43,4% w wieku 55-64 lata (tab. 2) i był niższy niż wśród pracujących fizycznie, gdzie wynosił w zależności od wieku 15,7% i 46,5% (tab. 3). Również otyłość wśród pracownic umysłowych występowała rzadziej: u 2,0% kobiet w wieku 18-34 lata do 18,9% w wieku 55-64 lata, niż u pracujących fizycznie, gdzie cierpiało na nią odpowiednio 4,7% i 27,9%. Nadwaga, a zwłaszcza otyłość częściej dotyczyły kobiet pracujących fizycznie niż umysłowo, co jednak mogło wynikać z innych czynników niż sam tylko rodzaj pracy. Na częstość występowania tych nieprawidłowości u badanych miały wpływ również miejsce zamieszkania (ryc. 1 i 2) oraz palenie tytoniu (ryc. 5 i 6). Zawartość energii i tłuszczu w dziennych racjach pokarmowych w większości grup wiekowych ulegała obniżeniu wraz ze wzrostem BMI, jednak często stwierdzane różnice nie były statystycznie znamienne. Odsetek energii z tłuszczu w badanych racjach pokarmowych nie wykazywał istotnych zmian w zależności od występowania niedoboru, prawidłowej masy ciała, nadwagi bądź otyłości (tab. 4 i 5). W odniesieniu do populacji warszawskiej, u badanych kobiet w analogicznych grupach wiekowych rzadziej stwierdzano zbyt wysoką masę ciała. Częste występowanie nadwagi i otyłości u kobiet pracujących w zakładach przemysłowych sprawia, że nieprawidłowości te należą do jednych z ważniejszych problemów zdrowia publicznego w Polsce. W porównaniu do badań autorów z innych krajów, badana populacja odznaczała się wysokim odsetkiem osób z nadmierną masą ciała i niezbędne jest przedsięwzięcie szeregu działań prewencyjnych zmierzających do złagodzenia tego problemu i tym samym obniżenia ryzyka rozwoju wiążących się z nim chorób.

Wydawca

-

Rocznik

Tom

08

Numer

4

Opis fizyczny

p.123-137,fig.

Twórcy

autor
  • National Food and Nutrition Institute, Powsinska 61-63, 02-903 Warsaw, Poland
autor

Bibliografia

Typ dokumentu

Bibliografia

Identyfikatory

Identyfikator YADDA

bwmeta1.element.agro-article-416c86f9-066f-4525-9576-43e0400d1d51
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.